Domů     Hřebčín Kladruby nad Labem: Potěšení králů i císařů
Hřebčín Kladruby nad Labem: Potěšení králů i císařů

Už jsme si zvykli, že řada krásných hradů, zámků či dalších architektonických památek bývá vyhlášena národní kulturní památkou. Ale že by se národní kulturní památkou stalo zvíře? A vlastně proč ne? Stádo běloušů z Kladrub nad Labem si takovou poctu určitě zaslouží.

Když se zamyslíme nad původem názvu obce Kladruby, dojdeme k rubání klád a uvědomíme si, že o první osídlení v těchto místech se postarali dřevorubci. A těm se při jejich práci na mýcení zdejších lužních dubových lesů moc hodili koně.

Odtud už byl jen kousek k tomu, aby se zde začali také chovat. Pořádně s tím začali Pernštejnové, kteří si zdejší panství pořídili na konci 15. století. Založili v Kladrubech oboru, v níž podle středověkého způsobu volně chovali koně.

O půlstoletí později získal pardubické panství sám císař Maxmilián II. Habsburský a založil v Kladrubech hřebčín, který pak jeho nástupce Rudolf II. povýšil na hřebčín dvorní. Vždyť rakouský dvůr stále potřeboval dostatek elegantních tahounů pro kočáry.

Kočáry táhnou i v nové době

V Kladrubech se ovšem nechovali jen tak nějací koně. Domov tu našlo speciální plemeno, vzniklé křížením starošpanělských a staroitalských koní. Kladrubští koně se původně chovali v mnoha barvách, ale postupně se zůstalo jen u dvou variant.

Bílá byla určena pro tažení kočárů panstva, černá pro církevní hodnostáře. A chov unikátních kladrubských koní pokračuje nepřetržitě až dodnes. I když je pravda, že po vzniku československého státu v roce 1918 měl hodně namále.

Kladrubští bělouši byli až příliš spojováni s pompézností habsburského dvora, což se k nově zrozené republice příliš nehodilo a chov se téměř podařilo zničit.

Pak ale naštěstí někomu došlo, že i T. G. Masaryk se může vozit v kočáře a že staré ceremonie jsou docela dobře použitelné i v nové době při audiencích vyslanců, inauguraci prezidenta nebo při vítání nejvýznamnějších státních návštěv.

Přijedete fandit na závody?

Dnes má Národní hřebčín Kladruby nad Labem k dispozici tři desítky plemenných hřebců a 130 plemenných klisen a současní koně mají evidován rodokmen až do poloviny 18. století.

Starokladrubské plemeno jev tomto rozsahu chováno jen v České republice, celkem bychom na světě našli jen něco přes tisíc exemplářů. Vidět je v akci je docela snadné, a nemusíme ani cestovat na nějaký královský dvůr.

V Kladrubech se totiž po celý rok pořádají akce, kterých se můžeme jako diváci zúčastnit.

Tradičně v dubnu se organizují mezinárodní závody koňských spřežení Rudolfův pohár, v květnu se koná Den starokladrubského koně, na září připadá zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby a v říjnu přijde na řadu dlouho očekávaná Hubertova jízda.

Do hřebčína ovšem můžeme zavítat i kdykoli mimo tyto velké akce. Prohlídky jsou připraveny a zavedou nás i do míst, kde jsme zaručeně nikdy předtím nebyli.

Díky rozsáhlé rekonstrukci dokončené před šesti lety získal areál hřebčína znovu svůj klasicistní vzhled a pro návštěvníky se otevřely také nové prohlídkové trasy a expozice.

V létě kočáry, v zimě saně

Základem chovu jsou samozřejmě stáje. Byly postaveny už v roce 1865 a dnes jsou dokonalou kombinací respektu k historickým tradicím a všech vymožeností moderní doby. Určitě nejen malé návštěvníky v nich zaujmou třeba nově narozená hříbata.

Návrat do historie pak zajistí kočárovna, proměněná v neopakovatelné muzeum. Jinde nespatříme soukromý kočár císaře Ferdinanda I. Dobrotivého nebo státní kočár prezidenta Masaryka, nemluvě o množství dalších cenných kočárů nebo koňmi tažených saní.

Prohlídka nás zavede i do lesovny – jedné z nejstarších roubenek v kraji, kde kdysi úřadoval c. k. lesní správce.

Hned za ní na nás čeká unikátní simulátor jízdy v kočáře, kde si nasadíme brýle pro virtuální realitu a pomocí nich vyrazíme na projížďku polabskou krajinou. A zapomenout nesmíme ani na nahlédnutí do stále fungující sedlářské dílny.

Hřebčín z ptačí perspektivy

Možná nás překvapí, že při exkurzi do areálu hřebčína na nás čeká i prohlídka zámku. Ten tu nechal postavit císař Maxmilián II., protože do Kladrub za koňmi často jezdíval a vyžadoval tu patřičné pohodlí.

Uvnitř si prohlédneme dvanáct stylově zařízených sálů a komnat a nevynecháme ani sousední kostel sv. Václava a Leopolda. Rekonstrukce zámku, využívaného dlouho k administrativním účelům, zahájená v roce 1996, umožnila vrátit interiéru původní podobu.

V souladu s tradicí tu ovšem dál sídlí kanceláře ředitelství hřebčína. A pokud bychom si chtěli udělat lepší představu o uspořádání hřebčína a o jeho zasazení do polabské krajiny, bude nejlepší vystoupat na zdejší rozhlednu.

Bývala to původně vodárenská věž, měří sedmnáct metrů a čeká nás výšlap po 87 schodech. Pochází z 20. let minulého století a oficiálně byla zpřístupněna před pěti lety.

Rozhlédnout se můžeme z ochozu, ve který byl přestavěn původní vodní rezervoár o objemu 200 kubíků.

Dar do královské rodiny

Starokladrubští koně jsou sice už 400 let šlechtěni k tažení kočárů, ale skvěle se hodí i pro soutěže spřežení a klasickou drezuru a pro svou klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využíváni i k hipoterapii.

Dá se s nimi samozřejmě jezdit i v rámci běžných volnočasových aktivit, a slouží dokonce i u jízdní policie. Kladrubských koní si náležitě váží i ve světě.

Například před svatbou korunního prince Frederika v roce 2004 si jich do Dánska nechali dovézt hned šest a kladrubáci pak vezli i svatební kočár novomanželů.

V roce 2011 pak Česká republika darovala hřebce jménem Favory Alta Cambridge britskému princi Williamovi a vévodkyni Kate jako svatební dar. Byl jen symbolický, protože kůň dál zůstal v Kladrubech.

Ovšem v Anglii by se zřejmě našli i tací, jež by nejraději změnili a urychlili všechny formality a hřebce si odvezli hned.

„Máme informace, že královský štolba byl z koně tak nadšen, že ho chtějí zařadit do plemenitby,“ pochvaloval si tehdy ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.

Nezapomeňte ani na vraníky

Od roku 2002 je Národní hřebčín Kladruby nad Labem včetně kmenového stáda kladrubských běloušů národní kulturní památkou. Výsostné postavení kladrubského hřebčína potvrzují i světová uznání.

Hřebčín byl v roce 2019 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Při návštěvě hřebčína v Kladrubech si jistě povšimneme, že všude uvidíme jen bělouše. A kde jsou tedy ti vraníci, kteří k starokladrubskému plemenu také patří?

Ti žijí v pobočce kladrubského hřebčína, kterou bychom našli ve třicet kilometrů vzdálených Slatiňanech u Chrudimi. Zdejší hřebčín byl založen knížaty z Auerspergu na sklonku 19. století a starokladrubských vraníků se tu dnes chová přibližně dvě stě padesát.

Foto NHKL

Foto:
Související články
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší? Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve
Na lipenském jezeře si můžeme v zimě i skvěle zabruslit. A to ne ledajakým způsobem, nýbrž hned po desetikilometrové Lipenské ledové magistrále. Něco takového nalezneme na světě jen na několika místech! Lipenská ledová magistrála Tato unikátní bruslařská dráha propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O vlastní bezpečnost se na magistrále bát nemusíme. Pravidelně ji upravuj
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro vás zimní Jeseníky ideálním místem k trávení volného času. Mezi sp
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
MeisterSinger a Alain Silberstein vytvořili společně dvě série hodinek
iluxus.cz
MeisterSinger a Alain Silberstein vytvořili společně dvě série hodinek
Německá značka MeisterSinger ve spolupráci s Alainem Silbersteinem, legendárním francouzským designérem známým pro své výrazné barvy, geometrické tvary a hravý styl, představila hned dvě limitované ed
Černý mrak jim předpověděl smůlu
skutecnepribehy.cz
Černý mrak jim předpověděl smůlu
Přihnal se modrou oblohou a blesk udeřil přímo do kostela ve chvíli, kdy novomanželé vycházeli. Manželství nedopadlo dobře. Bylo to v padesátých letech, a tak tu událost, o které vám píši, prožívalo naše malé městečko jako velkou senzaci. Jedna studentka místní střední školy si brala svého češtináře. Kantor byl idolem našich dívčích srdcí. Navíc to byl dobrý hudebník, měl vlastní soubor
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
epochalnisvet.cz
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
historyplus.cz
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Muž v kožešinové kapuci vyskakuje z vratkého člunu na břeh. Není to obyčejné přistání, ale historický okamžik. Na tomto kontinentu ještě před ním nikdy žádný člověk nestál. Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink (1864–1934) směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš
Těstoviny s cuketou a rajčaty
tisicereceptu.cz
Těstoviny s cuketou a rajčaty
Jednoduchý a rychlý recept, ve kterém se snoubí jemná chuť cukety s rajčaty, je ideální pokrm nejen pro horké dny. Potřebujete 400 g těstovin 600 g cukety 1 cibuli 4 stroužky česneku 4 rajča
Bude Heidi Klum žádaná i s chloupky?
nasehvezdy.cz
Bude Heidi Klum žádaná i s chloupky?
Ikona svůdnosti, Heidi Klum (52), která nosila podprsenky za desítky milionů dolarů, se rozhodla ukázat svou lidskou stránku, a to se vším všudy! V rozhovoru přiznala něco, co by od ní málokdo čekal!
Pylové alergie chystají útok
nejsemsama.cz
Pylové alergie chystají útok
Probouzející se příroda potěší skoro všechny, kromě alergiků. Těm totiž dokáže s každoroční pravidelností opravdu nemilosrdně znepříjemnit život. Mezi nejčastější projevy alergie patří vodnatá rýma, ucpaný nos, kýchání, pálení v nose či očích, bolest hlavy, ekzém, vyrážka nebo celková únava. Projevit se může kdykoli během života, a pokud ji neléčíme, může se zhoršovat. Co s tím? Braňte se pylům
Zpátky z pětileté cesty do pravěku. Vědci z Univerzity Karlovy objevili úžasné věci
21stoleti.cz
Zpátky z pětileté cesty do pravěku. Vědci z Univerzity Karlovy objevili úžasné věci
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty
Watergate: Opravdu velký průšvih
epochaplus.cz
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
rezidenceonline.cz
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
Ve zcela nové výškové budově v Sunny Isles Beach na Floridě jsme si nemohli nechat ujít pozvání do luxusního dvoupodlažního penthousu, ve kterém hraje hlavní roli bílá barva. Sunny Isles patří k nejluxusnějším lokalitám Floridy. Z jedné strany úzkou ostrovní šíji omývá Atlantský oceán, z druhé strany nefritově zbarvené vody Biscayne Bay, ve kterých se zrcadlí světla
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
panidomu.cz
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s
Chlupaté bestie z pekel: Napadají řidiče v USA a toulají se i kolem Stonehenge!
enigmaplus.cz
Chlupaté bestie z pekel: Napadají řidiče v USA a toulají se i kolem Stonehenge!
Úseku, kterému se bezpečně vyhýbají lidé z celého světa, se přezdívá dálnice 666. Je to tím, že vznikla v roce 1926 jako šestá odbočka z americké silnice Route 66. Tato dálnice spojuje 135 mil vzdálen
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz