Severočeské město Litvínov je známé především kvůli svému hokejovému klubu a místním chemickým závodům. Ale nachází se zde i jedna architektonická zajímavost. V roce 1958 zde byl dostavěn tzv. koldům, tedy kolektivní dům.
Jeho autorem byl architekt Václav Hilský (1909–2001), který jej společně s Eugenem Linhartem (1898–1949) navrhl již koncem 40. let pod vlivem Le Corbusiera.
Dům byl v podstatě navržen tak, aby v něm člověk mohl prožít celý život, pracovat i bavit se, aniž by jej s nadsázkou řečeno opustil. Dům v sobě skrýval garsoniéry i mezonetové byty. Ve dvou křídlech se nacházelo 352 bytů, ve kterém mohla žít asi tisícovka lidí.
Bytová správa se přitom starala o praní, žehlení i úklid. O jídlo pečovala centrální kuchyně, takže kuchyňky v bytech byly jak z domečku pro panenky. Stravování mělo probíhat v místní restauraci. Ke koldomu patřil i bazén se skokanskou věží.
Podle představ architektů měli obyvatelé trávit většinu volného času pohromadě, třeba ve společenských místnostech, pro děti byla vybudována školka.
Během let se však ukázalo, že lidé dávají přednost životu soukromí a původní hlavní myšlenka Kolektivního domu se vytratila. Dnes funguje jako běžný bytový dům. Obdobný dům byl postaven i v Olomouci.