Domů     Chodsko: Vítáme vás hu nás
Chodsko: Vítáme vás hu nás

Asi jste poznali, že tentokrát vás pozveme na Chodsko. A věřte, že pokud se sem vydáte, budete okouzleni.

Říká se, že kdo tento svérázný kraj jednou navštíví, musí se sem stále vracet. Proč se to děje, nevíme, ale něco vás tu chytí za srdíčko a už nepustí.

Může to být v lidech, tvrdých chodských palicích se srdcem na dlani, ale i kouzelné krajině s úpravnými vesnicemi, nad nimiž se tyčí pohoří Českého lesa a pásmo Haltravy, či ve stále uchovávaných národopisných zvycích.

Žili tu i spisovatelé a malíři, na letní byt sem zajela leckterá hvězda stříbrného plátna. Ale ti nejdůležitější jsou místní. Ti dělají ten pocit domova. Inu, uvidíte sami.

Muzeum J. Š. Baara, kněze a autora románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci, Lůsy najdete hned pod kostelem sv. Martina.
Muzeum J. Š. Baara, kněze a autora románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci, Lůsy najdete hned pod kostelem sv. Martina.

Psohlavci

Ti, kdo měli ještě jako povinnou četbu Jiráskovy Psohlavce, budou asi něco vědět o Kozinovi a statečných sedlácích. Nutno však říci, že pan profesor si ledacos vymyslel. Nicméně platí, že Chodové střežili dvě důležité obchodní stezky z Bavor do Čech.

Měli doprovázet cizí obchodníky na celní stanici v Domažlicích, což se nazývalo „klejtování“, a pokud se tudy ubíral královský průvod, byla to velká sláva. Hraniční povinnosti přinášely Chodům jistá práva.

Užívání všeho, co jim hraniční les poskytoval, ať už dříví, zvěře a nebo píce pro dobytek z lesních pastvin, bylo samozřejmostí a navrch se Chodové těšili značným privilegiím.

Mohli svobodně nakládat se svým majetkem, stěhovat se, ale nejcennější privilegium bylo osvobození od robot, které si ale nikdy nevymohli potvrdit písemně, což se jim později stalo osudným.

Baarova stezka vás dovede ke jeho pomníku na Výhledech.
Baarova stezka vás dovede ke jeho pomníku na Výhledech.

Horní a dolní

Chodsko zahrnuje celkem 11 vesnic a z historické podstaty se dělí na chudší horní a bohatší dolní. V horním Chodsku se lidé věnovali spíše řemeslům jako výroba keramiky, krajky či kanafasu.

Patřily sem zejména obce na úpatí Haltravského hřebene (Klenčí, Postřekov a Chodov). Obce z dolního Chodska, mezi které patří např. Draženov, Újezd, Mrákov, Lhota, Pocínovice ležící blíže Všerubskému průsmyku, bývaly spíše zemědělské a bohatší.

Centrem jsou samozřejmě Domažlice, ale my se pro tentokrát hlavně na horní Chodsko.

Z Klenčí na Výhledy

O věhlas Klenčí se postaral zejména Jindřich Šimon Baar, který tu má muzeum. Najdete je na náměstí hned pod kostelem svatého Martina, v jehož nitru s skrývá hrobka Lamingenů (ano i toho Jiráskova Lomikara).

Není to jeho rodný dům, ten byl zničen v roce 1945, ale dům, kde žil na konci života. Spisovatel, který své dílo věnoval tomuto kraji, má pomník od Ladislava Šalouna na nedalekých Výhledech.

Možná si to dnes nedovedeme představit, ale slavnostnímu odhalení v roce 1933 přihlíželo 37 000 diváků. Za války pak Chodové sochu svého básníka ukryli v Chodském hradu v Domažlicích a tím ji zachránili před roztavením.

Po válce se Baar na milované místo vrátil a vy se spolu můžete rozhlédnout po kraji, který, který tolik miloval. Možná vás po cestě překvapí, v jaké musel formě musel starý pán být, když sem chodil jen tak na procházku, nebo sem vodil své návštěvy. Vy možná budete rádi, že na vás v cíli čeká restaurace.

Kapli svatého Prokopa si dřevorubci postavili z peněz, které mezi sebou nasbírali.
Kapli svatého Prokopa si dřevorubci postavili z peněz, které mezi sebou nasbírali.

Na čerchovskou rozhlednu

Vrchol Čerchova vidíte už zdálky, když přijíždíte do kraje a kdo by nezatoužil se sem podívat. Už proto, že se sem dlouhá léta nesmělo, neboť tu bylo pásmo, a Kurzova věž, kterou vybudovali pro pocestné čeští turisté, sloužila pohraničníkům.

Po těch tu ostatně zbyla ještě jedna věž, na kterou se nesmí dodnes a bohužel i zanedbané domy, které vrchol hyzdí. Ale vy sem míříte kvůli pohledu do širokého okolí.

Uvidíte odtud německou i českou část Šumavy a za ideálních podmínek dohlédnete až na Alpy na skupinu Dachsteinu vzdálenou 230 km. Vede sem mnoho cest a všechny jsou krásné. Takže si můžete směle vybrat.

Z Capartic vás na vrchol doveze o víkendech autobus, pěšky či na kole se sem dostanete z České Kubice nebo z Pece pod Čerchovem.

Pec

Jmenuje se tak proto, že zde nechal Lomikarův správce Melchior z Aschenbachu postavit vysokou pec a huť na zpracování rudy.

Když se výroba železa nevyplácela a huť byla zrušena, vystřídala ji výroba skla, zejména tabulového, ale vyráběli se zde i skleněné knoflíky, korálky do růženců takzvané páteříky. Hlavním zdrojem obživy byl ovšem pro místní les.

A právě dřevorubci si ze sbírky postavili krásnou kapličku zasvěcenou svatému Prokopovi, na jejíž výzdobě se podílela řada umělců.

Mimochodem právě na svátek tohoto světce se tu každoročně konají Dřevorubecké slavnosti, na kterých se můžete přesvědčit, že tohle řemeslo dosud nevymřelo.

Naproti kapličce stojí škola,ve které se ukrývá dřevorubecké muzeum a na dvoře vás určitě zaujme taková zvláštní maringotka. Abychom ukojili vaši zvědavost, v tomhle domku na kolečkách maloval Jaroslav Špillar v zimě v plenéru. Ostatně kousek odtud stojí dům, ve kterém žil.

V Muzeu chodských krojů v Postřekově se o krojích dozvíte vše, co vás zajímá.
V Muzeu chodských krojů v Postřekově se o krojích dozvíte vše, co vás zajímá.

Do Postřekova nejen za kroji

Kdo chce vidět něco z chodského folklóru, ten musí do Postřekova. Zde se totiž stále udržuje mnoho chodských tradic, a tak není divu, že tu také najdete Muzeum chodských krojů.

To vzniklo zásluhou Marie Langové a Anny Burešové, které tu postupně shromažďují kroje z chodských vsí a můžete vidět opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

V jakém kroji se vdávala děvčata z Postřekova a v jakém ze sousedního Mlýnce, kde převažovalo německé obyvatelstvo? Co se nosilo „ve všídni“ a co ve svátek?

Jaké pomůcky a materiál měla k dispozici postřekovská švadlena a jak vypadá léčebný přístroj Pansanitor, který užíval i lékař ve filmu Postřižiny? Protože autorky expozice si na denní chléb vydělávají šitím krojů, je muzeum otevřené po telefonické domluvě.

Obě vám poví o krojích téměř všechno a klidně i ukáží jak se váže chodský šátek nebo obléká některá součást chodského kroje.

Foto a text: EVA HOŘÁNKOVÁ , Shutterstock, plzen.cz, trekink cz, kettykeramika.com,ceskozemepribehu.cz, cupeko.cz

Foto:
Štítky:
Související články
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Jen dva kilometry od zámku Hluboká stojí na břehu Munického rybníka lovecký zámeček Ohrada, vystavěný na počátku 18. století, který je o více než století starší než samotná Hluboká. Sídlí v něm Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství s příslušnými expozicemi, a vzhledem k tomu, že funguje již od roku 1842, je vlastně jedním z našich nejstarších muzeí vůbec. My vám však chceme nabídnout kousek
Prázdniny. Slovo, které u dětí vyvolá radostné výsknutí a u rodičů občas lehké zoufalství. Jak zaplnit těch nekonečně dlouhých 62 dní smysluplně a bez věčného „Tati, já se nudím,“? Odpověď může být jednodušší, než se zdá. Vysočina je místo, kde to s dětmi funguje. Autentická a plná zážitků, které si děti budou pamatovat déle než poslední animák v kině. Zvířátka na dosah ruky Malí milovníci z
Kam to bude? No přece za hračkami. Ty milují všechny děti i ty, které se skrývají v naší dospělé duši. Takže výlet pro celou rodinu jako dělaný. Panenkárium – Muzeum panenek v Hradci Králové Stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti najdeme je v Úzké ulici v Hradci Králové. A bude se na co koukat. Uvidíte celou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu a panenky
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou malí i velcí. Každá část zoo nabízí jedinečný zážitek a to po 365
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz