Amritsar patří mezi nejposvátnější místa světa. Toto město najdete u indických hranic s Pákistánem a společně s vámi sem každý den zamíří desetitisíce lidí. Jejich cílem bude poutní místo sikhismu a také jídlo zdarma v jedné z největších kuchyní na světě.
Kde se nachází Amritsar
Amritsar je jedním z největších měst v indické provincii Pandžáb. Tato provincie leží na severu země až u hranic s Pákistánem.
Amritsar je duchovním centrem Sikhů a také je výchozím bodem pro objevování Dharamsaly, Palampuru nebo Kašmíru.
Co navštívit v Amritsaru
Amritsar hraje v sikhismu velmi významnou roli. Nachází se zde totiž největší poutní místo vyznavačů sikhismu, Zlatý chrám. Není to ale jediné lákadlo, které ročně do města přivede statisíce turistů. Dalším oblíbeným zážitkem je také:
ceremonie snímání vlajky na pákistánsko-indické hranici,
prohlídka mešity Khairuddin Mosque z roku 1876
nebo návštěva pandžábské farmy, kde se vyrábí jogurty, sýry a másla.
Pokud milujete indické jídlo a rozličné kultury, je pro vás návštěva Amritsaru to pravé.
Zlatý chrám v Amritsaru: nejsvětější město Indie
Indický Amritsar patří mezi nejsvětější místa Indie a zároveň celého světa. Středobodem města je chrám plující na vodě.
Místní mu říkají Harmandir Sahib neboli Chrám boha. Turisté ho znají pod označením Zlatý chrám. Své jméno nezískal jen tak. Jeho stěny jsou opravdu pozlacené několika tunami zlata.
Původ posvátné stavby sahá do počátku 17. století a jedná se o natolik oblíbenou památku, že v počtu návštěv předčí i slavný Taj Mahal.
Posvátné jezero Amrit a jeho léčivé účinky
Zlatý chrám vypadá, jako by plul na vodní hladině. Jezero, které ho omývá, se nazývá Amrit neboli Nesmrtelný nektar. Poutníci věří v jeho léčivé účinky a při své návštěvě koupel v této posvátné vodě rozhodně nevynechají.
Pravidla při návštěvě Zlatého chrámu
Chrám můžete navštívit kdykoliv. Vstup je zdarma a dveře tohoto posvátného místa jsou vám otevřeny nepřetržitě. Během návštěvy ale musíte dodržet několik základních pravidel:
Obuv si odložte v úschovně a po areálu se pohybujte pouze naboso.
Před vstupem si umyjte nohy a ruce.
Vlasy si zahalte pokrývkou. Použít můžete šátek, turban nebo klobouk.
Nikdy si nesedejte na okraj jezera s nohama směřujícími k chrámu.
Samozřejmostí také je, že zde nesmíte pít alkohol, kouřit a chovat se hlučně. Jinak je chrám otevřen všem bez rozdílu věku, pohlaví a náboženství.
Komunitní jídelna pro poutníky: největší kuchyň světa
Při návštěvě Zlatého chrámu nevynechejte návštěvu místní komunitní jídelny neboli takzvaného langaru. Tato kuchyně zdarma nakrmí až 100 000 tisíc strávníků denně. Sedněte si do řady a uvidíte sami.
Během chvíle vám na tácu přistane zelenina, dhal, rýže a chlebová placka. Veškeré pokrmy se zpracovávají před jídelnou. S přípravou pokrmů nebo s úklidem můžete pomoci i vy. Samozřejmě bez nároku na odměnu.
Okolí Zlatého chrámu a ubytování
Amritsar patří mezi největší města provincie Pandžáb, přesto jeho centrum projdete během jednoho dne. Vydejte se na procházku úzkými uličkami a načerpejte pravou indickou atmosféru.
Ve městě jsou desítky hotelů a o ubytování nebudete mít nouzi. Mnozí poutníci ale přespávají přímo v chrámu nebo u místních obyvatel. Sikhové totiž poskytují nocleh každému, kdo o něj požádá.
Chcete navštívit nejznámější turistické památky a ochutnat tradiční indická jídla?
Vydejte se třeba na tento poznávací zájezd do Indie, během kterého objevíte i krásy přilehlého Nepálu.