Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst.
Historie kolínské židovské komunity
Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame
Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Můžete na ni narazit cestou do Kutné Hory. Obec Libenice je spolu se svým okolím spojována s jedněmi z nejslavnějších archeologických nálezů u nás. Místo si pro jeho zvláštní sílu možná kdysi vybrali Keltové a vystavěli zde svou svatyni.
V roce 1981 je v blízkosti obce Libenice odkryto 30 objektů a řada keramických artefaktů pocházejících z období 5. - 1. století př. n. l. Dále pak pec původem z
Střední Čechy jsou kolébkou naší státnosti, pomyslíme-li na důležité bitvy, které se tu odehrály, aby náš národ neodvratně formovaly. Vydejme se po stopách jedné z nejvýznamnějších bitev z období husitských válek i do míst, kde se odehrála jedna z největších, nejkrvavějších a zároveň posledních velkých bitev třicetileté války na českém území.
Bitva u Lipan se odehrála na úbočí Lipského kopce po
Znovuobnovená trať nejstarší polabské řepařské drážky v Čechách nabízí projížďku vlakem taženým parní nebo dieselovou lokomotivou či drezínou.
Vlaky pravidelně jezdí o víkendech a státních svátcích, o Velikonocích, na Silvestra a Nový rok. Cesta na konečnou stanici a zpět trvá 50 minut.
Vagony jsou uzpůsobeny pohodlné jízdě, dva vagony jsou určeny i pro cyklisty, vozíčkáře a kočárky. Sou