Domů     Hora Sněžka: Lepší výhled nikde nenajdete
Hora Sněžka: Lepší výhled nikde nenajdete

Pro každého Čecha je Sněžka samozřejmou součástí jeho vlasti. Učí se o ní od dětství ve škole jako o naší nejvyšší hoře, umí ji zhruba zaměřit i na slepé mapě a nejspíš její vrchol alespoň jednou i sám navštívil. Víme ale o Sněžce opravdu všechno?

Možná málokoho napadne, že Sněžka vlastně nebyla vždycky Sněžkou.

Český spisovatel Přibík Pulkava z Radenína na konci 14. století sice celé dnešní Krkonoše pojmenoval Sněžné hory, ale v dobách, kdy se v téhle oblasti zpravidla mluvívalo víc německy než česky, se ujal spíš název v němčině.

O ten se postaral německý učenec Georg Bauer, kterého historie zná spíše pod polatinštěným jménem Georgius Agricola. V roce 1546 Krkonoše nazval Riesengebirge, tedy Obří hory, a nejvyšší horu pak Schneekope.

Z toho si pak Češi vyrobili Pahrbek Sněžný, Sněhovku, Sněžovku a nakonec někdy na počátku 19. století konečně Sněžku.

Nebezpečná cesta za bohatstvím

Až se zase někdy vydáme na výšlap na Sněžku, možná budeme uvažovat o tom, kdy v historii vlastně někdo poprvé dostal ten nápad podívat se na okolí z jejího vrcholu.

Historie zaznamenala první doložený výstup v roce 1456, kdy se do zdejších hor vypravil jistý benátský kupec. Byl to obchodník každým coulem, protože i za cenu velkého nepohodlí odvážně v jinak pustých horách pátral po drahokamech.

Výstup na Sněžku později popisoval jako obzvláštní nebezpečenství, které je možné podstoupit pouze za příznivého počasí, a ještě nejlépe v doprovodu dvou až tří zkušených průvodců.

Výhled ze Sněžky
Výhled ze Sněžky

Vrcholový výjezd na jedničku

Dnes by nás ochránci přírody pěkně hnali, ale v minulosti se motorističtí nadšenci pokoušeli dosáhnout vrcholu Sněžky i autem.

Jako první to zvládl v roce 1932 konstruktér Josef Bašek s malým autíčkem Aero 1000. Předběhl tak o tři roky své dva následovníky Břetislava Jana Procházku a Mojmíra Urbánka, kteří pokořili vrchol ve Škodě Popular.

Ti ovšem museli najít jinou cestu než Bašek, protože mezitím němečtí celníci začali být až příliš pečliví a auto prostě přes tehdy ještě německé území nepustili.

Ostatně stejně tvrdili, že cesta nemá smysl, protože oni sami to nezvládnou ani se svým terénním vozem. Dva Češi si tak našli jinou cestu a na jedničku nakonec Sněžku opravdu dobyli.

Kolik vlastně měří Sněžka?

Při vzpomínání na školní léta a výuku o Sněžce bychom si v paměti měli opravit i hodnotu její nadmořské výšky. Vždycky jsme se učili, že měří 1602 metry, v roce 2014 ale zeměměřiči dospěli k novému, přesnějšímu údaji. Ten tedy zní 1603,296 metru nad mořem.

Radost nám může maličko kalit skutečnost, že tento bod se nachází už na polském území a Sněžka v Čechách je o deset centimetrů nižší. Co by za moderní metody měření dali vědci z dob dávno minulých!

V polovině 16. století slezský učenec Kryštof Schilling naměřil 5 880 metrů, čímž by Sněžka o více než kilometr překonala i Mont Blanc, o pár let později ho opravil jeho kolega Jiřík z Řásně, který dospěl k už přijatelnějšímu číslu 2 035 metrů nad mořem.

Kaple na Sněžce
Kaple na Sněžce

Slavnost v den svatého Vavřince

Vrchol Sněžky je pro špičku hory poněkud netypický. Skalnaté prostranství má rozlohu kolem 120 000 m2 a prochází jím česko-polská hranice. Už před staletími ale vrchol lákal obyvatele, aby na něm zanechali svou stopu v podobě nějaké stavby.

V polovině 17. století se tu na polské straně začala stavět kaple sv. Vavřince. Trvalo hodně dlouho, než se v ní mohla konat první bohoslužba, a nebylo to pouze tím, že dopravovat stavební materiál na vrchol bylo obtížné.

O vlastnictví vrcholu tenkrát totiž probíhaly spory mezi majiteli okolních panství. Pro vybudování dostatečně pevných základů bylo pak třeba prokopat se 4,5 metru silnou vrstvou zvětralin až na pevný skalní podklad.

Vlastní stavba trvala 16 let a kaple byla slavnostně vysvěcena na den svatého Vavřince 10. srpna 1681. Dodnes je nejvýše položenou barokní památkou na území Polska.

Stavitelé kapli vtiskli rotundový vzhled o průměru 7 metrů a s výškou 14 metrů, ke kopuli ještě přiléhá obdélníková předsíň. Dřevěné opláštění zvenčí nás nesmí mýlit, kaple je opravdu z poctivého kamene.

Vnitřní vybavení není nijak bohaté, za povšimnutí stojí především oltář s postavami Matky Boží, svatého Vavřince a svatého Vojtěcha, na klenutí kopule se ovšem dochovaly malby z konce 19. století.

Smutný osud České boudy

Na vrcholku Sněžky vznikaly ale i další stavby. Už v roce 1850 se začala stavět Slezská, později Polská bouda, v níž po přestavbě, která dala objektu charakteristický vzhled připomínající propojené létající talíře, našla místo i meteorologická stanice.

V minulosti se v ní konala i řada výstav a dokonce byla místem setkání různých představitelů Polska a České republiky. A když Polská bouda, tak přece i Česká.

Ta vznikla v roce 1868 a zakrátko došlo na Sněžce ke zvláštní situaci, když objekt koupil majitel Slezské boudy, takže obě stavby na vrcholu měly stejného majitele nehledě na to, že každá stála na jiné straně hranic.

Česká bouda sloužila turistům až do roku 1990, kdy se ukázalo, že její technický stav je mírně řešeno nevyhovující, mimo jiné kvůli napadení dřevomorkou.

K technicky i finančně náročné rekonstrukci se však nikdo neměl, stavba se návštěvníkům rozpadala před očima a na podzim 2004 musela být stržena.

Ani taková akce ale nebyla právě jednoduchá – zbytky její konstrukce se musely složitě odvážet lanovkou nebo vrtulníkem.

Nejvyšší PSČ v republice

Místo po České boudě osiřelo, ale ne nadlouho. Od roku 2007 tu na jejích základech stojí budova České poštovny, dnes nejvýše umístěná stavba na území České republiky. Architekti tehdy vytvořili devět návrhů, které pojmenovali ženskými jmény.

Který vyhrál, můžeme snadno zjistit – České poštovně se totiž od té doby stále říká Anežka. Můžeme v ní jako na jiné poště využít listovních služeb, třeba odeslat pohlednici, je tu i občerstvení a unikátní vyhlídková terasa na střeše.

Že Česká poštovna není jen do počtu, o tom svědčí i to, že má přiděleno vlastní PSČ 542 91. Stavba České poštovny potěšila všechny, kdo toužili třeba poslat pozdrav z nejvyššího místa v republice.

Dlouho jim takové přání plnila původní poštovna – roubená chata z poloviny 19. století, dříve sídlo rakouské c. k. telegrafní stanice.

Tu už dnes na Sněžce neuvidíme, ale spatřit ji můžeme u kempu u Javorové skály u Monínce poblíž města Sedlec-Prčice, kam ji přemístil nový majitel. Jako poštovna s občerstvením tak slouží dál.

Lanovka na Sněžku
Lanovka na Sněžku

Na cestující už za jízdy nefouká

A ještě jedna stavba se na vrchol Sněžky vešla. Je to stanice lanové dráhy. Dvojsedačková lanovka na nejvyšší českou horu byla zprovozněna už v roce 1949. Podle projektu měla mít životnost sedmnáct let.

nakonec sloužila s menšími přestávkami téměř 60 let, čímž se stala nejstarší visutou lanovkou u nás.

Kdosi spočítal, že za tu dobu dopravila na vrchol téměř deset milionů cestujících a v dolní stanici v Peci pod Sněžkou se zejména v 70. letech minulého století tvořily i několikahodinové fronty. Dnes už má zdejší lanovka ale mnohem modernější podobu.

Z Pece pod Sněžkou tak vyjíždí od roku 2013 kabinka pro čtyři osoby, která zvládne dopravit na vrchol až 250 návštěvníků za hodinu. Má mezistanici na Růžové hoře, na které se už nemusí přestupovat jako dřív, a slouží kromě přepravy turistů i k zásobování.

Kterou trasou se vydat po svých?

Pořádný turista samozřejmě lanovku se zdviženým nosem mine a na Sněžku vyšplhá vlastními silami. K dispozici má několik tras.

Může vyrazit z Velké Úpy a kopírovat tak starou nosičskou trasu sloužící k dopravování zásob a stavebního materiálu, z Pece pod Sněžkou se může vydat vzhůru a projít malebným Obřím dolem, což ovšem v zimě kvůli lavinovému nebezpečí nejde, nebo se výchozím místem může stát Špindlerův Mlýn směrem k Luční boudě.

Hojně využívaná je také turistická magistrála zvaná Cesta česko-polského přátelství fungující už 60 let. A z Polska mohou turisté vyrazit po trase z Karpacze nebo z Wilcza Poreba

Foto: Shutterstock
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz