Léčivé účinky místních termálních pramenů znali už sultáni osmanské říše ve druhém století. Pravidelným odpočinkem předejdete zhoubným civilizačním chorobám!
Budapešť je termální uzel střední Evropy. Naleznete tu přes sto horkých pramenů, díky nimž zde funguje na 15 veřejných termálních lázní.
Můžete tu zažít koupel ve vlažné vodě, která má pouhých 21 ˚C. Ale vychutnat si smíte též návštěvu ve velmi horké vodě o teplotě 76 ˚C. Pozoruhodné je, že pokud chcete jet autobusem, často seženete v akci jízdenku pro dva za cenu jedné!
Soboty s divokou muzikou
Jedny z největších a nejstarších lázní jsou Széchenyi, v poslední době známé též pro sobotní bujaré hudební večírky.
Lepší než diskotéky, jsou v těchto lázních z roku 1876, nejslavnějších v Evropě, šachové stolky umístěné tak, abyste si při partii mohli louhovat nohy v léčivé teplé vodě.
Széchenyiho lázně stimulují především vaše nemocné klouby a pohybové ústrojí. Novobarokní interiér se pyšní osmnácti bazény.
Za jedny z nejkrásnějších jsou pak považovány termály Gellért v secesním stylu z roku 1918. Ty platí za nejfotogeničtější lázeňské zařízení, a to nejen v Budapešti.
Unikátní atmosféru pak mají lázně Lukács, kde se potkávali slavní spisovatelé a umělci, kteří ostatně vyhledávají intimní prostředí těchto lázní dodnes. Tyto lázně jsou menší, intimnější a především autentické.
Chcete-li si odsud odvézt suvenýr, pak v obchodech hledejte vodu v zelené lahvi s nápisem Szent Lukács. Pochází z fontány uvnitř lázní a léčí problémy se žaludkem, žlučníkem i ledvinovými kameny.
Oddělený klid manželů i manželek
V maďarské metropoli dnes nenarazíte na mnoho termálních lázní, ve kterých jsou oddělené prostory pro muže a ženy. Lázně Rudas v tureckém duchu však tímto způsobem částečně fungují dodnes.
V pondělí, středu, čtvrtek a pátek sem smějí vstoupit pouze muži, hledající odpočinek od partnerek. Dámám je pak vyhrazeno k relaxaci úterý. Ani v Rudas však nejsou striktní, pročež mileneckým párům tu patří všechny soboty a neděle.
Proč právě zde?
Budapešť leží na geologickém zlomu, vyvěrá zde na povrch 120 pramenů.
Logicky se tedy velkorysá „dáma na Dunaji“, jak je Budapešť nazývána, stala městem lázní už v dobách osmanské říše. Místní termály vynikají svou historickou hodnotou a jedinečnou architekturou. To musíte zažít!
Komfortně
Pohodlnými autobusy se dnes dostanete do Budapešti až 3x denně. Lze sehnat jízdenku pro dvě osoby pouze za cenu jedné.
Obousměrná jízdenka pro jednoho cestujícího z Prahy do Budapešti pak stojí okolo 500 korun. V metropoli naleznete přes milion dostupných hotelů, apartmánů a penzionů.