Domů     Nejoblíbenější vodácké trasy: Nejkrásnější zážitky těsně nad vodní hladinou
Nejoblíbenější vodácké trasy: Nejkrásnější zážitky těsně nad vodní hladinou

Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích.

Romantika mezi hrady a skalami

Berounka

O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku, nejčastěji ale vodáci začínají u Nadryb u Plzně a na vodě tak můžeme strávit i týden na trase, dlouhé 140 kilometrů.

Čeká nás mírná voda s 25 jezy, i když na ty v Roztokách, Nižboru, Berouně a Zvíkovci bychom si přece jen měli dát větší pozor. Pokud si chceme naordinovat pauzu mezi pádlováním, právě Berounka nabízí dostatek míst pro zajímavé výlety do okolí.

U Robčic stojí nad pravým břehem řeky zřícenina hradu Libštejn ze 14. století, nad soutokem Berounky s Úpořským potokem pak najdeme neméně zajímavý, a ještě o století starší hrad Týřov. Delší odbočku už bude vyžadovat výlet na Křivoklát nebo Karlštejn.

Romantický průjezd Tetínskými skalami nedaleko Berouna si můžeme ozvláštnit vycházkou po kilometrové naučné stezce Tetínské vyhlídky s okouzlujícím pohledem do krajiny od bývalého přemyslovského hradu.

Vyhlídka na hrad a nocleh v podhradí

Vltava

Vltavu si vodáci mimořádně oblíbili, především její horní tok. Známá začátečnická trasa vede například v délce 15 kilometrů z Českého Krumlova ke Zlaté Koruně, případně si ji můžeme zdvojnásobit až do Boršova.

Zkušenější ovšem začínají třeba už ve Vyšším Brodě, takže do Boršova to mají téměř 70 kilometrů.

Ve Vyšším Brodě stojí za to prohlédnout si cisterciácký vyšebrodský klášter, v Rožmberku o pár kilometrů po proudu zase stejnojmenný hrad z poloviny 13. století, jeden z nejnavštěvovanějších památkových objektů Jihočeského kraje.

Český Krumlov samozřejmě k zastávce přímo vybízí, ale navíc se hned za ním můžeme zastavit u mohutné zříceniny Dívčí Kámen. Procházkou po okolí určitě najdeme známou vyhlídku na hrad a na Vltavu.

A pokud se nám právě tady zalíbí, hned pod hradem najdeme oblíbené vodácké tábořiště.

Kterou řekou se rozhodneme vydat?

Lužnice

Řeka Lužnice je klasickou vodáckou destinací. Sjíždí se nejčastěji ze Suchdola nad Lužnicí, pro začátečníky jsou ale vhodnější úseky s klidnější vodou, třeba trasa z Veselí nad Lužnicí do Bechyně.

Cesta ze Suchdola nabízí možnost, kterou jinde na řekách málokdy dostaneme. Můžeme si totiž vybrat cestu. Za Majdalenou se řeka dělí na Starou a Novou řeku.

Ta nová je klidnější, s uměle vytvořeným korytem, a zavede nás na chvilku až do Nežárky, než se spolu s ní ve Veselí zase připojíme na Lužnici. Na Lužnici u Majdaleny čeká nejnebezpečnější český jez, tři metry vysoký Pilař.

Také kolem Lužnice najdeme mnoho atraktivních cílů pro výlety. Pokud máme rádi zříceniny, tady si určitě vybereme. V Táboře čeká Kozí hrádek, o kousek dál Příběnice, nedaleko Bechyně si můžeme přidat ještě Dobronice.

V Sezimově Ústí pak stojí za to prohlédnout si areál Benešovy vily na soutoku Lužnice a Kozího potoka s expozicí o životě a díle prezidenta Edvarda Beneše.

Historie vodáctví na jednom místě

Sázava

Sázavu vodáci považují za pomalejší řeku, kde je potřeba se pádlem více ohánět. Trocha adrenalinu čeká především na dvou úsecích s peřejemi – na horním toku u Stvořidel, na dolním u Krhanic.

Sázava je ovšem pro vodácké výlety jako stvořená i proto, že většinou její tok kopíruje železniční trať, kterou můžeme využít k plánování začátku i závěru výpravy.

Po cestě se nabízejí zastávky u zámku Český Šternberk či u kláštera v Sázavě, možná jsme ještě neznali novogotický zámek ve Zruči nad Sázavou a když už jsme na vodáckém výletě, vynechat bychom v zámeckém areálu neměli ani vodácké muzeum.

Dozvíme se tam na ploše 500 čtverečních metrů hodně o dlouhé historii vodáctví u nás, prohlédneme si tři desítky historických lodí od počátku po moderní dobu, je tu k dispozici i vodácký trenažér či promítací místnost s filmy s vodáckou tématikou.

Muzeum vychází vstříc i současným vodákům, pro které připravilo molo přímo pod zámkem.

Cesta pod nejstarším kamenným mostem

Otava

Jižní Čechy nabízejí také další oblíbenou vodáckou řeku – Otavu.

Začátek většina vodáků volí v Sušici, i když ti zkušenější si mohou dovolit nalodit se za dostatečně vysokého stavu vody ještě před městem v Anníně, Radešově nebo Rejštejně, Od Sušice už ale poplujeme poklidně, takže řeka je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Doplout můžeme zhruba po pěti dnech až k soutoku s Vltavou, ale většina výprav končívá už v Písku nebo Strakonicích. Vodáky čekají tři desítky jezů včetně obávaného Mrskoše v Horažďovicích.

A opět řeku lemují pamětihodnosti, kvůli kterým stojí za to se zastavit. Patří k nim rozhodně hrad Rabí, který už je zdálky vidět přímo z lodi, zříceninu hradu Prácheň o něco dál po proudu se už ale budeme muset vydat hledat.

Svůj rozlehlý hrad mají i Strakonice a Písek zase nabízí nejstarší most na území České republiky. Kamenný most přes Otavu s replikami barokních soch už tu stojí od 13. století.

Zkamenělá svatba a vyhlídka od Sfingy

Ohře

Levostranný přítok Labe na severozápadě republiky pramení v Německu, ale u nás máme Ohře velkou většinu. Vodáky můžeme potkat na úseku dlouhém přes sto kilometrů od přehrady Skalka po Klášterec nad Ohří.

Oblíbená je například poklidná trasa z Tršnice do Lokte nebo svižnější cesta z Lokte do Karlových varů, které můžeme začít i zakončit prohlídkou hradu Loket. Nějaký čas bychom mohli věnovat i skalnímu městu Svatošské skály, kde vede přes Ohři visutá lávka.

Skály připomínají zkamenělé postavy svatební sešlosti, a tak dostaly i přiléhavá jména jako Nevěsta s ženichem, Svědkové, Muzikanti nebo Tchán a Tchyně.

Pokud zjistíme, že právě přírodní útvary nás těší, můžeme si zážitek zopakovat na dolním toku u obce Měděnec, kde najdeme vzácné skalní útvary zvané Sfingy. Od nich uvidíme Ohři z úplně jiné perspektivy.

Kdo si udělá zastávku na pivo?

Jizera

Jizera je přece jen horská řeka, a tak si na její horní tok troufnou jen ti nejzkušenější. Pro nás ostatní se nabízí tok dolní, nejčastěji s výchozím bodem ve Spálově a se závěrem v Mnichově Hradišti.

Vyzkoušíme si oblíbené peřeje Paraplíčko, jedenáct jezů na trase se ale k projíždění příliš nehodí. Na cestě čeká třeba skalní hrad Vranov, vypínající se na skále vysoko nad řekou, jen kousek od něj najdeme výjimečný geologický útvar zvaný Suché skály.

Na okraji Turnova pak stojí zámek Hrubý Rohozec. Mnoho vodáků určitě nevynechá zastávku ve Svijanech, kde se můžeme zúčastnit exkurze do místního pivovaru, spojené s ochutnávkou.

Jen s touto zastávkou musíme počítat už při plánování výletu, protože k exkurzi je třeba se objednat nejméně týden dopředu.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Pokud při návštěvě Českých Budějovic zatoužíme po romantické atmosféře středověkých zřícenin, nabízí se výlet k nedalekému soutoku Křemžského potoka a řeky Vltavy. Právě tam se totiž na vysoké skále tyčí monumentální hrad Dívčí kámen. Tedy lépe řečeno zřícenina hradu. Tato pevnost byla založena Rožmberky už v roce 1346 a na začátku 16. století došlo k jejímu opuštění. [caption id="attachmen
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz