Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu…
Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Pomocí dřevěných forem nanesete na bílou látku krycí rezervážní hmotu (její složení je výrobním tajemstvím každé rodiny). Chrání plátno pod vzorem proti obarvení. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni.
I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs – vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví doposud skrytý, jasně bílý vzor.
Celý proces i hotové výrobky jsou tak jedinečné, že modrotisk byl roce 2018 zapsán do seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Spolu s naší zemí zapsali také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko.
Prestižní ocenění zvedlo vlnu zájmu o modrotisk. To tradičně přineslo stejně velkou vlnu falešného modrotisku vyrobeného strojem. S bídnou kvalitou, jak asi tušíte!
Kam za pravým modrotiskem v ČR?
Jedině na Moravu. Ale ani tam už nenajdete modrotiskovou dílnu jen tak v každém městečku jako ještě v 19. století. Technologie výroby modrotisku je stará dobré tři tisíce let, pochází z Asie.
V Evropě otevřela první dílna před 350 lety v Amsterodamu, odtud se modrotisk dostal k nám, kde si ho jako první dopřávali bohatí měšťané a šlechta. Vy jej možná znáte z lidových krojů, na ně se ale dostal až v 19. století.
Asi nepřekvapí, že pracnou ruční výrobu vytlačil strojový tisk. Dnes už existují jen dvě modrotiskové dílny: rodinný tým Danzingerů v Olešnici na Blanensku a dílna rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku.
Udělejte si za modrotiskem výlet na jižní Moravu – po cestě si užijete krásnou přírodu i výborné jídlo.
Za přírodou i modrotiskem na Blanensko
Exkurzi s ukázkou výroby vám dopřeje rodina Danzingerů. Jejich olešnická dílna funguje od roku 1816, ale tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století. Dílnu najdete v krásném domečku s půvabným interiérem, kde na vás dýchnou staré časy.
Modrotisk vyrábějí původní, stoprocentně ruční technologií tisku a barví indigem. Většina návštěvníků neodolá a odchází s něčím modrým na památku. Olešnice leží v překrásném kraji.
Návštěvu v modrotiskové dílně u Danzingerů spojte třeba s prohlídkou jednoho z nejfotogeničtějších hradů Moravy. Ano, Pernštejn, pohádkové místo. Filmaři tu točí nejen pohádky. Napočítali jsme skoro 50 filmů s kulisami Pernštejna! Ale milují tu nejen filmaře.
Pro návštěvníky mají několik tras, včetně zábavné pro děti bez nudných dat, zato s překvapením v cíli. Pokud se vydáte do Olešnice od Brna a přepadne vás hlad, udělejte ještě před Blanskem odbočku na statek Samsara. Tak dobře se jen tak někde nenajíte.
Odpočinout si můžete ve wellness, i když – nejlepší wellness je tu sama příroda. Zelené kopce, borovice… hotová zenová zahrada. Přímo v Blansku se můžete stavit ještě na dokonalou kávu do Coco Coffee.
Zvenku není kavárna nápadná, ale parádně industriální interiér s teplou kombinací dřeva vás osloví. Majitelé o kávě školí, sní, kávu hodnotí, prodávají… Přijďte ochutnat, pochopíte.
Za modrotiskem se vydejte i do Strážnice
Modrotisková dílna ve Strážnici má tradici přes století. Dnes o rodinnou tradici s láskou pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva.
Gabriela říká, že zvládnout perfektně celý proces výroby trvá. Ne měsíc nebo dva. Ale třeba patnáct let! Dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století. Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér.
Modrotiskem už potahovali třeba sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku.
Víte, jak vypadá (a chutná) oskeruše?
Ze Strážnice nespěchejte. Ochutnejte skvělá vína, zajděte do synagogy nebo na zámek. Místní Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy patří k našim nejkrásnějším skanzenům!
Jen kousek od historického centra najdete přístav Baťova kanálu – třeba vás zlákají na výlet lodí. Pozor, možná potkáte vodníka… V létě si vychutnejte něco sladkého v plovoucí cukrárně Bonbon. Na Slovácku mají v úctě jeřáb oskeruši.
Na jihovýchodní Moravě ho uvidíte tu a tam v lese i volné krajině. Nejvíc jich roste právě u Strážnice pod Bílými Karpaty. Vede tudy Oskerušová stezka. Do Muzea oskeruší ale musíte do blízké Tvarožné Lhoty.
Tam vám prodají oskerušový mošt, marmeládu a samozřejmě, jste na Moravě, takže také pálenku!
Když už jste na Slovácku, stavte se po cestě ze Strážnice ještě do Kyjova na něco dobrého. Loni se v anketě Gourmet Jižní Morava místní podniky předvedly v několika kategoriích.
Na skvělý burger skočte do Burgr’s Fresh Burger Bistro, na dokonalou kávu s dezertem pokračujte do Pražírny Kyjov. A jestli jste na pivo, stavte se na jedno v Kyjovském pivovaru.
Foto: Worick foto