Alpské lyžování s dětmi: Itálie
Alpské lyžování s dětmi: Itálie

Italská část Alp je pojem v létě i v zimě. Sportovci si užijí super lyžovačku, pro nelyžaře a děti je tu spousta úžasných atrakcí. Přes 450 lanovek vás vyveze do nejrůznějších kopců a hor, a odtud můžete svištět dolů, nebo vyrazit na procházku či výlet na běžkách.

Livigno

Livigno je lyžařské středisko zaměřené na rodiny s dětmi, kde jsou ale pravidelně pořádány i závody ve všech lyžařských a snowboardových disciplínách. Prý tu svítí slunce 300 dní v roce a sjezdovky mají celkovou délku 115 km.

Jsou rozdělené do dvou částí Mottolino a Carosello 3000, mezi kterými je spojení bezplatným skibusem.

Součástí areálů jsou dva velké snowparky, kde se vyřádí hlavně „snowboarďáci“, dětské parky se zábavnými překážkami a mnoholyžařských školiček. Celým údolím vedou upravované stopy pro běžky v délce 30 kilometrů.

Livignské Alpy jsou využívány na lyžařské túry, skialpinismus a výlety na sněžnicích.

Okolí Livigna hodně připomíná zalesněním naše Krkonoše.
Okolí Livigna hodně připomíná zalesněním naše Krkonoše.

Kronplatz

Kronplatz je horské středisko v Jižním Tyrolsku, navzdory německému jménu patří Itálii. Je velmi oblíbené mezi českými turisty a lyžaři. Na vrcholu stejnojmenné hory je umístěn zvon Concordia 2000, který je největší v celých Alpách, jehož stylové bimbání se nese celým údolím.

Úžasné zázemí hlavně pro děti spočívá v dokonalém propojení jednotlivých sjezdovek rozličnými lanovkami, vleky, výtahy a mezistanicemi – bez toho, abyste museli sundávat z nohou lyže. Výhled je nádherný, kabinky vytápěné a všechny trasy jsou perfektně značeny.

Na začátku a konci téměř každé lanovky je kvalitní restaurace, třeba Italové zahajují lyžovačku sklenkou červeného.

Zvon Concordia 2000.
Zvon Concordia 2000

Latemar

Patří mezi menší lyžařská centra v Jižním Tyrolsku a je pověstná rodinnou atmosférou. Ve výšce kolem dvou tisíc metrů najdete výborné lyžařské terény vhodné jak pro zkušené, tak začínající lyžaře jsou samozřejmostí, téměř každý hotel tu nabízí wellness služby anebo poukazy na ně.

Najdete tu i výborně upravené trasy pro běžkaře i pěší turisty (sněžnice lze půjčit), ale dětičky nadchne bobová dráha v plechovém korytě, velmi dlouhá dráha pro snowtubbing a možnost bruslení. Pokud by dospělí neměli sportu dost, mohou zkusit curling, kde se na cíl posílají po ledě na cíl „kameny“ s držadly. Do blízkého městečka Bolzana lze zajet na pěkné zaplavání.

Po dopoledním lyžování to chce oběd.
Po dopoledním lyžování to chce oběd.

Passo Tonale

Nachází se v sedle pohoří Adamello ve výšce 1 882 metrů. Z něj se důmyslnou sítí lanovek můžete dostat po ledovci Presena až do 3 000 metrů, děti i dospělí jsou tu u vytržení z krásných „panoramat“. Skvělý sníh je tu po celý rok, kdepak sněžná děla!

Jsou tu vlastně dvě lokality, samotné Passo Tonale a Ponte di Legno, které jsou propojeny velkou kabinovou lanovkou.

Jižní pláně Passo Tonale, propletené modrými a červenými tratěmi, jsou ideální pro celodenní rodinné relaxační sjíždění. Pro opravdu dobré lyžaře je tu slavná černá sjezdovka s názvem Paradiso, sahající až na vrchol hory.

Děti lze odložit nejen do lyžařské školky, ale i do dětského centra s mnoha atrakcemi.

Z tohoto svahu nikdo mít strach nemusí., je ideální pro začátečníky.
Z tohoto svahu nikdo mít strach nemusí, je ideální pro začátečníky.

Cortina d´Ampezzo

Do Cortiny v údolí Ampezzo se sbíhají předlouhé lyžařské svahy hned ze čtyř stran. Z centra městečka se s pěti lanovkovými přestupy vyvezete až do výšky 2930 m. n. m. na vrchol Forcella Staunies, nejvyšší v okolí.

Vzduch je řidší, ale čistočistý, a v restauraci na tomto štítu opravdu chutná!

Pro běžkaře ale nabízí většinu ze 138 km tratí protilehlá strana údolí, a pro nelyžaře jsou tu atrakce jako taxibob (svezete se s „řidičem“ ve skutečné ledové dráze) nebo snowrafting, několikasetmetrová jízda v raftovém člunu.

Můžete si jít zabruslit nebo vyrazit na procházku k některému z horských ples. A na závěr dne doporučujeme večeři v jedné z desítek skvělých restaurací.

Známá Cortina je nejstarší lyžařské středisko v Itálii.
Známá Cortina je nejstarší lyžařské středisko v Itálii.

Alta Badia

Lyžařské středisko na jihu Dolomit nabízí možnost napojit se na unikátní lyžařskou cestu Sella Ronda, která lanovkami a sjezdovkami obkružuje celý horský masiv Sasso Pordoi. O restaurace a gáblíky u lanovek nahoře či dole netřeba mít strach.

Ale jinak tu sázejí na domácké, klidné prostředí, jež kontrastuje s blízkou, větší a známější Val Gardenou.

Areál nabízí bezpočet lanovek a výhodné je, že se odevšad dá vyjet (a sjet) kamkoli. Na běžkách i pěšky si můžete udělat výlet do Národního parku Fannes-Sennes-Braies a obdivovat vápencová skaliska, mezi nimiž stojí sem tam domeček v alpském stylu.

Nezkrotní sportovci moho vyrazit i do velkého bazénu v Ortisei.

Ze zahrádky restaurace lyžaři obhlížejí skalnaté štíty zalité sluncem.
Ze zahrádky restaurace lyžaři obhlížejí skalnaté štíty zalité sluncem.
reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Významná centra Krkonoš

Významná centra Krkonoš

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Zlín má zámek a zoo v jednom

Zlín má zámek a zoo v jednom

Botanicus: Ostrá s vůní bylinek

Botanicus: Ostrá s vůní bylinek

Nenáročná cyklotrasa: Palackého stezka

Nenáročná cyklotrasa: Palackého stezka

Nenechte si ujít další zajímavé články