Domů     Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností

Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat.

Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se takhle vypíná už od středověkých časů, a i dnes je nepřehlédnutelný.

Kontrastuje s ním další bratislavský hrad – Devín, pro který stavitelé vybrali místo nad soutokem Moravy a Dunaje. Tento gotický královský hrad panovníci svěřovali jen těm nejspolehlivějším správcům, protože zastával významnou roli v ostraze hranic.

Na počátku 19. století ovšem ani on nepřestál obléhání napoleonskými vojsky, na rozdíl od Bratislavského hradu už se ale obnovení nikdy nedočkal. I tak jeho prohlídka slibuje nevšední zážitky.

Navštívit můžeme základy raně renesanční kaple, zbytky renesančního paláce se suterénní expozicí či nahlédnout do 60 metrů hluboké hradní studny.

Minout bychom určitě neměli takzvanou tunelovou jeskyni s gotickým portálem – průchod hradním kopcem, dlouhý více než jedenáct metrů a vysoký devět metrů. Z vyhlídkové plošiny hradu se pak otevírá úžasný pohled na krajinu s dominantním Dunajem.

Po stopách slavných korunovací

Prohlídku slovenské metropole ale rozhodně nemůžeme omezovat jen na dva významné hradní komplexy. Nejnavštěvovanější stavbou hned po Bratislavském hradu je Dóm sv.

Martina – nejvýznamnější bratislavský kostel, v němž se v historii odehrávaly královské korunovace.

Korunu si tu na hlavu nasadilo jedenáct panovníků včetně Marie Terezie v roce 1741. Pozlacená replika uherské královské koruny, vážící 150 kilogramů, je ostatně na památku této významné události dodnes dominantou chrámové věže.

Baroko ve zbrusu novém provedení

Pokud bychom si Bratislavu chtěli prohlédnout z výšky, kromě vyhlášené restaurace UFO v pilíři Mostu SNP směřují kroky turistů nejčastěji na ochoz Michalské věže.

Tato sedmipatrová barokní stavba s bránou z konce 14. století vysoká 51 metrů se jako jediná dochovala z původního městského opevnění a kdysi mívala i padací most.

V současnosti ovšem tato městská dominanta prochází generální rekonstrukcí, která jí má navrátit její původní barokní podobu. Návštěvníci budou moci novou tvář věže i nové expozice posoudit v polovině roku 2023.

Kostel oděný v modrém hávu

Jen pár ulic od Michalské věže čeká další významná bratislavská památka. Unikátnímu secesnímu kostelu svaté Alžběty Uherské v Bezručově ulici se pro barvu její fasády přezdívá Modrý kostelík.

Od svého okolí se totiž odlišuje modrou fasádou i modře glazurovanou střešní krytinou a stejnou barvu najdeme i ve vnitřním vybavení včetně kostelních lavic. Kostel s válcovou věží, vysokou 38 metrů, byl dokončen v roce 1913.

Kde koncerty znějí nejlépe

Světové metropole si ovšem zakládají nejen na historických budovách, ale také na tom, že poskytují prostor pro moderní architekturu. I v tomto ohleduj se Bratislava rozhodně činí.

Důkazem je třeba ojedinělá budova Slovenského rozhlasu ve tvaru obrácené pyramidy. Stavba se moderními nahrávacími studii a především vyhlášenou koncertní síní s vynikající akustikou.

Ke každému městu patří i zeleň poskytující svým obyvatelům i návštěvníkům možnost klidného odpočinku. Tuto nezbytnou funkci plní bratislavské zahrady.

Třeba Medická zahrada s bílými lavičkami a rozlohou 46 hektarů nebo Grassalkovičova zahrada ve francouzském stylu u Prezidentského paláce, jejíž dominantou je fontána, nazvaná Radost ze života.

Večeře s dalekým výhledem

Do Bratislavy se samozřejmě vydávají návštěvníci nejen za památkami, ale také aby ochutnali něco z výjimečných pochoutek, které slovenská metropole nabízí. Boduje především originálním spojením tradičních receptur s moderním prostředím.

Vždyť kde jinde bychom se při vynikajícím jídle mohli pokochat výhledem z výšky 85 metrů než v restauraci UFO nad Mostem SNP? Restaurace se tu specializuje na středomořskou a asijskou kuchyni a je spojená také s vyhlídkovou plošinou, z níž za dobrého počasí dohlédneme až na sto kilometrů.

Podle statistik navštíví UFO každoročně čtvrt milionu lidí as stojí za to se k nim přidat.

Kterou vodku si dáte dnes?

Ojedinělým výhledem na historické bratislavské centrum disponuje také zasklená restaurace Sky bar ve dvou patrech výškové budovy na Hviezdoslavově náměstí.

Zdejší kuchyně nabízí především středomořské a thajské speciality a bar si vysloužil přezdívku „vodka bar“ vzhledem ke své mimořádné nabídce 70 druhů exkluzivních vodek z Polska, Ruska, Holandska, USA, Německa, Japonska a samozřejmě i ze Slovenska.

Pro ty, kdo se neumějí rozhodnout, je připravena ochutnávka pěti vybraných druhů.

Slovenská vína míří do světa

Milovníci vína nemusejí vyhledávat to nejlepší z nabídky jednotlivých restaurací. Mohou se totiž vydat k nejširšímu zdroji – do Národního salonu vín v Apponyiho paláci.

Náročným výběrem prošla stovka nejlepších slovenských vín, která si můžeme vychutnat třeba při degustaci řízené profesionálním someliérem, který svým hostům představí 72 nejlepších slovenských vín za 100 minut.

Evropsky unikátní podnik si zakládá na tom, že představuje Slovensko celému světu.

Všechno stihnout je teď jednodušší

Abyste si Bratislavu mohli užít opravdu naplno a nevynechali nic z toho, co vás v její nabídce zaujme, budete muset poznat mnoho míst. Pro nejjednodušší přesuny se vyplatí pořídit si oficiální turistickou kartu Bratislava CARD City & Region.

Nabízí nejen neomezené cestování městskou dopravou po Bratislavě i celém okolním kraji, ale přináší také zajímavé gastronomické zážitky s až padesátiprocentními slevami či bezplatný vstup do 15 muzeí a galerií.

Zajímavost navíc: Jak Bratislavský hrad nakonec nezbourali

* Bratislavský hrad prožíval období velké slávy za vlády Marie Terezie. Při své korunovaci slíbila, že bude příležitostně sídlit i v Bratislavě, a tak vynaložila nemalé úsilí na zvelebení hradu.

Přestavbou pověřila významné stavitele své doby, kteří se postarali o vylepšení paláce i celého areálu. Po vzoru vídeňského Schönbrunnu vznikla i rozsáhlá francouzská zahrada.

* Jenže po smrti panovnice bylo najednou všechno jinak. Nový císař Josef II. zavedl mnoho reforem, které postihly i Bratislavu. V ní už najednou nebylo místo pro místodržícího ani pro zemské úřady a hrad byl nadbytečný.

Usídlil se v něm kněžský seminář, což si vyžádalo mnohé stavební úpravy, zhusta necitlivé, a poté areál sloužil jako kasárna. Cenné rokokové prostory chátraly a dělostřelecké bombardování za napoleonských válek hrad téměř definitivně zničilo.

Celou stavbu navíc v roce 1811 postihl ničivý požár, takže se vážně uvažovalo o jeho zbourání. * Armáda opustila hrad až po skončení 2. světové války, ale teprve v 60. letech minulého století se obnovený hrad opět dočkal původního, reprezentačního využití.

Dnes je ovšem areál možná ještě krásnější než za tereziánských časů. Postarala se o to rekonstrukce trvající už od roku 2008.

Foto: Shutterstock, Bratislavský kraj
Související články
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Tak třeba Arlberg! Největší a nejluxusnější ski areál Rakouska Arlberg spojuje střediska St. Anton, Lech/Zürs a Warth-Schröcken, který patří také mezi TOP 5 na celém světě. Čeká na vás neuvěřitelných 305 kilometrů po většinou lehkých až středně náročných sjezdových tratí. Denně přepravuje návštěvníky 88 lanovek a vleků, z nichž nejznámější je Flexenbahn. Loni otevřená okružní trasa Run
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz