Mnozí věří, že Jeseníky jsou nejkrásnější právě v zimě. Když jsou celé oblečené do čerstvě napadaného sněhu, ve kterém se třpytí paprsky odpoledního slunce.
Vychutnat si ten klid a načerpat duševní energii můžete například na jedné z mnoha běžkařských tras, které se v oblasti nachází. A začneme hned tou královskou.
Vzhůru na Magistrálu!
Jesenická běžecká magistrála nabízí běžkařské výlety na pár hodin i na celý den a kvůli různorodému terénu plnému plání, lesů, převýšení a sjezdů není úplně ideální pro nezkušené běžkaře.
Na středně náročnou 14,5 kilometru dlouhou trasu nastupujeme na Ramzovském sedle, kam se snadno dostaneme vlakem. Jde mimochodem o nejvýše položenou rychlíkovou stanici u nás.
Po dobře značené trase se vydáme na vrchol Šerák (lze využít i lanové dráhy) s občerstvovací stanicí, dále na vrch Keprník s nádherným kruhovým výhledem na okolní hory.
Z jeho holého temene sjíždíme po poměrně náročném terénu k rozcestí Trojmezí a dále k legendami opředené Vřesové studánce pod Vrcholem Červené hory s výškou 1337 metrů. Do Červenohorského sedla, kde naše cesta končí, už je to pak jen kousek.
Více informací se dozvíte na: www.lanovka-ramzova.cz
Za krásou jižního hřebenu
S Jesenickou běžeckou magistrálou se ještě neloučíme. Milovníci náročnějších tras se totiž mohou vydat na téměř 33 kilometrů dlouhý úsek s členitým terénem a nádherným okolím.
Startujeme v Červenohorském sedle a volíme modrou trasu, která nás zasněženou přírodou vede až k vrchu Kamzík.
Z něj následně sjíždíme k Ovčárně, kde na nás čeká občerstvení a případně i kyvadlové autobusy, ale ještě předtím odbočíme na nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd s restaurací a unikátní rozhlednou do širokého okolí.
Z Ovčárny (kde lze případně trasu také ukončit) nás čeká stoupání na tajemné Petrovy kameny. Právě na nich se dle pověstí odehrávaly ve středověku čarodějnické sabaty a rituály. Následuje podle mnohých nejkrásnější část magistrály po jižním hřebeni.
Nádherné rozhledy a naprostý klid, který svádí k nepozornosti a odbočení ze značené trasy. Přes několik vrcholů a po prudkém sjezdu nás cesta přivádí až do sedla Skřítek, kolem kterého se rozkládají unikátní rašeliniště.
Výlet můžeme zakončit třeba jídlem v motorestu, od kterého pravidelně jezdí autobusy.
Více informací se dozvíte na: skritek.jeseniky.com, hotelpradedvysilac.cz
Pohádkový okruh Rychlebkami
Jako v romantickém zimním příběhu si budete připadat, pokud se vypravíte na běžkách do Rychlebských hor. I tuto 9,5 kilometru dlouhou středně náročnou trasu začínáme v Ramzovském sedle.
Vedeni červenými značkami míříme mírným stoupáním až k nejvyššímu vrcholu pohoří, který nese název Smrk. V jeho blízkosti se nachází vrchoviště Malení s chráněnými rašeliništi.
Odpočívadlo tam však bývá v zimně často zcela zasypané sněhem, takže raději od rozcestníku zamíříme po zeleně značené stopě kopírující státní hranici. Nacházíme se na okruhu zvaném Pohádka a je to název příznačný.
Doprovází nás totiž zasněžené lesy, paseky nebo třpytící se skalky. Objíždíme vrch Brousek a stoupáme kolem rozcestníku na další tisícovku – Travnou horu. Z ní nás čeká velmi příjemné klesání a jen minimálně členitý terén.
Po 1,5 kilometru na rozcestí Palaš odbočíme k asi 400 metrů vzdálené historické chatě Paprsek, kde se můžeme najíst a odpočinout si a odkud můžeme vyrazit na skibus do nedalekého Velkého Vrbna nebo pokračovat na nějakou z dalších tras.
Více informací se dozvíte na: www.paprsek.cz
Po rejvízských loukách
Pokud hledáte jen krátký odpočinkový výlet vhodný i pro nejmenší lyžaře, doporučujeme například kratší trasy nacházející se v okolí krásného městečka Rejvíz jen pár kilometrů od Jeseníku. Právě zde se nachází největší rašeliniště na severní Moravě.
Nejkratší 4,5 kilometru dlouhá trasa s názvem Po rejvízských loukách nás vede od Penzionu Rejvíz. Vyrážíme rovinatým terénem a po pár stovkách metrů odbočujeme směrem do polí.
Čeká nás klidná a příjemná cesta doprovázená výhledem do okolních zasněžených luk i do členitějšího terénu po pravé straně – Jde právě o část unikátního rašeliniště, ve kterém se téměř ztrácí Malé mechové jezírko.
Po dvaceti minutách cesty protínáme cíp lesa a po jeho obvodu míříme k rozcestníku. Odtamtud se vydáváme zpátky do našeho výchozího bodu – městečka Rejvíz.
Výlet můžeme zakončit například dobrým jídlem ve zmíněném Penzionu Rejvíz, který nabízí i ubytování a velké slevy pro děti.
Více informací se dozvíte na: www.rejviz.com