Domů     Krakov, město králů
Krakov, město králů

Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend.

Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov?

Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoha divadel, ochutnat místní speciality.

Navíc většinu pamětihodností najdete v historickém jádru – středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrálu, židovské město Kazimierz. Všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neošoupali podrážky.

Cestování

Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to autem asi 130 kilometrů. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z Moravy, ale i z Prahy a samozřejmě také autobusy.

Z hlavního nádraží i z toho autobusového, které je hned vedle, je to do středu města pár minut chůze.

Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.
Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.

Nejdříve na hrad

Na vrchu Wawel na levém břehu Visly se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava. Po staletí byl sídlem panovníků a v katedrále se odehrávaly slavné korunovace.

A to dokonce i tehdy, když se v roce 1609 stala hlavním městem Varšava. I proto dodnes do památných míst směřují nejen kroky turistů, ale i mnoha Poláků, kteří se chtějí poklonit svým panovníkům, světcům a biskupům.

Odpočívají tu nejen vládcové z dávných staletí, ale třeba i srdce papeže Jana Pavla II. nebo tragicky zesnulý prezident Lech Kaczyński, který zemřel v letadle při letu do Smolensku v roce 2010.

Když chcete mít křídla

Vystoupejte na Zikmundovu věž, která je přístupná ze sakristie katedrály. Uvidíte město jako na dlani. Jako bonus můžete brát prohlídku obrovského středověkého zvonu „Zygmunt“, který váží osm tun, v průměru měří dva metry a po obvodu osm metrů.

Tenhle kolos rozezvučí jen šest silných mužů. Dochází k tomu ale už jen při významných církevních svátcích.

U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.
U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.

Královské zahrady

Leží na na východní straně vrchu Wawel a dostanete se na ně podél malebné vinice. Byly založeny již v šestnáctém století a po mnoha letech se jim konečně znovu dostalo dřívější pověsti a slávy.

Nyní jsou rozdělené na horní zahradu se středověkými a renesančními prvky a dolní ryze renesanční zahradu. Obyvatelé Krakova jsou na svou nově zpřístupněnou chloubu náležitě pyšní a i vy si můžete užít romantické procházky.

Pokud chcete využít služeb průvodce, kupte si lístek na trasu pod širým nebem (Budovy a zahrady Wawelu).

Nezapomeňte na draka

Zvlášť cestujete-li s dětmi. Dle dávné pověsti žil drak ve své sluji přímo ve wawelském kopci. Jak už to u správných draků bývá, požadoval každý týden svou porci dobytka a občas vyžadoval tu a tam nějakou pannu. Jeho řádění zastavil až král Krak.

A drak u své jeskyně chrlí oheň dodnes, tedy jen každou hodinu. Můžete se podívat i do sluje a další stopy po drakovi najdete u vstupu do katedrály. O dračích kostech, které tu uvidíte, se říká, že pokud spadnou, svět zanikne.

Snad vás uklidní to, že nepocházejí z draka, ale z vykopávek a jde o kosti z velryby, bizona a nosorožce.

Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.
Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.

Je čas si odpočinout

A tak se vydáme na Rynek Główny. Hlavní krakovské náměstí je vůbec největším středověkým náměstím v Evropě. Vzniklo jako tržní už ve 13. století, dnes je tu většina budov novějších, nejčastěji neoklasicistních.

Náměstí dominuje Sukiennice (někdejší centrum obchodu s textilem), Mariánský kostel a Radniční věž. Dnes je Rynek plný lidí, kaváren, restaurací, a tak samozřejmě nechybí stánky s cetkami a holubí letka.

Máte-li hlad, určitě ochutnejte něco z polské kuchyně, třeba bigos, žurek nebo pirohy, a i když je polská kuchyně hodně sytá, zkuste ještě některou kavárnu, nebo si na další cestu kupte krówku, tradiční polské karamelky, které si oblíbil celý svět a mlsají je i prezidenti.

Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.
Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.

Malá velká odbočka

Mimo Staré město, ale v pěším dosahu od něj leží Kazimierz. Dříve samostatné město založil v roce 1335 král Kazimír. Byly časy, kdy zde žili židé (tady jde asi o vyznání, takže židé?) i křesťané, i když od pogromu v roce 1494 odděleni zdí.

Hranice je ostatně patrná dodnes. Během století se ale podmínky pro židovskou komunitu zhoršovaly až vyvrcholily tragickým odsunem 64 tisíc Židů do koncentračních táborů v Plaszowě a v Osvětimi. V ulici Szeroka se nachází pět synagog.

Jedinou dnes činnou synagogu Remuh najdete v čísle 40 a u ní jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů, kde je pochován slovutný vykladač talmudu Rabbi Mojżesz Isserles, dalším jménem Remuh. Ten bývá ovšem obléhán turisty.

O 300 m dál (Miodowa 55) najdete Nový židovský hřbitov, který je mnohem rozsáhlejší a zelenější. V celé čtvrti panuje zvláštní atmosféra, jako by se tu zastavil čas…

možná je to způsobeno spletitými, křivolakými uličkami a malými obchůdky, které mají zvenku ještě původní staré nápisy. Přesto je vidět, že Kazimierz žije, zejména večer.

Továrna Oskara Schindlera

Před 25 lety se film Stevena Spielberga rozlétl po světových kinech a vzbudil zájem o člověka, který zachránil na tisíc Židů ve svých továrnách na smaltované nádobí. Pro jedny hrdina, pro druhé agent německé rozvědky, který pracoval pro nacisty.

Nicméně film podnítil zájem o v té době zpustlou krakovskou továrnu. Dnes je tu muzeum Oskara Schindlera, které navštěvují lidé z celého světa. Takže pokud mezi nimi chcete být i vy, radíme si přivstat.

Kapacita na den je omezená, a dorazíte-li v poledne, už se na vás nedostane. A pozor, pokud máte vstupenky koupené předem, dodržujte časy, jinak vás elektronický systém nepustí.

Foto Shutterstock, Jakub Halun, Wikipedie

Foto:
Lokalita:
Související články
Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic. Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera plným života. Okruh po historickém jádru města se jmenuje Soví (Parcours
Pro lidstvo byly egyptské pyramidy odedávna něčím fascinujícím a mystickým. Proto není divu, že již v minulosti daly podnět k mnoha spekulacím a domněnkám, které přetrvávají dodnes. Lidé dlouhou dobu nevěděli, za jakým záměrem byly tři velké pyramidy v egyptské Gíze vlastně postaveny a proč mají právě specifický jehlanový tvar. Bezesporu také patří mezi ty nejkrásnější památky, které můžeme na n
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Celkem 16 spolkových zemí, přes 82 milionů obyvatel a především tisíce historických a přírodních památek a krás. To je ve zkratce charakteristika našeho západního souseda. Německo čeští turisté znovu objevují po vlně nezájmu, která přišla v 90. letech. A následující výběr destinací dokazuje, že mají proč. Panenská příroda Saského Švýcarska Němci mu s oblibou říkají ráj turistů. Saské Švýcarsko (
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz