Domů     Kde v Česku nejlépe nasajete vůni Vánoc?
Kde v Česku nejlépe nasajete vůni Vánoc?

Praha

Největší trhy u nás

Pražské trhy se tradičně konají na několika místech. Ty největší se odehrávají v centru – na Staroměstském a Václavském náměstí. Voní tu svařák i medovina, prodejci lákají návštěvníky na trdelník, grilované klobásky i další speciality.

Lze tu koupit i drobné dárky. Atmosféru dokresluje 80 tisíc světel a hlavně 20 metrů vysoký strom na Staroměstském náměstí, který letos přijel z Libereckého kraje. Ten se slavnostně rozsvítil v sobotu 1. prosince, kdy zde trhy začínají, a skončí  až 6. ledna.

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají i na Václavském náměstí. V krásných dřevěných domečcích nabízejí prodejci tradiční vánoční zboží, pochutiny, delikatesy, ručně dělané řemeslné předměty nebo kořeněné svařené víno.

Určitě zde naleznete inspiraci na nákup vánočních dárků a širokou nabídku ozdob, hraček, šperků, zimního oblečení a doplňků. Nejen na Staroměstském, ale třeba i na Václavském náměstí se na Štědrý den rozlévá rybí polévka.

Program je bohatý, od dílniček pro děti až po zpívání koled.

Brno

Dejte si turbomošt

V  hlavní moravské metropoli na vás dýchnou Vánoce téměř na každém kroku svou úžasnou pohodou. Adventní čas a přípravu na nejkrásnější svátky v roce si asi nejvíce užijete pod hradem Špilberk. Vánoční trhy navodí tu pravou vánoční atmosféru.

Pro děti jsou připraveny každoroční atrakce v podobě jízdy na ponících, kolotočích a možnosti poslat vánoční přání Ježíškovi.

Jejich doprovod zase ocení pestrou nabídku občerstvení – grog, punč, trdelníky, domácí bramboráky, palačinky, moravské frgále, teplou i studenou zabijačku.

Můžete ochutnat i místní specialitu, kterou nenajdete jinde na světě, a tou je turbomošt, neboli mošt s calvadosem. Dále tu na vás čekají další pochoutky brněnské, moravské, české i světové kuchyně.

Olomouc

Vánoční Flora

Víkend  kolem 15. prosince přiláká na olomoucké výstaviště stovky návštěvníků tradiční akce Vánoce Flora. Čeká vás zde ohromující zábavný program, který doplní živý betlém, bohatý výběr vánočních stromků, dekorací a dárků.

Výzdobu adventních trhů na Floře podtrhnou vánoční stromečky ozdobené žáky ZŠ Olomouckého kraje. Nejlépe nazdobený strom bude ohodnocen a odměněn odbornou porotou.

Do hodnocení se mohou zapojit ale i samotní návštěvníci, jelikož budou nazdobené stromečky krášlit prostory pavilonu až do ukončení akce.

Ve spolupráci se Zoo Olomouc se mohou děti v živém betlému potěšit s ovcemi, kozami a lamami. Návštěvníci mají možnost inspirovat se, nakoupit vánoční dárky, dát si punč či něco dobrého a zpříjemnit si den některým vystoupením nebo koncertem.

Železný Brod

Vyfoukejte si ozdobu

Toužíte poznat ruční výrobu vánočních ozdob, vyzkoušet si ji a nějakou pěknou originální ozdůbku si přinést domů na letošní stromeček? V malém městečku v Českém ráji najdete tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory.

Každá figurka má své osobní kouzlo. Kromě vánočních ozdob si můžete pořídit třeba skleněného ptáčka, čápa, rybu, jelena, sovu, kočku nebo i jezevčíka.  Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy jde o ruční práci.

Foukání skla si mohou návštěvníci sami vyzkoušet.  Navštívit zde můžete i malý, zato půvabný vánoční trh, a na každou adventní neděli jsou připraveny také krásné koncerty, které rozeznějí kostel sv. Jakuba Většího na Malém náměstí.

