Letos už se asi příliš hezkých dnů nedočkáme, a proto každý jeden z nich musíme využít naplno. Mějte proto v záloze naplánované výlety, které se dají ještě během podzimu uskutečnit.
Vždyť krásná procházka v přírodě je ten nejlepší lék na zlepšení nálady ale i posilnění imunity!
Les Prašivice – Vydejte se na pohádkovou cestu k drakovi
U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840 Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte.
K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka a celý les je protkaný řadou cest a stezek, takže v
něm určitě nezabloudíte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti objevíte i kamenného draka, želvu a rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.
Místní pamětníci vzpomínají nejen na čápa, ale i na obrovské dřevěné muchomůrky a trpaslíky, volně rozmístěné v prostoru mezi hradem a altánkem v zarostlé lesní aleji.
Ruiny pravého hradu Bhaile an Mhóta neboli Ballymote můžete v Irsku vidět dodnes. Leží 15 mil jižně od města Sligo. Celý les na vás dýchne pohádkovou pohodu. Park je přístupný z městečka Nalžovské Hory po modré turistické značce.
Nejlepší je zaparkovat v centru města a k lesu dojít kilometr a půl pěšky. U lesa není místo k zaparkování.
Modlivý důl – Poutní místo provázané mnohými pověstmi
Modlivý důl je asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojtkova.
Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Své jméno získal důl díky vyslyšeným modlitbám zbožných poutníků, kteří chodili na toto místo rozjímat.
Poprvé sem v roce 1704 pověsil svatý obrázek pomocník ve svojkovském pivovaru Melzer, aby zaplašil duchy na tomto místě. Vrchnost pak nechala hustý les trochu prosvětlit a u obrázku se začali zastavovat pocestní.
Počet návštěvníků tohoto místa se zvětšoval a z okolí sem mířila celá procesí a tak se místo stalo poutním místem. Koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli do skalní stěny.
Modlitby za navrácení zdraví zde byly údajně vyslyšeny i v letech 1832 a 1850 během epidemií cholery.
Hromnické jezírko – Tajemné jezírko plné mrtvé vody
Pokud chcete vidět jeden z dalších českých unikátu, rozhodně se vydejte k Hromnickému jezírku nedaleko Plzně. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života.
Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem. Jezírko o šířce 130 m, délce 190 m a hloubce až 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice.
Je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě.
Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo Hromnické červené jezírko. Z kolébky chemického průmyslu je dnes přírodní památka.
Riegrova stezka – Projděte si naučnou stezku v údolí Jizery
Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery.
Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova.
Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizerya prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semila Bítouchova.
Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku.
V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.
Rozhledna Děčínský Sněžník – Nadýchejte se na úžasné pískovcové rozhledně
Víte, že tomuto místu se také říká vzdušné lázně? Vyražte na Sněžník a pochopíte proč. Nejen nádherné výhledy do okolí, ale také uděláte něco pro své zdraví. Rozhledna Děčínský Sněžník patří k těm nejkrásnějším rozhlednám v Česku.
Naleznete ji v oblasti Tisá, ve stejnojmenné obci Sněžník. Leží v nadmořské výšce 723 metrů a na vrchol vede celkem 153 schodů. Na vrcholu je plošina s romantickým cimbuřím a je zní monumentální kruhový výhled do kraje.
Z rozhledny uvidíte Ještěd, Milešovku i České středohoří. Rozhlednu nechal v roce 1864 postavit majitel zdejšího panství František Antonín Thun. Patří mezi nejstarší rozhledny v Česku a dříve sloužila pouze pro geografické měření.
Nejsnadnější přístup je od osady. Na okraji Děčínského Sněžníku můžete navštívit také Drážďanskou vyhlídku a švédský hřbitov z doby třicetileté války, v nejvýchodnější části hory je skalní útvar Koňská hlava.
Obří stůl a židle na Lánském vrchu – Objevte fascinující výhled a unikátní výtvor
Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled. Lánský vrch (423 m n. m.) se nachází u osady Sedm Lánů v Žulovské pahorkatině.
Jeho nepřehlédnutelnou dominantou je obří stůl a dvě židle, které sem umístil neznámý recesista v roce 2007. Z vrcholu se mimo to můžete kochat krásnými výhledy především na Rychlebské hory, ale i část Hrubého Jeseníku či Žulovské pahorkatiny.
Dohlédnete například na Kaní horu, Smolný vrch s Venušinými miskami, Boží horu a Borový vrch nad Žulovu. Lánský vrch je zároveň jedním z nejlepších příkladů působení plošné ledovcové eroze pevninského ledovce na našem území. Jedná se o oblík, který vznikl přemodelováním skalního podloží ledovcem.