Mňam, pojďte s námi ochutnat speciality Plzeňského kraje! Objevte atmosféru pivnic s výtečnou gastronomií, poznejte delikatesy ze Šumavy i Chodska.
Vyhlášené chodské koláče i křimické zelí, špekové a jiné knedlíky, sladké dobroty, to vše můžete ochutnat v tomto regionu.
Většina typických chodských jídel je prostá a vychází z nejlevnějších dostupných surovin, především brambor, mouky a zelí. Na jídelním lístku můžete dodnes objevit jídla z brambor pod místními názvy jako báč, toč nebo bacán.
Zavítáte-li v Domažlicích do historické krčmy U Meluzíny, můžete v romantickém prostředí ochutnat některé z mnoha jídel podle starých receptů, která zde připravují například z ryb nebo ze zvěřiny.
Jaký kraj, takový koláč
A zapomenout nemůžeme ani na sladké – ovocné knedlíky či jablečný závin neboli štrúdl. V oblasti Prácheňska se stále podle původních receptur pečou sladké hnětynky, které podle tradice dávala děvčata chlapcům o posvícení v hospodě.
Nejvíce ale Plzeňský kraj proslavily výtečné chodské koláče, které se tradičně pečou o pouti a posvícení. Koláče s mákem, tvarohem a povidly bohatě zdobené, s krásnými ornamenty se liší merhováním, tedy zdobením, podle toho, z jaké oblasti Chodska pocházejí.
Koláč se smetanou a rumem
Kynuté těsto je vyváleno do tenka a zdobí ho vysoké pruhy tvarohové, povidlové a makové náplně, zdobené rozinkami a mandlemi; někde dávají dospod plnou vrstvu tvarohu a pruhy dalších náplní kladou až na něj.
Krchlebské koláče se navíc polévají smetanou s rumem a zdobí šlehačkou. Celé koláče můžete sehnat jak v Krchlebech, tak v Domažlicích v pekárnách na náměstí. V restauracích vám naservírují lahodný teplý dílek koláče se šlehačkou.
Za výtečnou chutí i do skály
V regionu je celá řada vyhlášených restaurací. Nenechte si ujít návštěvu největší české pivnice – plzeňské restaurace Na Spilce či šenku Na Parkáně, kde ochutnáte hlavně speciality z piva.
Velkým gastronomickým zážitkem je návštěva restaurace Ve skále v Chodové Plané, která je vytesána v žulových skalách a nabízí výbornou kuchyni. Některé výjimečné potraviny a jídla v kraji se mohou pochlubit označením Regionální potravina.
Jde o nejkvalitnější potraviny od lokálních výrobců, při jejichž výrobě se používají místní suroviny.
Prázdniny na venkově
Ty pravé prázdniny na venkově lze zažít na některé z farem v Plzeňském kraji.
Je tady krásné stylové ubytování mimo ruch běžného uspěchaného života. Můžete ochutnat lahodné farmářské pokrmy, které uspokojí chuťové pohárky i těch nejrozmazlenějších labužníků, nebo sledovat například pravou fortelnou práci s koňmi či kravami.
Vzduch naplněný vůní sena, potu a někdy i kobylinců, ale především rozesmáté dětské tváře poznávající život a práci na farmě – to je ta pravá tvář venkova, kterou stojí za to poznat.
Připravte si vlastní chodský koláč
Chodský koláč je náročný na přípravu a ve své době nebyl ani levnou záležitostí, hospodyňky je proto pekly doma hlavně o větších svátcích.
Ingredience
1 kg polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 60 g droždí, 250 g másla, 10 g soli, 6 žloutků, 20 g vanilkového cukru, 2 lžíce rumu, asi 400 ml vlažného mléka
Zdobení: loupané a na plátky pokrájené mandle, rozinky máčené v rumu, směs vanilkového a moučkového cukru, smetana, 1 vejce
Postup
V trošce vlažného mléka s troškou mouky a cukru necháme vzejít droždí. Do mísy s prosátou moukou přidáme žloutky a všechny suché přísady, máslo rozpustíme, smícháme s mlékem a společně s kváskem a moukou zaděláme vláčné těsto.
Těsto důkladně propracujeme, přikryjeme utěrkou a necháme kynout asi dvě hodiny.
Tvarohová náplň: 1,5 kg tučného měkkého tvarohu rozmícháme se 3 žloutky, 250 g moučkového cukru, pěti lžícemi rumu a na závěr lehce vmícháme sníh ušlehaný ze 3 bílků.
Maková náplň: 200 g jemně umletého máku svaříme v 250 ml mléka s dvěma lžícemi rumu, dvěma lžícemi medu, lžící cukru a balíčkem vanilkového cukru.