Řekové měli štěstí, o kterém si my Středoevropané můžeme nechat jen zdát. Nejenže mají moře a slunce, ale ještě je jejich pevnina obklopena ostrovy, které jsou úplně stvořené k natáčení pohádek. Které z nich vám mohou učarovat nejvíc?
Zakynthos
Ostrov na západě Řecka kdysi Benátčané nazvali Květem východu, a právem. Zdejší květinová vegetace je pestrá, ve vzduchu visí vůně eukalyptu a levandule.
Pláž Navagio ve skalnaté zátoce s lodním vrakem v písku, která nechybí na žádném turistickém letáčku, najdete zde.
Na severu ostrova najdete malinký klášter Anafonitria v byzantském stylu, naopak velkolepý chrám sv. Dionýsia na východě v metropoli ostrova (hned vedle si můžete koupit skvělý suvenýr, řeckou ikonu).
V hotelu vám nabídnou výlet na pláže Laganas a Gerakas, kde se rodí želvy karety obecné, a rádi vás vezmou lodí do Modré jeskyně ve Skinari, kde uvidíte krásnou hru světla a vody.
Thassos
Zelený hornatý ostrov u severního řeckého pobřeží je známý vůní květin, medu a borovic. Láká k pěším vycházkám, avšak nejlepší je půjčit si skútr.
Bude se hodit k výletu k jezeru u vesničky Maries, k blízkým vodopádům anebo k nejvyšší hoře Ipsarion, na jejíž vrchol se sice dostanete bezpečně, avšak pěšky.
Dalším pěkným cílem jsou starověké věže u Thimonie na jihu ostrova, které chránily ostrov před piráty. Na východě najdete krásnou horskou vesničku Penagia s kostelíkem.
Na samém jihu navštivte klášter Archangelou s církevními skvosty a krásným výhledem na moře. Pláže jsou tu často příjemně zastíněné stromy a připečený turista se má kam ukrýt.
Korfu
Nejsevernější z řecký ostrov je zdravě zelený, pokrývá ho hustá zelená vegetace, prim hrají borovice a olivovníky. Nejpověstnějším plážovým místem je tu zátoka Agios Georgios, která na západním opisuje téměř dokonalý kruh.
Největší specialita ale leží dál na sever u městečka Sidari, kde je pobřeží tvořené vyhlazenými jeskyňkami a skalními průplavy.
Žena, která proplave zdejší Kanál lásky, získá prý navěky srdce muže, jehož miluje! Určitě navštivte zámeček Achilleion asi 10 km jižně od hlavního města Kerkyry.
Nechala si ho tu na pahorku v roce 1890 postavit rakouská císařovna Sissi a je nádherný. I když si ho dlouho neužila.
Santorini
Ostrov se kdysi jmenoval Théra a dnes je tvořený tím, co zbylo z mohutného výbuchu sopky.
Milovníci pláží tu zamíří na východní nebo jižní okraj, kde je pozvolný mořský břeh tvořen různobarevnými písky. Zvědavci naopak vyrazí na západě do vnitřní laguny, vlastně kráteru sopky, a prohlédnou si dva rostoucí sopečné miniostrůvky.
Romantici zamíří na sever do městečka Oia, tvořeném bílými domečky, vytesanými do skály, svažující se do moře. Atmosféra je tu zvláště za soumraku úchvatná.
A milovníci historie zamíří na jižní cíp do Akrotiri, kde se postupně odkrývají vykopávky z doby sopečného výbuchu.
Kefalonia
Ostrov v Jónském moři má takřka všechno, vysoká pohoří, údolí s hustými lesy a úrodnými políčky, nádherné pláže i pozoruhodně uchované antické památky. Když vyrazíte na túru k nejvyšší hoře Mega Soros, uvidíte unikát:
kefalonské jedle, které rostou jen zde. A s trochou štěstí i nějaké stádo zdejších divokých koní.
Na východě ostrova najdete unikátní jeskyni Melissani, kde se můžete projet loďkou unikátní skalní lagunou. Z desítek pláží zmiňme Myrtos na severozápadě, kde si bílý písek a neuvěřitelnou modř, vsazenou mezi skály, na níž pobíhají divoké kozy, fotí každý, kdo má ruce.
A určitě tu popijte místní víno Robola!
Rhodos
Je velmi rozmanitý a plný barev. Není problém se tu v jednu chvíli procházet lesem, koupat se v čistém potoce a vzápětí jít písečnou savanou.
Navštivte romantické Údolí motýlů Petaloudes, vedoucí kolem potoka, kde se shromažďují barevní přástevníci kostivaloví. Voní tu pryskyřice, která je láká, jinde zase na Rhodu voní tymián a levandule.
Platí, že na severu jsou pláže oblázkové, na jihu jemné písečné. Nad antickými památkami tu vedou hrady johanitského řádu, kterým Rhodos patřil. Palác velmistra řádu nad hlavním městem Rhodem na severním cípu byl opraven opravdu krásně. A uličky Starého města, to je taky paráda!