Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese.
Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků.
Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a Mariánskými Lázněmi. Cín byl po celý středověk i novověk strategickou a ceněnou surovinou.
Ve Slavkovském lese se cín nejdříve rýžoval, později vznikla i tři báňská centra – Slavkov, Krásno a Čistá (důl Jeroným).
Sázení ohněm
První zmínky o hlubinném dobývání cínu v dole Jeroným pocházejí z první poloviny 16. století, ale pravděpodobně se tu dolovalo již mnohem dříve. Práce v dole byla pracná a náročná.
Podle tvrdosti horniny postupovali horníci za pomocí želízka a mlátku rychlostí až 10 cm za den. Rychlost prací uspíšila metoda sázení ohněm. Jak to fungovalo?
Hornina byla nejdříve rozpálena pomocí ohně do co největšího žáru a následné prudké teplotní směny způsobily pnutí a rozpraskání skály, z níž se pak špičákem snadněji odlamovaly i větší kusy.
Během staletí těžba cínu v dole Jeroným postupně ustávala a definitivní tečku za dolováním v Čisté učinila první světová válka. Odhaduje se, že za celé historické období se v dole Jeromým vytěžilo až 700 tun cínu.
Za druhé světové války se vhledem k nedostatku surovin objevily úvahy o obnovení těžebních prací, zůstalo však jen u průzkumů.
Znovuobjevení dolu
Můžeme říci, že po druhé světové válce se na důl Jeroným pozapomnělo. V roce 1982 nalezl František Baroch v poli nedaleko silnice propadlinu. Zjistil, že se dostal do části starého opuštěného dolu Jeroným. Nalezl zde ručně ražené chodby i komory.
Od poloviny 90. let dvacátého století začaly práce na zpřístupnění dolu veřejnosti. Pro veřejnost se důl Jeroným otevřel v roce 2013. Bylo vystavěno návštěvnické centrum a pokračuje se na zpřístupnění dalších částí dolu. V roce 2014 byly objeveny nové, dosud neznámé prostory ze 16. století.