Domů     Paříž: Elegantní kráska nad Seinou
Paříž: Elegantní kráska nad Seinou

Herečka Audrey Hepburn (†63) kdysi prohlásila, že „Paříž je vždycky dobrý nápad“. Není na světě místo, které by se jí podobalo. Hlavní město lásky. Perla architektury. Metropole módy a gastronomie. Nejvíc turistů světa jezdí do Paříže. A proč?

Protože to všechno vytváří pestrou směsici, které se říká genius loci. Tudy šly dějiny, tady žili alespoň na čas snad všichni umělci světa. Překvapí vás velikost metropole, ale také to, že se dá to nej obejít za den. Ale jen zahlédnout.

Začněte kávičkou se zákuskem v kavárně, která je na každém rohu. Musíte vidět, co zbylo ze slavného chrámu Notre Dame a jak pokračují přípravy na rekonstrukci domova zvoníka od Matky Boží. Hned kousek dál je slavná univerzita Sorbonna.

Prohlédněte si majestátní Justiční palác, kde sedával ve své kanceláři komisař Maigret. Kupodivu uvnitř tohoto paláce se skrývá asi nejkrásnější gotický kostel Evropy, Sainte-Chapelle. Pak přejdete most a vydáte se k Louvru.

Umění, kam se otočíte

Louvre, to není jen tajuplná Mona Lisa, ale i Tizian, Rembrandt, Dürer a mnoho dalších. Jestli ale nemáte moc času a je hezky, muzea si nechte na jindy.

Můžete navštívit Invalidovnu a poklonit se císaři Napoleonovi. Pohled z Eiffelovky také stojí za to, Paříž před vámi leží jako na dlani. Můžete vyjet nahoru výtahem a dolů jít pěšky.

A když na to máte, třeba v restauraci nad městem strávíte romantický večer s drahou polovičkou při svíčkách. Ale ta pravá romantika je o kus dál, na jediném kopečku v Paříži, na Montmartru. Čtvrť malířů a básníků je něco jako náš Karlův most.

Pivo si tady nedávejte, pokud nechcete přijít na mizinu. Ale obrázek od pouličního malíře kupodivu není drahý.

„Savoir vivre“ čili „umění žít“

To jste ještě neviděli Vítězný oblouk s jeho slavným kruhovým objezdem. Vystoupejte na něj a pak strávíte třeba půl hodiny pozorováním dopravního „šrumce“ pod vámi. Autem tam raději nezajíždějte.

Pod Herečka Audrey Hepburn (†63) kdysi prohlásila, že „Paříž je vždycky dobrý nápad“. Není na světě místo, které by se jí podobalo. Hlavní město lásky. Perla architektury. Metropole módy a gastronomie. Nejvíc turistů světa jezdí do Paříže.

A proč? Protože to všechno vytváří pestrou směsici, které se říká genius loci. Asi nejznámější obraz na světě, chce ho vidět každý návštěvník, včetně obrovské masy Číňanů.

Proto je před ním pořád takový dav, že si ho moc neužijete, navíc je za neprůstřelným sklem, které se leskne. Muzeum zvažuje, že k němu bude nutná další vstupenka na pořadí. Proč je tak slavná?

Malíř Leonardo da Vinci zachytil prý záhadný, možná ironický úsměv Lisy del Giocondo, manželky obchodníka z Florencie.

Ale možná také neznámé ženy, dokonce snad rodičky, s pozoruhodnými detaily, třeba rukou, látek, nevídaným rozostřeným pozadím, které v té době nikdo nedokázal namalovat. Obraz byl oblíbeným dílem mistra Leonarda, tvořil ho prý velmi dlouho a hýčkal si ho.

Překvapí vás, že není nijak velký. A není to plátno, ale malba na dřevě topolu. Kdysi Mona Lisa visela v ložnici císaře Napoleona. Cena obrazu je tak obrovská, že v penězích se prý vůbec nedá vyčíslit. vámi je nejslavnější bulvár světa Champs Élysées.

Projděte si ho a nakoukněte do malých muzeíček, třeba panenek, kouzel nebo čokolády. Dejte si obrovský kornout vyhlášené zmrzliny a můžete zamířit k nočnímu klubu Moulin Rouge. Kdysi centrum neřestného umění, kankánu, striptýzu a podobných hříšností.

Je čas na zamyšlení, usedněte na schody baziliky Sacré-Coeur, odtud si vychutnejte západ slunce.

Stylové bude zakončení na slavném hřbitově Père-Lachaise, kde odpočívají zpěvák Gilbert Bécaud (†74), malíř František Kupka (†85) či spisovatel a dramatik Oscar Wilde (†46).

Foto: Archiv, Shutterstock
Lokalita:
Související články
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása a důstojnost vás úpln
Slavné Janské Lázně najdete v samém srdci Krkonoš, které doslova bije pro vaše zdraví. I proto si sem lidé jezdí pro pomoc a úlevu už víc než tři století. Síla a energie se tady rozdává na potkání. Jsou ale věci, na které se  v Janských Lázních vysloveně specializují. V prvé řadě se tu totiž léčí nemoci pohybového aparátu, ale pak také třeba nervové poruchy a vzhledem k horské poloze i potíže
Kde jinde by se mělo nacházet hornické muzeum než ve starobylém horním městě s bohatými hornickými tradicemi? Hornické město Krásno (něm. *Schönfeld*) vzniklo na místě prastaré hornické osady Tři lípy (něm. *Drei Linden*). První písemná zmínka o Krásně pochází z roku 1241. V okolí Krásna se nacházely významné cínové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
V horách kolem Salt Lake City kdosi rozmisťuje záhadné antény: K čemu slouží?
enigmaplus.cz
V horách kolem Salt Lake City kdosi rozmisťuje záhadné antény: K čemu slouží?
Už dlouho zaměstnává autority v americkém Utahu neobvyklý problém. V nepřístupném horském terénu se bez varování či jakéhokoliv vysvětlení objevují záhadné antény. Jejich účel i původ je neznámý. Kdo
Už zase nemám co na sebe!
nejsemsama.cz
Už zase nemám co na sebe!
Zná to snad každá žena: plná skříň oblečení, ale ráno nevíte, co si vzít na sebe. V čem je problém? Často podlehneme slevám – tu koupíme výhodně halenku, tam šaty, ale bez jasné strategie se šatník zaplní kousky, které spolu ani při nejlepší snaze neladí. Místo množství vsaďte na kvalitu a kombinovatelnost jednotlivých kousků. Určete
Cloumají s vámi hormony?
panidomu.cz
Cloumají s vámi hormony?
Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte. Nemáte potíže s padáním vlasů? S únavou nebo vytrvalým nárůstem váhy? Pokud se nenajde jiné vysvětlení, pak podezření padá na hormony. Hormony jsou velmi účinné i v nepatrném množství a na tělo mají mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Z toho také vyplývá, že každé
Kolovala v žilách Kašpara Hausera krev následníka trůnu? Moderní věda to vyvrací
epochaplus.cz
Kolovala v žilách Kašpara Hausera krev následníka trůnu? Moderní věda to vyvrací
Na jeho náhrobku v bavorském Ansbachu stojí: „Zde byl zabit tajemný od neznámého.“ Řeč je o nalezenci z Norimberka Kašparu Hauserovi, jehož původ je dodnes nevyřešenou záhadou. Šlo o podvodníka nebo ne? Po jeho smrti v roce 1833 se rozmáhá fantastická historka, která naznačuje, že Hauser je unesený princ pocházející z královské rodiny v Bádensku.
V Liverpoolu nikdo neřešil, že je Bendig Rom
nasehvezdy.cz
V Liverpoolu nikdo neřešil, že je Bendig Rom
Zatímco dnes vyprodává Jan Bendig (32) velké sály, dětství popového zpěváka je příkladem toho, kam až může vést šikana. Tou trpěl kvůli romskému původu a později také proto, že odtajnil svou homos
Ananasový koktejl
tisicereceptu.cz
Ananasový koktejl
Tomuto koktejlu se říká „tekuté zlato“. Nejenže vás zahřeje, ale díky enzymům z ananasu a skořici podpoříte i hubnutí. Zkusit můžete i variantu bez alkoholu. Potřebujete 1 litr ananasového džusu
Odpočívat? Ne, chci žít!
skutecnepribehy.cz
Odpočívat? Ne, chci žít!
Manžel zemřel před pěti lety a děti by mě nejraději viděly jen v křesle u televize. Ale já ještě potřebuju být užitečná! Nebála jsem se chudoby, důchod mi na skromný život stačil. Děsila mě ale ta hlučná samota a pocit, že můj svět končí u dveří bytu a že už mě vlastně nikdo nepotřebuje. Jako bych přestala být
Černé díry zřejmě okrádají galaxie o budoucí hvězdy
21stoleti.cz
Černé díry zřejmě okrádají galaxie o budoucí hvězdy
Astronomové jsou možná o krok blíž k vyřešení jedné z dlouhodobých záhad vesmíru. Ty největší galaxie totiž obsahují méně hvězd, než by podle současných modelů měly mít, přičemž nová pozorování naznač
Opulentní klasika dubajské vily
rezidenceonline.cz
Opulentní klasika dubajské vily
Rezidence navržená studiem Covet House, situovaná v srdci „Města zlata“, je oslavou dokonale propracovaného designu. Mistrná kombinace vznešenosti a sofistikovanosti v ní vytváří prostory, odrážející osvědčenou zdejší tradici v kontextu s aktuální modernou.   Nádheru klasického designu podtrhují mramorové detaily, současný nábytek, osvětlení a doplňky z bohaté nabídky Covet House pak vnášejí do interiérů potřebný
Najali si katolíci na Žižku vraha?
historyplus.cz
Najali si katolíci na Žižku vraha?
„Střezte se Pána Boha, věrně braňte pravdu Boží a spoléhejte na odplatu věčnou,“ klade husitský vojevůdce Jan Žižka na srdce svým nejvěrnějším. Záhyby těla má tou dobou pokryté zduřelými boláky. Krátce nato vydechne naposledy. Skolil snad velkého válečníka mor? Nikdo jiný v jeho vojsku ale neonemocněl. Nabízí se proto možnost, že byl úkladně zavražděn!  
Obyvatele indické vesnice děsí duchové: Mohou za to zlé síly?
epochalnisvet.cz
Obyvatele indické vesnice děsí duchové: Mohou za to zlé síly?
Obyvatelé vesnice Mariguda v indickém státě Urísa žijí od konce roku 2025 v rostoucím strachu. Několik vesničanů totiž za záhadných okolností umírá a jejich duše nyní údajně straší ve vesnici. Podle některých vesničanů může vše souviset se stavebními pracemi u zdejší řeky, kde se dříve konaly náboženské rituály. Probudila snad stavba zlé síly? Klidná
DS Automobiles ČR vstoupila do světa českého golfu
iluxus.cz
DS Automobiles ČR vstoupila do světa českého golfu
DS Automobiles ČR vstoupila do světa českého golfu jako partner 2. turnaje prestižní série Be Birdie Tour v Royal Golf Clubu Beroun. Účastníci měli příležitost seznámit se s novou vlajkovou lodí značk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz