Domů     Brusel: Babylon i město historie
Brusel: Babylon i město historie

Brusel se dnes skloňuje ve všech pádech především proto, že tu sídlí nejdůležitější úřady Evropské unie a centrála NATO, ale existuje i jiné město. To, které má svou historii, a kde lidé normálně žijí.

V největším belgickém městě pobývá téměř milion obyvatel. Ale jen přes den. To počet lidí narůstá a v noci naopak klesá dokonce o stovky tisíc. Každý všední den ráno sem totiž přijíždějí za prací lidé ze zahraničí a z celého zbytku země a večer zase mizejí.

Něco jako lidský příliv a odliv. Z toho plyne i to, že v Bruselu se domluvíte mnoha jazyky, i když těmi oficiálními jsou francouzština a vlámština.

A ta dvojjazyčnost se dodržuje všude, na nápisech, cedulích, i název města se píše Bruxelles ve francouzštině a Brussel ve vlámštině.

Nejkrásnější náměstí

Výhodou je, že zajímavá místa můžete klidně projít po svých. Centrum města se dělí na dolní a horní město.

To dolní bývalo chudší, bydleli tu dělníci, obchodníci i přistěhovalci, ale zato tu najdeme nejdůležitější památky, jako je například náměstí Grande-Place (Velké náměstí), kterému naopak Vlámové říkají Grote Markt, tedy Velký trh. Ten tu také původně byl.

Je jedinečné, a ať už na ně přijdete odkudkoliv, vždycky užasnete. Radnice patří k nejkrásnějším gotickým stavbám v Belgii. Původní středověké cechovní domy se bohužel nedochovaly, protože byly v roce 1695 z větší části zničeny francouzským dělostřelectvem.

Ty dnešní tedy pocházejí většinou ze 17.–18. století a byly obnoveny jednotlivými řemeslnickými cechy. Každý je jiný a přitom tvoří originální celek v duchu vlámské renesance.

Náš tip

Jednou za dva roky, vždy v polovině srpna, získá bruselský Grande-Place ještě větší šarm než obvykle. Ohromné prostranství totiž po několik dní zdobí impozantní květinový koberec složený z různobarevných květin.

Čurající chlapeček

Bez tohoto poněkud zvláštního symbolu si Brusel nedovedeme představit. A možná to nevíte, ale kromě pověstí, které se k ní váží, má i docela pohnutou historii. Sochu vytvořil v 17. století sochař Jérome Duquesnoy a netušil, že se hned stane předmětem krádeží.

Ukradli ji jak Angličané, tak o něco později Francouzi. Ludvík XV. se však za své krajany tak zastyděl, že Bruselu daroval kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka. A tady možná začíná tradice chlapečkova oblékání.

Prý má na 800 kostýmů a ne jen tak ledajakých. Jsou zde uniformy všeho druhu, ale také podoba myšáka Mickeyho, nebo toreadora či samuraje. A oblékat ho při slavnostních příležitostech může jen ceremoniář, kterým se může stát jen bezúhonný krejčí.

Kdybyste si chtěli chlapečkův šatník prohlédnout, najdete ho v domě s názvem Maison du roi na Velkém náměstí. Pro úplnost musíme dodat, že bruselští mají ještě celkem novodobou čurající holčičku a psa, ale ti si takové slávy asi nikdy užívat nebudou.

Atomium

Chcete-li si prohlédnout Brusel z výšky, navštivte stavbu, která původně byla atrakcí světové výstavy Expo 1958. Její stavitel, inženýr André Waterkeyn, ji navrhl jako symbol rozvoje vědy po 2. světové válce.

Dnes je neuvěřitelné, že stavba trvala jen tři roky, spíš je příznačné, že Bruselané o svou pýchu málem přišli.

Během výstavby se totiž nepočítalo s tím, že by Atomium mělo zůstat zachováno, a když se tak stalo, hlodal zub času, tak dlouho, až se začalo mluvit o jeho konci. Vše zachránila velkorysá rekonstrukce.

Chcete-li se podívat dovnitř, přijďte nejlépe hned ráno, protože jinak se tvoří dlouhé fronty. Zpřístupněny jsou čtyři z devíti koulí Atomia.

Výtahem ve vertikální trubce se během pouhých 23 sekund dostanete až do vrchní koule, kde si vychutnáte panoramatický výhled na Brusel a okolí a v restauraci můžete ochutnat belgické speciality.

Kde pracuje král?

Ten belgický v královském zámku. Najdete ho v horním městě v Královské čtvrti. Už v 15. století tu stával sídelní hrad brabantských vévodů, který však ve třicátých letech 18. století shořel.

Na jeho místě vznikla majestátní budova, kterou můžeme obdivovat dodnes. Vzhledem k tomu, že král v paláci nebydlí, slouží budova paláce pouze reprezentativním a administrativním účelům.

Proto budovu můžete navštívit jen v období období od 21. července (belgický státní svátek) do začátku září. Návštěva je zdarma a rozhodně stojí za to.

Ohromí vás zejména nádherně vyzdobený Trůnní sál s basreliéfy od francouzského sochaře Augusta Rodina i Zrcadlový sál, ve kterém se konají slavnostní ceremonie nebo Goyův pokoj s malbami známého španělského malíře.

Co si dáte?

Určitě ochutnejte některé z mnoha druhů skvělého piva a výjimečně dejte zelenou i smaženým hranolkům. Tady je umějí perfektně.

Pokud zavítáte do restaurace, zkuste steaky, ardenskou šunku, zvěřinové paštiky či vydlabaná rajčata s garnáty, která jsou bruselskou specialitou. A nezapomeňte, že jste v zemi skvělé čokolády a v Bruselu ji uvidíte na každém kroku.

Stovky obchůdků s čokoládovými fontánkami vás budou lákat k ochutnávkám těch zaručeně nejlepších sladkostí a samozřejmě slavných belgických pralinek. Tak si to užijte, kdy jindy, když ne teď a tady.

Kromě čokolády uvidíte všude pravé belgické vafle, které se podávají buď s marmeládou, nebo jak jinak než s čokoládou.

Pivařův sen

Tady si pivo dá každý, dáma nebo pán. V Belgii se jich vyrábí nespočet druhů, takže si vyberete.

Možná vás překvapí, že Belgičané neznají půllitry ani tupláky, že jsou zvyklí pít každé pivo ze skleničky o obsahu asi našeho malého piva, na kterých je logo výrobce.

Silné pivo potřebuje, aby sklenice byla tlustostěnná a široká, u ovocného se má zužovat, aby vyniklo jeho aroma. A chuťově obohacená piva úmyslně servírují teplejší. A pozor, obvykle mají víc alkoholu, než jsme zvyklí u nás.

Foto: PX FUEL

Foto:
Lokalita:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz