Domů     Chodsko: Vítáme vás hu nás
Chodsko: Vítáme vás hu nás

Asi jste poznali, že tentokrát vás pozveme na Chodsko. A věřte, že pokud se sem vydáte, budete okouzleni.

Říká se, že kdo tento svérázný kraj jednou navštíví, musí se sem stále vracet. Proč se to děje, nevíme, ale něco vás tu chytí za srdíčko a už nepustí.

Může to být v lidech, tvrdých chodských palicích se srdcem na dlani, ale i kouzelné krajině s úpravnými vesnicemi, nad nimiž se tyčí pohoří Českého lesa a pásmo Haltravy, či ve stále uchovávaných národopisných zvycích.

Žili tu i spisovatelé a malíři, na letní byt sem zajela leckterá hvězda stříbrného plátna. Ale ti nejdůležitější jsou místní. Ti dělají ten pocit domova. Inu, uvidíte sami.

Muzeum J. Š. Baara, kněze a autora románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci, Lůsy najdete hned pod kostelem sv. Martina.
Muzeum J. Š. Baara, kněze a autora románů Paní komisarka, Osmačtyřicátníci, Lůsy najdete hned pod kostelem sv. Martina.

Psohlavci

Ti, kdo měli ještě jako povinnou četbu Jiráskovy Psohlavce, budou asi něco vědět o Kozinovi a statečných sedlácích. Nutno však říci, že pan profesor si ledacos vymyslel. Nicméně platí, že Chodové střežili dvě důležité obchodní stezky z Bavor do Čech.

Měli doprovázet cizí obchodníky na celní stanici v Domažlicích, což se nazývalo „klejtování“, a pokud se tudy ubíral královský průvod, byla to velká sláva. Hraniční povinnosti přinášely Chodům jistá práva.

Užívání všeho, co jim hraniční les poskytoval, ať už dříví, zvěře a nebo píce pro dobytek z lesních pastvin, bylo samozřejmostí a navrch se Chodové těšili značným privilegiím.

Mohli svobodně nakládat se svým majetkem, stěhovat se, ale nejcennější privilegium bylo osvobození od robot, které si ale nikdy nevymohli potvrdit písemně, což se jim později stalo osudným.

Baarova stezka vás dovede ke jeho pomníku na Výhledech.
Baarova stezka vás dovede ke jeho pomníku na Výhledech.

Horní a dolní

Chodsko zahrnuje celkem 11 vesnic a z historické podstaty se dělí na chudší horní a bohatší dolní. V horním Chodsku se lidé věnovali spíše řemeslům jako výroba keramiky, krajky či kanafasu.

Patřily sem zejména obce na úpatí Haltravského hřebene (Klenčí, Postřekov a Chodov). Obce z dolního Chodska, mezi které patří např. Draženov, Újezd, Mrákov, Lhota, Pocínovice ležící blíže Všerubskému průsmyku, bývaly spíše zemědělské a bohatší.

Centrem jsou samozřejmě Domažlice, ale my se pro tentokrát hlavně na horní Chodsko.

Z Klenčí na Výhledy

O věhlas Klenčí se postaral zejména Jindřich Šimon Baar, který tu má muzeum. Najdete je na náměstí hned pod kostelem svatého Martina, v jehož nitru s skrývá hrobka Lamingenů (ano i toho Jiráskova Lomikara).

Není to jeho rodný dům, ten byl zničen v roce 1945, ale dům, kde žil na konci života. Spisovatel, který své dílo věnoval tomuto kraji, má pomník od Ladislava Šalouna na nedalekých Výhledech.

Možná si to dnes nedovedeme představit, ale slavnostnímu odhalení v roce 1933 přihlíželo 37 000 diváků. Za války pak Chodové sochu svého básníka ukryli v Chodském hradu v Domažlicích a tím ji zachránili před roztavením.

Po válce se Baar na milované místo vrátil a vy se spolu můžete rozhlédnout po kraji, který, který tolik miloval. Možná vás po cestě překvapí, v jaké musel formě musel starý pán být, když sem chodil jen tak na procházku, nebo sem vodil své návštěvy. Vy možná budete rádi, že na vás v cíli čeká restaurace.

Kapli svatého Prokopa si dřevorubci postavili z peněz, které mezi sebou nasbírali.
Kapli svatého Prokopa si dřevorubci postavili z peněz, které mezi sebou nasbírali.

