Domů     Kde je podzim nejkrásnější: Tipy na výlety po Česku
Kde je podzim nejkrásnější: Tipy na výlety po Česku

Pohádková krása léta nepotrvá věčně, vydejte se proto do přírody, než nastane dlouhá a jednobarevná zima.

České Švýcarsko

Skalní města

Pro podzimní výhledy a fotografování jsou samozřejmě ideální oblasti s velkým množstvím listnatých stromů. Skvělé jsou ale také horské oblasti s dostatkem vyhlídek, speciálně pískovcová skalní města .

Takovou lokalitou je České Švýcarsko, plné přírodních krás a lidové architektury roubených domů.

Udělejte si o některém z podzimních víkendů čas, pořiďte si kvalitní obuv a vykročte k Pravčické bráně.  Tato ohromující památka je jedno z nejznámějších českých skalních měst.

Přístup přímo na ni sice není možný, ale kochat pohledem se lze při občerstvení v restauraci Sokolí hnízdo poblíž nebo z četných vyhlídek kolem. Po návratu do údolí se můžete projet na pramicích Divokou soutěskou, která je v provozu i na podzim.

Pokud ale nemáte turistiky dost, můžete v ní pokračovat a navštívit jeden z nejkrásnějších skalních hradů Šaunštejn, který leží cestou k Malé Pravčické bráně.

Český ráj

Kouzelná Jizera

Barevná paleta podzimu sahá od pěších a cyklistických výletů až po parky, botanické zahrady, hrady a zámky. Český ráj nabízí mnoho historických památek i přírodních krás.

Navštívit můžete Trosky, horu Kozákov s rozhlednou, skalní města Prachovské skály, Drábské světničky, hrad Kost, zámek Hrubá Skála, Malá Skála, Riegrova stezka atd.

Zejména Riegrova stezka je pohodová, nenáročná procházka ze Semil do Spálova. Pro děti je hned na začátku stezky atrakce – visutá lávka nad vodou. Během procházky je vidět do údolí Jizery a podzimní barvy jsou úžasné při pozorování z vyhlídek.

V Semilech nechte auto a ze Spálova se vraťte do Semil vlakem, který jezdí co 2 hodiny. Ve Spálově je přímo u železniční zastávky hotel s restaurací, kde se můžete občerstvit za skvělé ceny.

Buchlovice

Magický les

Ideální místo na podzimní procházku s nádechem tajemna a blížících se Dušiček je hrad Buchlov a jeho okolí. Snad každý hrad má svou bílou paní, s níž je spojována dramatická historka z dávné historie.

Hrad Buchlov má ale navíc tajuplný strom, který roste kořeny vzhůru. A zdi hradu ukrývají také pravou egyptskou mumii. Procházka po barevných kopcích s vyhlídkou do kouzelného údolí má nádech magie.

Začněte ji u bývalé myslivny Samota, která je dnes hotelem s výbornou restaurací, kde se levně a dobře najíte.

Od Samoty se vydejte pěšinkou lesem k hradu. Z něho pak snadno seběhnete do Buchlovic pokochat se nádherných zámkem a příjemným jihomoravským městečkem.

Kokořínský důl

Bludiště a příšery

Rozsáhlé lesy, skály, pískovce, sem tam nějaké to skalní obydlí nebo hrad. Kokořínsko toho nabízí opravdu mnoho. Výlet začněte nejlépe v centru Kokořínského dolu pod hradem Kokořín.

Máchova cesta je lemovaná červenou turistickou značkou, která vede z Mělníku do Doks napříč Kokořínskem.

Mácha tudy procházel několikrát. Po cestě uvidíte roubené domy i zbytky skalního mlýna. Naproti Pokličkám se můžete posadit a vychutnávat si výhled na obdivuhodný útvar, kterému se říká Obří žába.  Skála opravdu připomíná hlavu z dětských animovaných seriálů.

Jakmile se nabažíte výhledu a posvačíte, vydejte se po Cinibulkově stezce k bludišti. Kresbu barevného listí na stromech doplňuje mech na pískovci, zatímco šustění pod nohama vytváří zvukovou kulisu, za kterou by se nemuseli stydět ani hollywoodští filmaři.

Útvary, zpotvořené erozí, vypadají pekelně, nebo naopak legračně. Skutečně je na co se dívat.

Kašperk

Nejkrásnější Šumava

Vydejte se na hrad Kašperk, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, udělejte si kouzelný podzimní výlet k hradu po turistické trase, která vede z Kašperských Hor přímo na hrad.

Hrad si můžete prohlédnout i během celého října. Pro návštěvníky je tu v tuto dobu speciální program. Podzim bývá na Šumavě okouzlující. Poletující cáry mlhy, které protínají sluneční paprsky, pestrobarevné stromy, spasené louky.

Hrad Kašperk, který je nejvýše posazeným královským hradem, vám teď nabídne nejkrásnější vyhlídku na celou Šumavu.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu krajiny, která už nechce být obětí vlastního úspě
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se střídá hustý les
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Malebné ulice, které lákají k toulkám, světla podvečerních měst i úžasné ticho hor. Evropa má jedinečné kouzlo v každém období. Nové číslo Světa na dlani Speciál vás zve na cestu plnou inspirace, dobrodružství i romantiky. Přinášíme vám 111 skvělých tipů, kam vyrazit. Objevte krásu Evropy v celé její podobě. Města s neopakovatelnou atmosférou Vydejte se s námi na prohlídku měst, která patří k
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč mají džíny malou kapsičku? Původně se v ní schovávají kapesní hodinky, ne mince
epochaplus.cz
Proč mají džíny malou kapsičku? Původně se v ní schovávají kapesní hodinky, ne mince
Najdete ji téměř na každých džínách, přesto se do ní sotva vejde palec. Malá kapsička nad pravou přední kapsou budí zvědavost už celé generace. Někdo do ní schovává mince, jiný zapalovač nebo sluchátka. Její skutečný původ je ale mnohem starší než mobilní telefony i drobné do automatu. Vzniká kvůli předmětu, bez něhož si muži 19.
Máte rádi kaviár?
panidomu.cz
Máte rádi kaviár?
Ten pravý je odjakživa označován jako symbol bohatství a noblesy, považuje se za pokrm bohatých. K mání jsou levnější varianty, některé jsou ale dobarvovány a obsahují aditiva.   Kaviár jsou jikry vybraných druhů ryb. Je to zdravá lahůdka. Najdete v něm plnohodnotné bílkoviny, zdravé tuky, vitaminy A, D, E i B a minerální látky draslík,
Most mezi kuchyní a obývákem
rezidenceonline.cz
Most mezi kuchyní a obývákem
Kuchyňský ostrůvek je architektonický prvek, který propojuje funkci s estetikou, kulinářské zázemí s obývacím pokojem a práci s odpočinkem. V interiéru působí jako tichý koordinátor prostoru. Nabízí mnohem více než jen pracovní plochu. Může sloužit jako varné centrum, mycí zóna, úložný prostor nebo místo pro neformální stolování. V dobře navrženém interiéru se stává přirozeným komunikačním
Žalostné vytí psa nás dlouho děsilo
skutecnepribehy.cz
Žalostné vytí psa nás dlouho děsilo
S mužem jsme se přestěhovali na vesnici. První noc jsme zaslechli vytí psa z vedlejší zahrady. Bylo to divné, dům nebyl obydlený. Když jsme se s manželem Václavem blížili k šedesátce, dohodli jsme se, že se z města odstěhujeme. Opustili jsme náš byt a pořídili jsme si menší domeček na vesnici. Ruch velkoměsta nás zkrátka přestal bavit. Zatoužili jsme po klidu.
Proč namáčet ořechy před konzumací a jak je správně skladovat, aby nežlukly?
epochalnisvet.cz
Proč namáčet ořechy před konzumací a jak je správně skladovat, aby nežlukly?
Ořechy jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, bílkovin a minerálů. Přestože je většina z nás jí přímo ze sáčku, málokdo ví, že jednoduchý krok – namáčení ve vodě – dokáže výrazně zvýšit jejich stravitelnost a odemknout v nich ještě více živin. Jak přesně tzv. „aktivace“ funguje a co dělat pro to, aby vám zásoby doma nevydaly
Nejzáhadnější otravy v dějinách. Smrt přichází tiše a pachatel často mizí beze stopy
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější otravy v dějinách. Smrt přichází tiše a pachatel často mizí beze stopy
Jed v dějinách zabíjí tišeji než meč. Nezanechává krvavou stopu, často nemá svědky a po staletích se jen obtížně prokazuje. Není divu, že právě otravy patří k největším historickým záhadám. Některé př
Nevěstinec pro prominenty: V Chicagu se hřešilo za zvuků zlatého klavíru
historyplus.cz
Nevěstinec pro prominenty: V Chicagu se hřešilo za zvuků zlatého klavíru
Připravili pro něj bohatý program. Bratr pruského císaře Viléma II. však v Chicagu zamíří do proslulého luxusního pánského klubu. Jeho majitelky sestry Everleighovy mu tam uspořádají povyražení, na které nezapomene. Ve slušné společnosti se o tomto místě nemluví. Přesto ho navštěvují pánové, kteří v Chicagu patří ke smetánce. Luxusní nevěstinec sester Ady (1864–1960) a Minny (1866–1948) Everleighových
Chatboti a hranice reality: když umělá inteligence potvrzuje bludy místo toho, aby je brzdila
21stoleti.cz
Chatboti a hranice reality: když umělá inteligence potvrzuje bludy místo toho, aby je brzdila
Umělá inteligence se stále častěji tváří jako empatický partner, který naslouchá, chápe a radí. Jenže právě tahle domnělá vstřícnost má i svou temnou stránku Nová studie výzkumníků z City Universi
Velkolepý návrat Eriky Stárkové k indiánovi?
nasehvezdy.cz
Velkolepý návrat Eriky Stárkové k indiánovi?
Herečka ze seriálu Most! by mohla být ztělesněním přísloví o tom, že stará láska nerezaví. I když se Erika Stárková (41) před časem rozešla s peruánským indiánem Césarem Chunkem, tak už jsou prý rodič
Kožené doplňky Montblanc v nové sezoně sázejí na uvolněné tvary a zemité tóny
iluxus.cz
Kožené doplňky Montblanc v nové sezoně sázejí na uvolněné tvary a zemité tóny
Montblanc představuje novou kolekci kožených doplňků pro nadcházející sezonu, v níž měkké konstrukce a variabilní tvary doplňuje paleta hlubokých přírodních odstínů – tmavě hnědého ebenu, červenohnědé
Tipy na pomazánky z celé Evropy
tisicereceptu.cz
Tipy na pomazánky z celé Evropy
Všechny dobře víme, že nejrychlejší způsob, jak nakrmit hladové krky, je krajíček chleba s „něčím“. Zkusme zapomenout na oblíbenou klasiku máslo – šunka a podívejme se, jak a čím vylepšují mazané chl
Zbavte se celulitidy  v pár krocích
nejsemsama.cz
Zbavte se celulitidy v pár krocích
Trápí vás nevzhledné dolíčky na stehnech a hýždích? Máme pro vás skvělou zprávu. Celulitidu lze snadno sprovodit z těla díky těmto několika domácím rituálům. Celulitida je estetický problém způsobený zejména nepravidelným zvětšením tukových buněk, nedostatečným okysličením tkání, stresem a genetickou predispozicí nebo i činností hormonů.Naštěstí existuje způsob, jak se jí zbavit. Stačí si udělat čas na menší každodenní rituál.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz