Až do února 1945 stával na pravém břehu Vltavy, na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, běžný činžovní dům, který ale na sklonku války zničila americká bomba.
Od té doby vzniklá proluka neustále lákala architekty, aby právě tady postavili něco výjimečného. Podařilo se to až po padesáti letech.
Období 90. let minulého století myšlence konečně zaplnit proluku u Vltavy nebývale přálo. Byly tu nové možnosti, nové investice, a také nová funkce významného obyvatele sousedního domu.
V něm totiž bydlel prezident Václav Havel, který byl představě o nové stavbě nakloněn.
Všechno pro Jágrovu zemi!
Projektu se ujaly dvě význačné osobnosti– český architekt chorvatského původu Vlado Milunič a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry. Ten se nechal slyšet, že pro zemi, která dala světu Jaromíra Jágra, udělá cokoliv.
Od chvíle, kdy byl v září 1994 položen základní kámen, čekala česká společnost s napjatým očekáváním, jakou podobu stavba dostane.
Devítipodlažní budově se rychle začalo přezdívat Ginger a Fred, protože její dvě nárožní věže měly tento slavný taneční pár meziválečného období připomínat. Tanečník dostal kamennou podobu, jeho partnerka se leskne skleněnou fasádou.
Inspirující zeměkoule
V budově je k dispozici téměř 3000 čtverečních metrů kanceláří, v nejvyšším patře je restaurace a galerie s vyhlídkovou terasou a rozhledem do všech stran. Výjimečných prvků na Tančícím domě najdeme nespočet.
Dům vystupuje z uliční čáry nad chodník, místnosti jsou zakřivené a nesymetrické. Fasáda je zakončena kopulí, která měla být původně ještě vyšší a je připomínkou slavné prosklené kopule zvané zeměkoule na sousedním domě, v němž bydlel Václav Havel.
Šlágr turistických průvodců
Díky svému nevšednímu vzhledu stavba rozpoutala dlouhou diskusi. Otázka, zda do historického hlavního města patří moderní architektura, se ale postupem času zodpověděla sama.
Tančící dům je jedním z nejobdivovanějších turistických cílů Prahy, který si návštěvníci metropole vyhledávají v průvodcích stejně jako Karlův most nebo katedrálu sv. Víta.
Ostatně Tančící dům hned po svém vzniku získal prestižní cenu za design v anketě amerického časopisu Time a v žebříčku nejkrásnějších staveb světa britského listu Daily Mail se umístil na devátém místě.