Na čerchovskou rozhlednu

Vrchol Čerchova vidíte už zdálky, když přijíždíte do kraje a kdo by nezatoužil se sem podívat. Už proto, že se sem dlouhá léta nesmělo, neboť tu bylo pásmo, a Kurzova věž, kterou vybudovali pro pocestné čeští turisté, sloužila pohraničníkům.

Po těch tu ostatně zbyla ještě jedna věž, na kterou se nesmí dodnes a bohužel i zanedbané domy, které vrchol hyzdí. Ale vy sem míříte kvůli pohledu do širokého okolí.

Uvidíte odtud německou i českou část Šumavy a za ideálních podmínek dohlédnete až na Alpy na skupinu Dachsteinu vzdálenou 230 km. Vede sem mnoho cest a všechny jsou krásné. Takže si můžete směle vybrat.

Z Capartic vás na vrchol doveze o víkendech autobus, pěšky či na kole se sem dostanete z České Kubice nebo z Pece pod Čerchovem.

Pec

Jmenuje se tak proto, že zde nechal Lomikarův správce Melchior z Aschenbachu postavit vysokou pec a huť na zpracování rudy.

Když se výroba železa nevyplácela a huť byla zrušena, vystřídala ji výroba skla, zejména tabulového, ale vyráběli se zde i skleněné knoflíky, korálky do růženců takzvané páteříky. Hlavním zdrojem obživy byl ovšem pro místní les.

A právě dřevorubci si ze sbírky postavili krásnou kapličku zasvěcenou svatému Prokopovi, na jejíž výzdobě se podílela řada umělců.

Mimochodem právě na svátek tohoto světce se tu každoročně konají Dřevorubecké slavnosti, na kterých se můžete přesvědčit, že tohle řemeslo dosud nevymřelo.

Naproti kapličce stojí škola,ve které se ukrývá dřevorubecké muzeum a na dvoře vás určitě zaujme taková zvláštní maringotka. Abychom ukojili vaši zvědavost, v tomhle domku na kolečkách maloval Jaroslav Špillar v zimě v plenéru. Ostatně kousek odtud stojí dům, ve kterém žil.

V Muzeu chodských krojů v Postřekově se o krojích dozvíte vše, co vás zajímá.
V Muzeu chodských krojů v Postřekově se o krojích dozvíte vše, co vás zajímá.

Do Postřekova nejen za kroji

Kdo chce vidět něco z chodského folklóru, ten musí do Postřekova. Zde se totiž stále udržuje mnoho chodských tradic, a tak není divu, že tu také najdete Muzeum chodských krojů.

To vzniklo zásluhou Marie Langové a Anny Burešové, které tu postupně shromažďují kroje z chodských vsí a můžete vidět opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

V jakém kroji se vdávala děvčata z Postřekova a v jakém ze sousedního Mlýnce, kde převažovalo německé obyvatelstvo? Co se nosilo „ve všídni“ a co ve svátek?

Jaké pomůcky a materiál měla k dispozici postřekovská švadlena a jak vypadá léčebný přístroj Pansanitor, který užíval i lékař ve filmu Postřižiny? Protože autorky expozice si na denní chléb vydělávají šitím krojů, je muzeum otevřené po telefonické domluvě.

Obě vám poví o krojích téměř všechno a klidně i ukáží jak se váže chodský šátek nebo obléká některá součást chodského kroje.

Foto a text: EVA HOŘÁNKOVÁ , Shutterstock, plzen.cz, trekink cz, kettykeramika.com,ceskozemepribehu.cz, cupeko.cz

Foto:
Štítky:
Související články
Zima klepe na dveře a slibuje spousty zábavy. Ale když vás zimní radovánky unaví, útočiště najdete v muzeích, galeriích a na výstavách. Zima je ideální období pro kulturní zážitky a poznávání! Jan Becher muzeum Karlovy Vary Muzeum se nachází na místě původní továrny na výrobu Becherovky, kterou tu roku 1867 založil Jan Becher. Kromě expozice historických exponátů spjatých s výrobou liké
Snili jste někdy o cestě kolem světa? Snili jste o zámku, kde každou komnatu zdobí vánoční stromeček jinak ozdobený a možná pod ním najdete dárek? Anebo tady na vás bude čekat překvapení v podobě zajímavé informace jakým způsobem se různě po světě slaví Vánoce? Snili jste vůbec? A nesníte málo? Dopřejte si dobu adventu, dobu snění, zázraků a těšení se na Ježíška, na zámku Loučeň. Jako již trad
Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou. Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou záro
Poznejte proslulá i méně známá místa v Česku i Polsku. Hravé pohraničí stírá hranice a ukazuje pamětihodnosti, krásy přírody i industriální zajímavosti na české i polské straně. Objevte zákoutí Moravskoslezského kraje i Slezského vojvodství. Ať jste duší spíše turisté, dáváte přednost kultuře nebo se rádi dovídáte něco o technických památkách, v Hravém pohraničí si vyberete. Navštívit můžete c
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
rezidenceonline.cz
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
Studio Saota Architects v případě rezidence v Kapském Městě ustoupilo od svého tradičního stylu hraničícího s purismem. Čisté linie třípatrové vily rozehrálo pestrou kombinací materiálů: dřeva, cihel, kamene, betonu a skla. Kapské Město, hlavní město Jihoafrické republiky, patří k nejkrásnějším městům na světě. V pozadí s impozantní Stolovou horou a naproti se symbolem mořeplavců, mysem Dobré naděje, láká turisty z celého
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
nasehvezdy.cz
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
Snad každá žena jí závidí. Alice Bendová (50) má postavu jako lusk a v plavkách vypadá jako bohyně. Přesto si však ještě nedávno nepřipadala tak dokonale, jak by chtěla. Proto podstoupila liposukci tu
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
21stoleti.cz
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
nejsemsama.cz
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
Ten starý strom stále stojí u našeho domu. V dětství jsem si k němu našel zvláštní vztah, když mi pomohl překonat rychle ošklivou nemoc. Stála v blízkosti našeho domu. Větvemi se skoro dotýkala stěny stavení. Více jak stoletá hrušeň byla podivným stromem. Kdysi dávno do ní uhodil blesk a polovinu jejího objemného těla spálil. Druhá polovina stromu však rostla dál,
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
epochaplus.cz
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
Mezi nejúčinnější bojovníky proti akné patří fenykl, kontryhel, měsíček, řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj či mateřídouška, ale dokonce i zelený čaj. Všechny bylinky mají protizánětlivé účinky a nejenže vyjdou mnohem levněji než drahé chemické přípravky, ale mohou být účinnější a bez nežádoucích vedlejších účinků. Fenykl obecný není jenom chutným kořením do pokrmů, ale i léčivou bylinu.
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
epochalnisvet.cz
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
Plameny rychle stravují připravenou hranici. Ve strašlivých bolestech na ní umírá domnělá čarodějnice. Jde o obyvatelku odbojné španělské vesnice Trasmoz. Podle církevních hodnostářů v ní řádí nekromanti, probíhají satanské obřady i čarodějnické sabaty. Je tomu tak? A je pravda, že obec byla prokleta se souhlasem samotného papeže? Na vrcholku kopce se tyčí zřícenina hradu a pod
Obětovala jsem naše přátelství
skutecnepribehy.cz
Obětovala jsem naše přátelství
S Mirkou jsme byly velké kamarádky už od školy. Bohužel nás rozdělilo pobláznění. Mé a jejího muže. Nestálo to za to. S Mirkou jsme se poznaly na základní škole, kdy jsme ani jedna neznala spolužáky, a tak jsme si k sobě sedly. A sedly jsme si i jako kamarádky. Dokonce jsme spolu pak obě šly na obchodku. Samozřejmě jsme se sobě svěřovaly, prožívaly jsme spolu
Čas svíček a lucerniček
panidomu.cz
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
enigmaplus.cz
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
V roce 1965 se do lesa u amerického města Kecksburg v Pensylvánii zřítí neznámý objekt velký jako autobus. Pád objektu zaznamenává řada přístrojů, civilisté i piloti letadel. Místo okamžitě uzavírá ar
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
iluxus.cz
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
Mercedes-Maybach posouvá hranice elegance a výkonu. Vytvořil SL 680 Monogram Series, který kombinuje nezaměnitelný styl, pokročilé technologie a sílu osmiválce tak, že vás dostane – ať už na silnici,
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
historyplus.cz
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej
Lahodné perníčky
tisicereceptu.cz
Lahodné perníčky
Perníčky patří mezi nejstarší cukroví v Česku. Dříve patřily především na stromeček, ale dnes mají své čestné místo na sváteční tabuli. Ingredience: na 50 kusů 220 g celozrnné špaldové mouky hla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz