Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov?
Na tlumené světlo si unavené oči přivyknou rychl
Osvětlený Snowpark Kubova Huť nalezneme vedle vleku Pod Obrovcem. Je 400 metrů dlouhý a o jeho údržbu se starají čtyři shapeři.
V horní části se nachází minipark vhodný pro začátečníky. Je zde pět beden a několik railů. Dále park pokračuje šest metrů dlouhým butter boxem.
Součástí dolní části parku jsou dva skoky s tablem. Zbytek parku je tvořen například plastovou trubkou nebo dalšími t
Skvělé příležitosti k běžkování nalezneme i pokud se necháme ubytovat ve městě Kašperské hory. Přímo z místního lyžařského areálu totiž máme přístup na 40 kilometrů upravovaných tratí, které se napojují na běžecké tratě na Zadově.
V první řadě můžeme vyzkoušet okruh Kašperské Hory–Žďánov–Javorník–Popelná o délce 18 kilometrů. Nebo můžeme zkusit jednu ze dvou kratších variant. Buďto Kašperské Ho
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart.
V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Je to už dva a půl milionu let, kdy v oblasti dnešní Šumavy vládly ledovce. Podle současných výzkumů jich tu bylo celkem jedenáct a ten největší měřil na šířku celý kilometr. Jenže pak se začalo oteplovat a ledovce začaly nenápadně mizet. Když se ten největší ztratil nadobro, zůstala po něm obrovská nakupenina balvanů, která vytvořila čtyřicetimetrovou přírodní hráz nově vzniklého jezera.
Jezero
Na půvabném místě v kraji rybníků nedaleko Netolic si kdysi Rožmberkové vystavěli hospodářský dvůr zvaný Leptáč, který Vilém z Rožmberka velkoryse daroval slavnému budovateli rybníků Jakubovi Krčínovi z Jelčan. Netrvalo dlouho a pan Vilém své velkorysosti zalitoval.
Krčín totiž dvůr zvelebil natolik, že ho s ním rožmberský velmož rychle vyměnil zpátky za podle něj přijatelnou cenu – za město Sed
Obří hrad, mohutné kamenné opevnění, které je kvůli nadmořské výšce téměř 1000 m n. m. nejvýše položenou pravěkou stavbou v ČR, přidělává archeologům i historikům vrásky. Nikdo totiž neví jistě, kdy vlastně vzniklo, kdo ho vybudoval, ani k čemu sloužilo!
Neprostupným lesem blízko šumavského městečka Kašperské Hory se ozývá praskání větví, když se na vrcholek kopce Valy (1010 m n. m.) šplhá český
Před 12 000 lety končila doba ledová, předchůdci člověka ještě netušili, že žijí ve starší době kamenné, a mamuti a šavlozubí tygři prožívali poslední slavné období. A na to všechno už shlížel mladý hluboký les na svazích hory, kterou jednou lidé pojmenují Boubín.
Stromy v pralese na území o rozloze 666 hektarů samozřejmě paleolit pamatovat nemohou. Nejstarší z nich se ale mohou pochlubit úctyhod
Vypravme se na příjemnou procházku šumavskou přírodou a zkusme si přitom představit, jak se zde žilo před dvěma stoletími. Slavná technická památka uprostřed lesů jménem Schwarzenberský kanál je do dnešních dnů cenným dokladem umu a vynalézavosti našich předků.
Hlavní město rakousko-uherského císařství Vídeň mělo na sklonku 18. století velkou spotřebu palivového dřeva. Jeho vydatným zdrojem byla
Zhruba 5 kilometrů od Prachatic leží rodné město Mistra Jana Husa, Husinec. Nalezneme tu i Husův rodný dům, který Církev československá husitská nechala v letech 2014–2015 zrekonstruovat.
Pro návštěvníky je tu připraveno mnoho zajímavých expozic a workshopů, k vidění je i Husova komůrka. Vydat se ale můžeme i kousek za Husův dům na takzvanou Husovu skálu. Pod touto skalou za jedné bouře sám