Domů     Loučeňský zámek promluví řečí květin
Loučeňský zámek promluví řečí květin

Středočeský zámek Loučeň ozdobí všechny své komnaty květinami. Ty budou až do začátku června promlouvat jak svojí vůní, tak vlastní květomluvou k vám ke všem, kdo si chtějí jarní měsíce zpestřit a obohatit něčím zajímavým.

Netradiční prohlídkou Vás zámkem kromě jednoho z členů knížecí rodiny provedou také květiny a budou Vám vyprávět svůj příběh. S květinami a s květinovou vílou Jiřinkou se potkáte i v zámecké parku a kdo vyřeší tajenku, získá odměnu.

Květ(n)omluva bude na zámku v Loučeni k vidění od konce dubna do 4.června. Květiny se historicky používali nejenom pro své účinky zdravotní, pro svoji vůni, ale pro svoji řeč. Každá květina nese svůj výjimečný význam.

Prostřednictvím symboliky květin můžeme vyjádřit to, co chceme druhému sdělit a nechceme či neumíme to říci nahlas nebo do očí. Královna květin růže například je obecně symbolem lásky a vášně, ale také diskrétnosti.

Význam je však u růže, více než u ostatních květin, ovlivněn barvou, kterou nese.

Červená růže je spojená ve významu upřímná láska, trvalá vášeň, respekt a odvaha, karmínově-červená zastupuje neuvědomělou krásu, žlutá symbolizuje přátelství a radost, sděluje „záleží mi na Tobě“, bílá vyjadřuje morální čistou, nebeskou diskrétnost, klid, nevinnost a půvab, bílá růže ve svatební kytici symbolizuje šťastný život, fialová vyjadřuje pokoru, oranžová vyzařuje nadšení, touhu a fascinaci.

Hyacint pak dostal své jméno podle starověké řecké báje, kde vyrostl z krve zabitého chlapce jménem Hyakinthos, po boji s řeckými Bohy. Z toho s největší pravděpodobností plyne význam pro hyacint fialové barvy, kterým je zármutek, odpuštění a lítost.

Jeho růžové květy ale symbolizují hravost. Tulipány jsou obecně vyjádřením dokonalé lásky, vášně, elegance a laskavosti.

„Květen je měsícem lásky. O té vám při prohlídkách zámku často vyprávíme. Tentokrát budou příběhy ze zámeckého života kromě průvodců vyprávět i květiny. Na loučeňský zámek totiž dorazí květomluva.

Každá z nich vypráví svůj jedinečný příběh a v doprovodu knížecího komorníka, nebo knížecího páru se můžete těšit na krásný zážitek,“ uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň.

„Každý z nás si se svými blízkými píše vzkazy na papírek, na ledničku, na stůl, na nástěnku nebo pomocí mobilu či tabletu. Víte ale, že myšlenky, vzkazy nebo city můžete vyjádřit i prostřednictvím květin?

V minulosti se tak konalo v mnohem větší míře, a tak jsme se rozhodli květomluvu pozvat k nám na loučeňský zámek, abyste si malou ukázku mohli prohlédnout a něco se o ní dozvědět,“ dodává Vratislav Zákoutský.

„Při našich speciálních květinových prohlídkách se dozvíte například, jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života. Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí.

Anebo zda se týká květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více.

Možná Vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

Květ(n)omluva i v parku

Květ(n)omluvou bude v máji žít i zámecký park. Naváže na cestu kolem světa, kterou představují fotopointy protějšků labyrintů ve světě. V květnu si navíc můžete užít zábavné putování „Za květinami celého světa“.

Loučenští pro Vás vybrali sedm květin ze sedmi míst světa.

Při příchodu dostanete speciální květinovou mapku, při putování budete řešit tajenku, dozvíte se zajímavosti ze života květin, a na závěr si odnesete originální dárek od zámecké květinové víly Jiřinky, který vás jistě bude těšit ještě dlouho po návštěvě zámku Loučeň.

Jazyk květin je úzce spojován s viktoriánskou dobou, zejména za vlády královny Viktorie.

Právě v tuto dobu byly květiny nejvíce využívány jako prostředek ke komunikaci a vyjádření emocí a pocitů druhým, což bylo mimo tehdejší etiketu.

Přeloženo do dnešního jazyka, květiny byly jednou z uznávaných flirtovacích metod.

V této době byly květiny často zasílány ve formě malých kytic, které obvykle obsahovaly směs bylinek a jednu květinu, která měla předat onu zprávu. Tato květina byla navíc zabalena v krásném krajkovém ubrousku.

Nápadníci využívali tuto formu komunikace, jako vyjádření zájmu o konkrétní dívku a po tomto činu, vždy čekali na její reakci. Pokud žena držela kytici v pravé ruce a v úrovni srdce, bylo to jasné ano.

Naopak pokud kytici držela směrem dolů, měl nápadník smůlu a musel se snažit jinde. Navíc držení kytice v levé ruce symbolizovalo zápornou odpověď, a naopak v pravé ruce kladnou.

Od této doby se kytice začaly posílat jako vyjádření sympatií nebo lásky, a nám se tuto krásnou tradici daří držet dodnes.

Prohlídky zámku probíhají ve všední dny ve 12:00, 14:00 a 16:00 hod. O víkendech od 10:00 do 17:00 hod. Park s labyrinty je otevřen každý den. Ve všední dny od 9:00 do 18:30 hod, o víkendech až do 20:00 hod. Na akci platí běžné vstupné.

Zámek doporučuje zakoupit vstupenku předem na vámi zvolený čas na: https://tickets.zamekloucen.cz/vstupenky.

Po prohlídce obdržíte drobnost jako vzpomínku a inspiraci.

Foto:
Související články
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči. Milovníkům starých tradic, řemesel i architektury má Chodsko rozhodně co nabídnout. V Plzeňském kraji stále vládne výjimečný duch předků a obyvatelé tu živě udržují jedinečné zvyky a tradice. Zcela ojedinělou národopisnou oblastí v celých Čechách je svérázné Chodsko. Při posvíceních a pou
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz