Každý kout České republiky má své gastronomické speciality, které jsou pro něj typické. Jak jistě víte, v Karlovarském kraji je ve velké míře zastoupeno lázeňství.
Gastronomii tohoto místa, proslulého léčivými prameny, tak vytvářely mlsné jazýčky lázeňských hostů.
Za uzdravením a relaxací sem přijížděli lidé různých národností a profesí, a právě odtud se odvíjí lokální gastronomie, která vychází z měšťanské kuchyně vídeňské, české, saské i světové.
Pojďme si tedy udělat takovou malou gastronomickou procházku po Karlovarském kraji.
Jako první, co se většině z nás v souvislosti s jídlem vybaví pod pojmem lázně, jsou lázeňské oplatky. Úplně první zmínka se o nich objevuje už v roce 1788 a zhruba z této doby se dochovaly také první formy na pečení oplatek, tzv. oplatnice.
Tenkrát určitě nikdo netušil, že jednou budou tyto kulaté teplé sladkosti vyhledávanou pochoutkou nejen u nás, ale i daleko za hranicemi. Dnes si je s některou z oblíbených náplní můžete koupit doslova na každém rohu.
Přísně tajná a ledově chladná
Když jsme v souvislosti s Karlovarským krajem zmínili tak typické lázeňské oplatky, v žádném případě nesmíme opomenout nápoj, který rovněž proslavil naší zemi i v daleké cizině, a tím je Becherovka.
Tento jedinečný bylinný likér poprvé vyrobil lékárník Josef Becher na počátku 19. století. Původně se Becherovka užívala jako žaludeční kapky.
Vyrábí se z proslulé karlovarské vody, kvalitního lihu, přírodního cukru a charakteristické směsi dvaceti druhů bylinek a koření. Receptura je ale samozřejmě přísně tajena.
Co však není tajemstvím je fakt, že Becherovku je nutno podávat vždy správně namraženou, protože jen tak vynikne to pravé kouzlo její dokonalé chuti.
Už není vídeňský, ale karlovarský
Karlovarský kraj však nejsou jen oplatky a Becherovka, skutečnou specialitou, dokonce mezinárodně známou, je karlovarský knedlík, původně vídeňský, obohacený o čerstvé bylinky a vařený v máslem potřeném ubrousku.
Najdete ho pravděpodobně v každé restauraci, která se specializuje na tradiční českou kuchyni, a ódy na něj pěl například herec Robert de Niro.
Karlovarské lesy hostí britského krále
Téměř polovina území Karlovarského kraje je pokryta lesy, které skýtají mnoho pokladů. Převážně houby, lesní plody a divokou zvěř. A to se odráží i na jídelníčcích místních restaurací.
Jste-li milovníci hub, určitě vyzkoušejte kraslickou liškajdu nebo houbové ragú, nebudete litovat.
Mezi oblíbené pochoutky patří například borůvková polévka, karlovarská bublanina nebo křehké kousky jehněčího masa se svěží zeleninovou přílohou a domácími hranolky.
Údajně byly, kromě jiného, připravovány pro prince waleského a budoucího britského krále Eduarda VII. Ten si region tak zamiloval, že si místní kuchaře vycvičil natolik, že svého času každá restaurace na kolonádě dokázala připravit jehněčí pečeni podle jeho představ.
Pochutnejte si stejně jako slavní hosté
V Karlových Varech se obecně ujal zvyk pojmenovávat jídla po slavných osobnostech, které si tu na nich během svého lázeňského pobytu pochutnávaly. A že se tu scházela nejen aristokracie, ale také slavní umělci i vědci!
Zdejší kuchaři se předháněli v tom, co dobrého pro své slavné hosty, samozřejmě v rámci lázeňského režimu, připravit. Kromě jehněčího pro Eduarda VII. si tak můžete dát třeba smetanovou omáčku à la Casanova či čokoládovou polévku maminky J. W. Goetha.
Mezi další typické pochoutky, jejichž recepty se předávají z generace na generaci, patří vřídelní polévka. Na současných jídelníčcích ji dnes už spíše nenajdete, ale můžete si pochutnat na vřídelní kávě, a to přímo v budově Vřídelní kolonády v Karlových Varech.
Kterýkoli z receptů můžete ochutnat v místních restauracích – a že je z čeho vybírat.