Vůně moře plus slavná historie, to je nejslavnější německý přístav Hamburk. Kdysi odtud předci dnešních Evropanů odplouvali za štěstím do Ameriky, dnes je to kouzelné místo k romantickému životu. Pojďte s námi navštívit největší německý přístav.
Hamburk vlastně neleží u moře, ale na Labi, které se tady, na severu Německa, rozšiřuje do mnoha zátok a ramen, a dál se mění v širokánský tok, který pojme i ty největší lodě.
Kdosi si dal práci a spočítal, že město má neuvěřitelných 2428 mostů, což je nejvíc v Evropě! Obdivovat můžete supermoderní Kohlandbrücke, klenoucí se vysoko nad plujícími zaoceánskými kolosy, nebo malý historický Trostbrücke nad kanále Nikolaifleet.
Milovníci historie navštíví kostel sv. Michaela na ulici Englisches Planke, nejvýznačnější barokní památku v severním Německu, s krásnou bronzovou sochou svatého Michaela nad portálem, rytíře vítězícího nad Satanem.
Všechno je v centru
Většina pamětihodností je ve čtvrti Neustadt a dá se dobře obejít, včetně supermoderní budovy Labské filharmonie, tyčící se nad hladinou v bývalém přístavišti.
Jsou tu tři koncertní sály, hotel, byty a jiné prostory. Kousek odtud, u kanálu Kehrwiederfleet, je Miniatur Wunderland, který uhrane nejen děti, ale každého.
Ohromný minisvět krajinek, kde nejenže jezdí vláčky, ale na letišti pojíždějí letadla, na ulici zasahují hasiči a dokonce turistu honí medvěd, musejí řídit počítače!
Vynechat byste neměli Rathaus neboli radnici s nádhernými historickými interiéry, a opět nedaleko, na Glockenwiesserwall, je Hamburger Kunsthalle, kde si přijdou na své vyznavači starého i moderního umění.
Kde odpočívat?
Žádný milovník architektury nemine vznosný Chilehaus na ulici Fischertwiete z roku 1924, jehož hrdý štít připomíná lodní příď.
Odpočinout si můžete v některém z parků, v Michelwiese nebo v Alter Elbe Park pod přísným dohledem železného kancléře z Bismarck Monumentu.
Pak se můžete vydat do ZOO Tiergarten Hagenbeck, nejlépe metrem. Teď jsou tam největší atrakcí tygří čtyřčata, pobíhající pod dohledem mohutné sibiřské tygřice Maruschky.
A klidná a odpočinková je i vyhlídková plavba ať už po místních kanálech nebo do Cuxhavenu k ústí do Severního moře.
Ale nejen to. Hamburk může být vaší bránou do světa, vyplouvají odtud trajekty do Osla, Kodaně, Londýna, Amsterdamu…
Hamburské peklo
Dnes už není nikde vidět, že před sedmdesáti lety prožilo město po sérii spojeneckých náletů svůj Armageddon.
Britové se rozhodli za 2. světové války Němcům oplatit zničující bombardování a Hamburk jako přístav s loděnicemi, produkcí ponorek a ropnými rafineriemi byl prvořadý cíl.
V červenci v rámci operace Gomora poslali nad město téměř 800 bombardérů, které svrhly přes 8000 tun bomb.
Celé čtvrtě se proměnily v hořící výhně, které vcucávaly a proměnily v uhel vše živé, žár totiž nasával studený vzduch z okolí. Neunikli ani ti, kteří před ohněm hledali záchranu v ramenech Labe, voda v kanálech se vařila!
Zahynulo přes 40 000 osob (dle některých zdrojů i 100 000), 750 000 lidí zůstalo bez přístřeší.
Z města zbyly jen ruiny. Událost vešla do dějin jako „Ohnivá bouře v Hamburku“. Čistě vojensky šlo o velmi úspěšnou operaci, která při ztrátě pouhých 57 letounů vážně narušila válečné hospodářství Třetí říše.