Domů     Krakov, město králů
Krakov, město králů

Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend.

Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov?

Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoha divadel, ochutnat místní speciality.

Navíc většinu pamětihodností najdete v historickém jádru – středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrálu, židovské město Kazimierz. Všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neošoupali podrážky.

Cestování

Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to autem asi 130 kilometrů. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z Moravy, ale i z Prahy a samozřejmě také autobusy.

Z hlavního nádraží i z toho autobusového, které je hned vedle, je to do středu města pár minut chůze.

Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.
Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.

Nejdříve na hrad

Na vrchu Wawel na levém břehu Visly se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava. Po staletí byl sídlem panovníků a v katedrále se odehrávaly slavné korunovace.

A to dokonce i tehdy, když se v roce 1609 stala hlavním městem Varšava. I proto dodnes do památných míst směřují nejen kroky turistů, ale i mnoha Poláků, kteří se chtějí poklonit svým panovníkům, světcům a biskupům.

Odpočívají tu nejen vládcové z dávných staletí, ale třeba i srdce papeže Jana Pavla II. nebo tragicky zesnulý prezident Lech Kaczyński, který zemřel v letadle při letu do Smolensku v roce 2010.

Když chcete mít křídla

Vystoupejte na Zikmundovu věž, která je přístupná ze sakristie katedrály. Uvidíte město jako na dlani. Jako bonus můžete brát prohlídku obrovského středověkého zvonu „Zygmunt“, který váží osm tun, v průměru měří dva metry a po obvodu osm metrů.

Tenhle kolos rozezvučí jen šest silných mužů. Dochází k tomu ale už jen při významných církevních svátcích.

U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.
U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.

Královské zahrady

Leží na na východní straně vrchu Wawel a dostanete se na ně podél malebné vinice. Byly založeny již v šestnáctém století a po mnoha letech se jim konečně znovu dostalo dřívější pověsti a slávy.

Nyní jsou rozdělené na horní zahradu se středověkými a renesančními prvky a dolní ryze renesanční zahradu. Obyvatelé Krakova jsou na svou nově zpřístupněnou chloubu náležitě pyšní a i vy si můžete užít romantické procházky.

Pokud chcete využít služeb průvodce, kupte si lístek na trasu pod širým nebem (Budovy a zahrady Wawelu).

Nezapomeňte na draka

Zvlášť cestujete-li s dětmi. Dle dávné pověsti žil drak ve své sluji přímo ve wawelském kopci. Jak už to u správných draků bývá, požadoval každý týden svou porci dobytka a občas vyžadoval tu a tam nějakou pannu. Jeho řádění zastavil až král Krak.

A drak u své jeskyně chrlí oheň dodnes, tedy jen každou hodinu. Můžete se podívat i do sluje a další stopy po drakovi najdete u vstupu do katedrály. O dračích kostech, které tu uvidíte, se říká, že pokud spadnou, svět zanikne.

Snad vás uklidní to, že nepocházejí z draka, ale z vykopávek a jde o kosti z velryby, bizona a nosorožce.

Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.
Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.

Je čas si odpočinout

A tak se vydáme na Rynek Główny. Hlavní krakovské náměstí je vůbec největším středověkým náměstím v Evropě. Vzniklo jako tržní už ve 13. století, dnes je tu většina budov novějších, nejčastěji neoklasicistních.

Náměstí dominuje Sukiennice (někdejší centrum obchodu s textilem), Mariánský kostel a Radniční věž. Dnes je Rynek plný lidí, kaváren, restaurací, a tak samozřejmě nechybí stánky s cetkami a holubí letka.

Máte-li hlad, určitě ochutnejte něco z polské kuchyně, třeba bigos, žurek nebo pirohy, a i když je polská kuchyně hodně sytá, zkuste ještě některou kavárnu, nebo si na další cestu kupte krówku, tradiční polské karamelky, které si oblíbil celý svět a mlsají je i prezidenti.

Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.
Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.

Malá velká odbočka

Mimo Staré město, ale v pěším dosahu od něj leží Kazimierz. Dříve samostatné město založil v roce 1335 král Kazimír. Byly časy, kdy zde žili židé (tady jde asi o vyznání, takže židé?) i křesťané, i když od pogromu v roce 1494 odděleni zdí.

Hranice je ostatně patrná dodnes. Během století se ale podmínky pro židovskou komunitu zhoršovaly až vyvrcholily tragickým odsunem 64 tisíc Židů do koncentračních táborů v Plaszowě a v Osvětimi. V ulici Szeroka se nachází pět synagog.

Jedinou dnes činnou synagogu Remuh najdete v čísle 40 a u ní jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů, kde je pochován slovutný vykladač talmudu Rabbi Mojżesz Isserles, dalším jménem Remuh. Ten bývá ovšem obléhán turisty.

O 300 m dál (Miodowa 55) najdete Nový židovský hřbitov, který je mnohem rozsáhlejší a zelenější. V celé čtvrti panuje zvláštní atmosféra, jako by se tu zastavil čas…

možná je to způsobeno spletitými, křivolakými uličkami a malými obchůdky, které mají zvenku ještě původní staré nápisy. Přesto je vidět, že Kazimierz žije, zejména večer.

Továrna Oskara Schindlera

Před 25 lety se film Stevena Spielberga rozlétl po světových kinech a vzbudil zájem o člověka, který zachránil na tisíc Židů ve svých továrnách na smaltované nádobí. Pro jedny hrdina, pro druhé agent německé rozvědky, který pracoval pro nacisty.

Nicméně film podnítil zájem o v té době zpustlou krakovskou továrnu. Dnes je tu muzeum Oskara Schindlera, které navštěvují lidé z celého světa. Takže pokud mezi nimi chcete být i vy, radíme si přivstat.

Kapacita na den je omezená, a dorazíte-li v poledne, už se na vás nedostane. A pozor, pokud máte vstupenky koupené předem, dodržujte časy, jinak vás elektronický systém nepustí.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Praha, dne 15. dubna 2025 – Německá pohádková stezka (Deutsche Märchenstraße), jedna z nejmalebnějších turistických tras v Německu, slaví své 50. výročí. Tato ikonická cesta spojuje desítky historických míst, která inspirovala pohádky bratří Grimmů a oživuje kouzlo klasických příběhů, které znají celé generace dětí i dospělých. Jubilejní rok přinese řadu speciálních akcí, které umožní návštěvníkům
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz