Tato cyklotrasa nabízí nádherné výhledy do krajiny a vesměs klidnou cestu bez rušného provozu. Kromě stoupání od sv. Juliana do Tuchoměřic nás nečekají ani příliš strmé kopce.
Pokud budeme mít chuť si trasu protáhnout, můžeme u Okoře přidat odbočku až do Buštěhradu a Lidic.
Délka trasy: 32 km
Náročnost trasy: středně náročná, občas kopcovitá
Povrch trasy: lesní cesty, asfaltové cesty, silnice
Doprava: malý provoz
Doporučené kolo: horské, turistické
Královská obora Stromovka
Začínáme v pražské Stromovce, kam se pohodlně dostaneme například ze stanice metra Vltavská.
Směrem do Dolní Šárky se vydáme po cyklotrase A1. Hned na začátku trasy mineme na levé straně budovu planetária z roku 1960, které se honosí jednou z největších kupolí na světě.
Samotná obora byla založena už ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Nad ní se tyčí lovecký místodržitelský letohrádek, což je původně gotická stavba přestavěná v neogotickém stylu.
Půvabná Dolní Šárka
U Podbaby zahneme doleva na cyklotrasu A17 a projedeme celé šárecké údolí. Dolní neboli Tichá Šárka byla v 15. století proslulá jako viniční oblast, jejíž existenci tu dosud připomínají terasovité zahrady.
Skalnatý kaňon porostlý smíšenými lesy nabízí nádherné přírodní scenérie. Vysoko nad Šáreckým potokem se tyčí novobarokní kostel sv. Matěje, k němuž už od 17. století mířily svatomatějské pouti.
Centrum nové zástavby – Horoměřice
Uhýbáme doprava na cyklotrasu 0077 a míříme do Horoměřic. Podle jedné z verzí vznikl název této obce ze spojení „ves lidí Hořemírových“, zdejší osídlení každopádně sahá až do doby bronzové.
Jejím centrem je jednoduchý zámeček z 18. století, který původně patřil Strahovskému klášteru. Dnes tady divoce bují moderní zástavba, najdeme tu i několik vyhlášených podniků včetně pizzerie, místního relax parku či pivovarské restaurace. Ideální příležitost dát si oběd!
Bývalé sídlo jezuitů Tuchoměřice
Po průjezdu Horoměřicemi sledujeme ukazatele a ve Statenicích sjíždíme na cyklotrasu 0078 směrem na Tuchoměřice. Tady nás čeká výšlap na pořádný kopec, během něhož si můžeme dopřát pohled na impozantní stavbu tyčící se nad obcí.
Jedná se o bývalou jezuitskou rezidenci s kostelem svatého Víta, kterou v 17. století postavil slavný italský architekt Giovanni Domenico Orsi.
Zajímavou atrakcí je hřiště nacházející se na silnici pod kopcem, na němž si můžeme pod širým nebem vyzkoušet několik posilovacích strojů.
Na Okoř je cesta…
Po cyklotrase 0078 míříme na Okoř. Podle pověsti toto místo původně vlastnil sám Přemysl Oráč, který je věnoval jednomu ze svých dlužníků Okrsovi. Právě po něm byl hrad založený ve 13. století na kraji vesnice nazván Okoř.
Je specifický tím, že se nachází pod úrovní okolních kopců a ne na vyvýšeném místě. Byl značně poničen za třicetileté války a dnes je romantickou zříceninou, v níž se v létě koná řada kulturních akcí.
Romantické Roztoky
Trasy 0081 a 0082 nás z Okoře zavedou do Roztok. Osmitisícové město zaujme zejména vodní tvrzí ze 13. století, která je dnes sídlem Středočeského muzea.
V přilehlém zámeckém parku si můžeme dát svačinu či piknik a v případě potřeby najdeme v nejbližším okolí zámku několik restaurací.
V přilehlém Tichém údolí narazíme na řadu romantických výletních vil a mimo jiné i na slavný hotel Sakura v japonském stylu, případně si můžeme udělat odbočku do Levého Hradce, kde se tyčí nejstarší křesťanský kostel v Čechách.