Orlické hory

Utzův betlém

Mechanický betlém v Horní Olešnici dostal jméno po svém tvůrci, který se rozhodl, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, ale budou se pohybovat.

Ježíšek si tedy sedá a lehá, oslíček stříhá ušima, voleček otevírá tlamičku, Panna Maria rozpíná ruce, Josef se klaní a nad betlémem se zvolna vznáší anděl s roztaženými křídly.

Betlém nebyl nikdy zcela dokončen a zůstal v té podobě, ve které jeho tvůrce nečekaně a tragicky zemřel na podzim roku 1944. Teď v předvánočním čase je tento rozsáhlý mechanický betlém doplněn ještě o další malé betlémky.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Hou, hou, hou, kdo nám dá sušenky a mlíčko?! Kanadské ulice jsou jako americké. Kanada Ještě před Štědrým dnem p
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Resort Český les oznamuje novou gastronomickou koncepci pod taktovkou šéfkuchaře Radka Kotlána. Jeho vizí je nabídnout hostům restaurace Hvozd kuchyni ukotvenou v regionu, založenou na sezónních a lokálních surovinách a servírovanou s lehkostí a moderním nápadem. Kotlánova cesta k profesionálnímu vaření začala doma. „Počátky mého vaření sahají do útlého dětství. Pocházím z velké rodiny, takže d
Afrika, kontinent nejchudších zemí světa. Dokázali byste si tipnout, jaké to jsou? Somálsko Somálsko je v současnosti zhroucený stát a existuje pouze formálně, protože nemá uznávanou vládu. Kvůli válce, která vypukla v roce 1991, má i zničené zemědělství, zhruba 60 % obyvatel není trvale usazeno a žije kočovným životem. Jediné, co přináší skutečné peníze, je pirátství. Mladí muži touží být p
Pro nadšené cyklisty, ale i romantické duše je vhodná trasa z Velemína přes Milešovku až na nádhernou Labskou stezku, která končí v Ústí nad Labem. Pokud s námi neudržíte tempo, následujte naše tipy, jak si cestu ulehčit. Každý, kdo s námi však projede i nejnáročnější úseky, bude odměněn krásným výhledem, pocitem vítězství a skvělým zážitkem. Délka trasy: 59 km Náročnost trasy: náročná, občas vel
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vánoční Pavlova
nejsemsama.cz
Vánoční Pavlova
Příprava oblíbeného dortu primabaleríny Anny Pavlové je jednoduchá, jen během sušení nesmíte otevírat troubu. Potřebujete: ✿ 4 bílky ✿ 220 g cukru moučky ✿ špetku soli ✿ 2 lžíce pudinkového prášku (vanilka) ✿ 2 lžičky citronové šťávy ✿ 100 ml smetany ke šlehání ✿ drobné ovoce ✿ lístky čerstvé máty 1. Vyšlehejte bílky s polovinou cukru a solí do tuhého sněhu. Pak přisypte zbylý
Půda pod ledem: Vědec z Brna odhaluje skrytý vliv vody v tající Antarktidě
21stoleti.cz
Půda pod ledem: Vědec z Brna odhaluje skrytý vliv vody v tající Antarktidě
Filip Hrbáček z Masarykovy univerzity získal prestižní grant ERC-CZ na výzkum, který může změnit naše chápání klimatických změn v polárních oblastech. Jeho projekt SEAL zkoumá, jak půdní vlhkost ovliv
Vítejte v Lomené pyramidě: Skrývá dosud neobjevené komory?
historyplus.cz
Vítejte v Lomené pyramidě: Skrývá dosud neobjevené komory?
Faraon Snofru přimhouří oči a zahledí se na právě dokončenou hrobku. Na okraji pouště v egyptském Dahšúru se před ním k nebi vypíná Lomená pyramida. Stavba se může pochlubit několika nej. Zaujme už na první pohled. Má její netradiční tvar symbolické důvody, nebo byl vynucen hrozbou pádu pyramidy? A čím vším je ještě unikátní?   V prastarém dekretu
Mají Francouzi mlsný jazýček?
panidomu.cz
Mají Francouzi mlsný jazýček?
Odpověď je snadná. Ano. Nějak už to mají zakódováno v genech. Typický Francouz si na jídle dává opravdu záležet.   Jídlo je pro něj radost, potěšení, společenská událost. A pozor nejen v restauraci, ale i doma v rodině. Kvalita především Vaření začíná už při nákupu. Sice musíme opustit představu, že se všechno každý den kupuje
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Dala mu Solaříková kopačky kvůli dítěti?
nasehvezdy.cz
Dala mu Solaříková kopačky kvůli dítěti?
Příčina rozchodu hvězdy seriálu Bratři a sestry Patricie Solaříkové (36) a jejího partnera, tvůrce videí Alexe Grigorieva (38), vychází najevo? Už delší dobu se spekuluje, že jejich vztah je minulos
Černá ředkev pro zdraví
epochalnisvet.cz
Černá ředkev pro zdraví
Je to zvláštní, kdekdo pěje chválu na superpotraviny z dalekých krajů, a tahle skromná zelenina plná zázračných látek jako by nebyla.   V lepším případě se jako Popelka krčí někde na zastrčeném regálu ve stínu svých barevných kolegyň. No, ruku na srdce, kolika z vás napadlo ji pěstovat nebo občas koupit? A věřte nebo ne, je to velká
Pomáhá uspořádání prostoru podle feng-šuej změnit život?
enigmaplus.cz
Pomáhá uspořádání prostoru podle feng-šuej změnit život?
Feng-šuej, dva znaky, vítr a voda, nejsou jenom pouhými symboly. Je to staré čínské učení o tom, jak neviditelná energie (čchi) proudí místnostmi a jak ji můžeme nasměrovat tak, aby se nám doma lépe ž
Adventní zpívání: Hudba, která rozzáří tmu
epochaplus.cz
Adventní zpívání: Hudba, která rozzáří tmu
„Mami, mně se tam nechce,“ protestuje malý školák a vleče se mrazivou ranní tmou. Raději by ještě spal v teple své postele, a kdyby mu máma neslíbila po skončení zpívání vafle v nedaleké pekárně, jistě by se bránil ještě více. Ale když otevřou dveře do svíčkami ozářeného kostela, úžasem se mu rozšíří oči. Předvánoční čas
Nedám se zastrašit ani náhodou!
skutecnepribehy.cz
Nedám se zastrašit ani náhodou!
Bydlím v domku po rodičích na okraji městečka, kde se všichni známe a kde jsem prožila celý život. Tedy zatím… O ten domek projevil zájem synovec. Miluji svoji zahrádku s růžemi, které sázela ještě máma. Nikdy jsem neměla děti, jen sestru, která zemřela před deseti lety. Zůstal po ní Petr, můj synovec, který vystudoval práva. Dnes žije
Hrnkový koláč s malinami
tisicereceptu.cz
Hrnkový koláč s malinami
Pochutnejte si na rychlé dobrotě, malinovém koláči s drobenkou na plech. Suroviny na 10 kusů 1 hrnek polohrubé mouky 1 hrnek hrubé mouky 1 hrnek krupicového cukru 1 hrnek mléka ½ hrnku oleje
Vinograf Wine bar & Restaurant ukazuje, proč se těšit na zimu
iluxus.cz
Vinograf Wine bar & Restaurant ukazuje, proč se těšit na zimu
Chladné a temné zimní měsíce nemusí být vůbec nudné, když přijdete do Vinograf Wine Bar & Restaurant. Nové zimní menu voní mořem, lesem a vínem a podává se od poloviny prosince až do konce února.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz