Relativně nedávno byl indonéský ostrůvek Bali jen kapkou v moři u východního cípu velké Jávy, známý sexy tanečnicemi a rybolovem.
Dnes tu jsou turistické resorty a mezinárodní letiště, které naštěstí Bali s jeho vůní hořících tyčinek a horskými políčky nezničily, ale otevřely světu.
Bránou Bali je hlavní město Denpasar na samém jihu ostrova, a hned u letiště se nachází letovisko Kuta s nekonečnou pláží na západním břehu s mnoha hotelovými resorty – už tady duše plážového povaleče zaplesá.
Přitom zdejší pláže, ač nejznámější, rozhodně nejsou zavaleny davy.
Možnosti zábavy doplňují dva aquaparky v docházkové vzdálenosti (Waterbom Bali a Circus WaterpaRK Kuta), když už vás nudí cachtání v moři i v hotelovém bazénu. Město je rušné a nabízí řadu pěkných míst.
Třeba hinduistické svatyně, z nichž největší je Jagatnatha na severu města. Milovníci zvířat mohou na želví farmu na Serangan, ostrov, který s městem spojuje pěkný historický most.
Kde jsou další pláže?
Nádhernými plážemi je proslulý poloostrov Bukit hned pod Denpasarem, v jehož centru leží park Garuda Višnu Kencana s ohromnými hinduistickými monumenty, tesanými ve skalách.
Bali obkružují pobřežní silnice, které za pomoci vypůjčeného mopedu či taxíku umožní vybrat si tu „nej“ pláž.
Amed na východním pobřeží s černým lávovým pískem, Bungkulan na severu nebo takřka liduprázdné zálivy kolem Gilimanuku na západě.
Čím dál od Denpasaru, tím je pravděpodobnější, že se o pláž budete dělit s rybáři, kteří občas na písek vytáhnou kosatku či jinou velrybu. Vyloženě plážový je ostrov Nusa Penida se skalnatými zátokami, kam z hlavního města jezdí trajekty.
Jedeme do hor
Neméně krásné je i vnitrozemí Bali, místy velice hornaté s bohatou vegetací a terasovitými políčky. Nádherná je hora Bratan, vyhaslá sopka se třemi jezery v kaldeře, z nichž nejhezčí je to východní Beratan s městečkem a „plovoucími“ hinduistickými svatyněmi.
Hora Batur na východě už skrývá činnou sopku, ale stejnojmenné jezero pod ní je také nádherné. To nedaleká sopka Agung nad pobřežím už semtam mile začmoudí, a vy si můžete prohlédnout okolní krásné chrámy, Rumah, Pura Besakih či Taman Tirta.
V Klunkungu na západním pobřeží nevynechte Královskou soudní síň.
Na zdech jsou výjevy z eposu Rámajána, zobrazující barvité zápasy lidí, bohů a démonů.
Úžasné balijské tance
Tradiční tance jsou doslova součástí života Balijců a určitě na nějaké představení narazíte. Je to neuvěřitelná podívaná, při které účinkující (muži i ženy) ztvárňují některý z domorodých eposů, poučných příběhů, kdy spolu bohové a démoni, oblečení do neuvěřitelných kostýmů a masek, bojují, sice rituálně, ale zato hlava nehlava.
Nejznámější je opičí tanec Kečak, znázorňující odvěký souboj dobra a zla. Každý pohyb v balijském tanci má svůj ustálený význam.
Kmitání prstů znázorňuje pohyb větru, ohnuté ruce v loktech napodobují kapradinu a rychlé pohyby očí symbolicky odkazují na blesky v bouři.
Děj pojednává o únosu Sity, snoubenky boha Rámy, kterou zlý démon unesl na ostrov Lanka (Srí Lanka). Situ vysvobodil ze spárů zlého démona velitel opičí armády, bůh Hanuman.
Tančící jsou fantasticky nalíčeni nebo mají velice barevné, expresívní masky s vytřeštěnýma očima. A tanec je viditelně baví, ač jde často o představení pro turisty.