Domů     Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností

Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat.

Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se takhle vypíná už od středověkých časů, a i dnes je nepřehlédnutelný.

Kontrastuje s ním další bratislavský hrad – Devín, pro který stavitelé vybrali místo nad soutokem Moravy a Dunaje. Tento gotický královský hrad panovníci svěřovali jen těm nejspolehlivějším správcům, protože zastával významnou roli v ostraze hranic.

Na počátku 19. století ovšem ani on nepřestál obléhání napoleonskými vojsky, na rozdíl od Bratislavského hradu už se ale obnovení nikdy nedočkal. I tak jeho prohlídka slibuje nevšední zážitky.

Navštívit můžeme základy raně renesanční kaple, zbytky renesančního paláce se suterénní expozicí či nahlédnout do 60 metrů hluboké hradní studny.

Minout bychom určitě neměli takzvanou tunelovou jeskyni s gotickým portálem – průchod hradním kopcem, dlouhý více než jedenáct metrů a vysoký devět metrů. Z vyhlídkové plošiny hradu se pak otevírá úžasný pohled na krajinu s dominantním Dunajem.

Po stopách slavných korunovací

Prohlídku slovenské metropole ale rozhodně nemůžeme omezovat jen na dva významné hradní komplexy. Nejnavštěvovanější stavbou hned po Bratislavském hradu je Dóm sv.

Martina – nejvýznamnější bratislavský kostel, v němž se v historii odehrávaly královské korunovace.

Korunu si tu na hlavu nasadilo jedenáct panovníků včetně Marie Terezie v roce 1741. Pozlacená replika uherské královské koruny, vážící 150 kilogramů, je ostatně na památku této významné události dodnes dominantou chrámové věže.

Baroko ve zbrusu novém provedení

Pokud bychom si Bratislavu chtěli prohlédnout z výšky, kromě vyhlášené restaurace UFO v pilíři Mostu SNP směřují kroky turistů nejčastěji na ochoz Michalské věže.

Tato sedmipatrová barokní stavba s bránou z konce 14. století vysoká 51 metrů se jako jediná dochovala z původního městského opevnění a kdysi mívala i padací most.

V současnosti ovšem tato městská dominanta prochází generální rekonstrukcí, která jí má navrátit její původní barokní podobu. Návštěvníci budou moci novou tvář věže i nové expozice posoudit v polovině roku 2023.

Kostel oděný v modrém hávu

Jen pár ulic od Michalské věže čeká další významná bratislavská památka. Unikátnímu secesnímu kostelu svaté Alžběty Uherské v Bezručově ulici se pro barvu její fasády přezdívá Modrý kostelík.

Od svého okolí se totiž odlišuje modrou fasádou i modře glazurovanou střešní krytinou a stejnou barvu najdeme i ve vnitřním vybavení včetně kostelních lavic. Kostel s válcovou věží, vysokou 38 metrů, byl dokončen v roce 1913.

Kde koncerty znějí nejlépe

Světové metropole si ovšem zakládají nejen na historických budovách, ale také na tom, že poskytují prostor pro moderní architekturu. I v tomto ohleduj se Bratislava rozhodně činí.

Důkazem je třeba ojedinělá budova Slovenského rozhlasu ve tvaru obrácené pyramidy. Stavba se moderními nahrávacími studii a především vyhlášenou koncertní síní s vynikající akustikou.

Ke každému městu patří i zeleň poskytující svým obyvatelům i návštěvníkům možnost klidného odpočinku. Tuto nezbytnou funkci plní bratislavské zahrady.

Třeba Medická zahrada s bílými lavičkami a rozlohou 46 hektarů nebo Grassalkovičova zahrada ve francouzském stylu u Prezidentského paláce, jejíž dominantou je fontána, nazvaná Radost ze života.

Večeře s dalekým výhledem

Do Bratislavy se samozřejmě vydávají návštěvníci nejen za památkami, ale také aby ochutnali něco z výjimečných pochoutek, které slovenská metropole nabízí. Boduje především originálním spojením tradičních receptur s moderním prostředím.

Vždyť kde jinde bychom se při vynikajícím jídle mohli pokochat výhledem z výšky 85 metrů než v restauraci UFO nad Mostem SNP? Restaurace se tu specializuje na středomořskou a asijskou kuchyni a je spojená také s vyhlídkovou plošinou, z níž za dobrého počasí dohlédneme až na sto kilometrů.

Podle statistik navštíví UFO každoročně čtvrt milionu lidí as stojí za to se k nim přidat.

Kterou vodku si dáte dnes?

Ojedinělým výhledem na historické bratislavské centrum disponuje také zasklená restaurace Sky bar ve dvou patrech výškové budovy na Hviezdoslavově náměstí.

Zdejší kuchyně nabízí především středomořské a thajské speciality a bar si vysloužil přezdívku „vodka bar“ vzhledem ke své mimořádné nabídce 70 druhů exkluzivních vodek z Polska, Ruska, Holandska, USA, Německa, Japonska a samozřejmě i ze Slovenska.

Pro ty, kdo se neumějí rozhodnout, je připravena ochutnávka pěti vybraných druhů.

Slovenská vína míří do světa

Milovníci vína nemusejí vyhledávat to nejlepší z nabídky jednotlivých restaurací. Mohou se totiž vydat k nejširšímu zdroji – do Národního salonu vín v Apponyiho paláci.

Náročným výběrem prošla stovka nejlepších slovenských vín, která si můžeme vychutnat třeba při degustaci řízené profesionálním someliérem, který svým hostům představí 72 nejlepších slovenských vín za 100 minut.

Evropsky unikátní podnik si zakládá na tom, že představuje Slovensko celému světu.

Všechno stihnout je teď jednodušší

Abyste si Bratislavu mohli užít opravdu naplno a nevynechali nic z toho, co vás v její nabídce zaujme, budete muset poznat mnoho míst. Pro nejjednodušší přesuny se vyplatí pořídit si oficiální turistickou kartu Bratislava CARD City & Region.

Nabízí nejen neomezené cestování městskou dopravou po Bratislavě i celém okolním kraji, ale přináší také zajímavé gastronomické zážitky s až padesátiprocentními slevami či bezplatný vstup do 15 muzeí a galerií.

Zajímavost navíc: Jak Bratislavský hrad nakonec nezbourali

* Bratislavský hrad prožíval období velké slávy za vlády Marie Terezie. Při své korunovaci slíbila, že bude příležitostně sídlit i v Bratislavě, a tak vynaložila nemalé úsilí na zvelebení hradu.

Přestavbou pověřila významné stavitele své doby, kteří se postarali o vylepšení paláce i celého areálu. Po vzoru vídeňského Schönbrunnu vznikla i rozsáhlá francouzská zahrada.

* Jenže po smrti panovnice bylo najednou všechno jinak. Nový císař Josef II. zavedl mnoho reforem, které postihly i Bratislavu. V ní už najednou nebylo místo pro místodržícího ani pro zemské úřady a hrad byl nadbytečný.

Usídlil se v něm kněžský seminář, což si vyžádalo mnohé stavební úpravy, zhusta necitlivé, a poté areál sloužil jako kasárna. Cenné rokokové prostory chátraly a dělostřelecké bombardování za napoleonských válek hrad téměř definitivně zničilo.

Celou stavbu navíc v roce 1811 postihl ničivý požár, takže se vážně uvažovalo o jeho zbourání. * Armáda opustila hrad až po skončení 2. světové války, ale teprve v 60. letech minulého století se obnovený hrad opět dočkal původního, reprezentačního využití.

Dnes je ovšem areál možná ještě krásnější než za tereziánských časů. Postarala se o to rekonstrukce trvající už od roku 2008.

Foto: Shutterstock, Bratislavský kraj
Související články
Jedno z nejkrásnějších pohoří Slovenska stojí za návštěvu vždycky, ale chcete-li se vyhnout davům turistů a kochat se hrou barev, pak je podzim a zima ideální. Najdete tu nejen rozlehlé louky, na kterých se pasou ovečky ohlašující se zvoněním, ale i úzké kaňony se žebříky a lávkami a samozřejmě vrcholy s dechberoucím výhledem. Každý si tu vybere to své. Jak se sem dostanete Autem Určitě vás po
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou... Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská či karibské cy
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný je také po
Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic. Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera plným života. Okruh po historickém jádru města se jmenuje Soví (Parcours
Pro lidstvo byly egyptské pyramidy odedávna něčím fascinujícím a mystickým. Proto není divu, že již v minulosti daly podnět k mnoha spekulacím a domněnkám, které přetrvávají dodnes. Lidé dlouhou dobu nevěděli, za jakým záměrem byly tři velké pyramidy v egyptské Gíze vlastně postaveny a proč mají právě specifický jehlanový tvar. Bezesporu také patří mezi ty nejkrásnější památky, které můžeme na n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
epochalnisvet.cz
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
epochaplus.cz
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí
DS N°8: nová generace DS Automobiles
iluxus.cz
DS N°8: nová generace DS Automobiles
Několik týdnů před představením svého zásadního nového modelu odhaluje společnost DS Automobiles novou filozofii pojmenování. Tento přístup propojuje názvy stávající modelové řady a názvy budoucích mo
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
tisicereceptu.cz
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
Je plná kandovaného ovoce a mandlí. Doslova se rozplývá na jazyku. Suroviny 250 g másla + máslo na potření špetka soli 250 ml mléka moučkový cukr na posypání 1 lžíce hnědého rumu 120 g rozi
Škoda že jsem to nezjistila dříve
nejsemsama.cz
Škoda že jsem to nezjistila dříve
Bratranec s námi vyrůstal pod jednou střechou, protože mu údajně zemřeli rodiče. Když ale zemřel, během vyřizování papírů jsem zjistila, že všechno bylo úplně jinak. Celý svůj život bych se rozdala pro druhé. Proto vlastně nebylo pro nikoho žádným překvapením, že jsem se vydala na dráhu pečovatelky. Práce to je nesmírně těžká, člověk je unavený a kolikrát
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
enigmaplus.cz
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
Různé studie prokazují, že mezi členy rodiny, které spojuje silné pouto, může existovat cosi jako přenos myšlenek či pocitů. [gallery ids="148477,148476,148478"] Až 65 procent matek ví, jak se
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
skutecnepribehy.cz
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že
Dala žena Chmelovi ultimátum?
nasehvezdy.cz
Dala žena Chmelovi ultimátum?
Herec Igor Chmela (53) z Jedné rodiny skončil na samotném prahu vyhoření. Až nedávno si uvědomil, že nechce svou práci stavět nad rodinu. Byly totiž časy, kdy děti skoro neviděl. Potkali se v pond
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
panidomu.cz
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky… A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
21stoleti.cz
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speci
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
historyplus.cz
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
Generál Janko mlčky nasedne do auta a kývne na řidiče, aby jel. Ten nastartuje, pomalu se rozjede, když tu náhle uslyší za sebou výstřel. Otočí se a spatří, jak z pravého spánku Vladimíra Janka tryská krev a jeho tělo se pomalu sesouvá na podlahu vozu. Ani nezastaví, raději přidá plyn a zamíří do Střešovic do
Design floridské vily s vlastním příběhem
rezidenceonline.cz
Design floridské vily s vlastním příběhem
Rekonstrukce vily v Palm Beach zachovala její původní eleganci, zároveň jí vtiskla nový esprit uplatněním extravagantních pláten a mixem klasického a moderního nábytku. Se svou rafinovanou hrou kontrastů, spojení a harmonií interiérový design floridské vily od studia Les Ensembliers znovuobjevuje styl Palm Beach. „Tohoto výsledku jsme dosáhli v těsné spolupráci s naší klientkou,“ vysvětluje Richard Ouellette, hlavní designér
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz