Domů     Město historické krásy: Madrid
Město historické krásy: Madrid

Španělská metropole leží ve středu země a do Barcelony na východním, Malagy na jižním a do Bilbaa na severním pobřeží je to stejně daleko.

Na třímilionové město je tu ale velká pohoda a i když tu vládne „maňana“ přístup, kdy se nic neřeší, služby tu fungují bezchybně.

Na řeči o líných jižanech zapomeňte. V Madridu pracuje hodně Jihoameričanů a ti se snaží! Pohyb po městě usnadňuje hustá síť metra (10 linek), přičemž vám místní vždy rádi poradí.

K magnetu č. 1, slavné galerii Prado, vede bleděmodrá linka, vystoupíte ve stanici Atocha, a ještě než se ocitnete mezi obrazy, projděte se nádhernou zahradou Real Jardín Botánico, kterou v 18. století založil král Karel III.

Je to dobrá předehra před explozí dojmů a barev v jedné z největších evropských galerií.

Sbírky poskytují dobrý přehled o vývoji evropského malířství, najdete tu zbožné gotické motivy, renesanční a barokní mistry El Greca, Velasqueze, samozřejmě Goyu a novodobé klasiky Dalího a Picassa.

Děsivé i krásné výjevy  

Někdo má rád lyrickoerotické výjevy, třeba Goyovu múzu Maju, jiný si nechá polechtat smysly mrazivě bláznivými výjevy Hieronyma Bosche, další si rád porovná pojetí morbidního výjevu Saturn požírá svého syna, jak jej pojednal Rubens a zase všudypřítomný Goya.

Projít si Prado, to je náročný zážitek, a tak lze jen doporučit odpočinek v blízkém Parque de El Retiro, kde se kromě bezpočtu odpočinkových zákoutí pokocháte průhledným Palacio de Crystal a památníkem Alfonse XII. s přilehlým bazénem, tak velkým, že se po něm projíždí na lodičkách.

Ke královskému paláci (Palacio Real) se nejlépe dostanete ze stanice metra Ópera, kde se kříží červená a zelená linka, a s trochou štěstí uvidíte parádu královských dragounů.

I když je král je doma  

I když tu sídlí španělský král Filip VI., Palacio Real je otevřený lidu. Desítky mistrovských pláten, fresky, královská kaple, zbrojnice, Porcelánový sál… Ale to je stále jen drobek z madridských muzeí a galerií!

Muzeum královny Sofie (opět u metra Atocha) vystavuje monumentální sbírku moderního umění, právě tady je k vidění slavná Picassova Guernica, burcující plátno 3,5 na 7,7 metru.

Na dohled odsud je Museo Thyssen-Bornemisza, kde bývají retrospektivy slavných malířů, teď např. impresionisty Augusta Renoira. Určitě vyjeďte k Escorialu, paláci ležícímu 45 km severozápadně od Madridu.

Vznikl v 16. století, kdy bylo Španělsko světovou mocností a je to na něm vidět. Jede se sem vlakem z nádraží Chamartín na severu Madridu.

Jak se jí v Madridu?  

Určitě musíte zajít do některé z kaváren, ať už na náměstí Puerta del Sol, považované za střed Madridu, kde se sbíhají linky metra, nebo na nedalekém a možná hezčím Plaza Mayor.

Předností madridských restaurací je, že tu neexistuje dělení na pivnice, kavárny a vinárny, takže uspokojí všechny, kafaře, vinaře i milovníky „točeného“.

Turistu potěší, že vám k pití většinou přinesou k zakousnutí i „tapas“, které bývá v ceně. Jedná se o zákusky ve formě chleba či veky, na které spočívají sýry, salámy nebo šunka (jamón), obvykle s olivami, čímž se dá docela zasytit.

Šunku vůbec Španělé milují, dokonce v Madridu je několik muzeí věnovaných – šunce.

Jedním z typických jídel je paella, směs rýže např. s krevetami, kuřecím nebo králičím masem a zeleninou, jinak ale převažují těžší jídla, jako cocido madrileňo (dušené maso s cizrnou), rabo de toro (nadívaný hovězí ocas), oreja (pečené prasečí uši), callos a la madrileňa (držky v ostré rajské omáčce) nebo tortilla de patatas (sytá omeleta z vajíček, cibule a brambor).

Foto: Shutterstock, Wikimedia, Archiv
Lokalita:
Související články
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už nikdy nechci propadnout té hrozné panice
skutecnepribehy.cz
Už nikdy nechci propadnout té hrozné panice
Nikdy by mě nenapadlo, že se mnou ta událost tolik zamává. Najednou jsem byla jiný člověk. Stydím se za to, co jsem v panické hrůze udělala. Bylo už k večeru, šero, špatná viditelnost a trochu mlha. Pospíchala jsem autem domů, už jsem se viděla ve vaně po náročném pracovním dni. Člověk ale nemá spěchat. Stalo se to za
Když najednou vidíte černě
nejsemsama.cz
Když najednou vidíte černě
Náhle vidíte před očima černé tečky, vlákna nebo jakousi pavučinu. Nepropadejte panice, ale ani to neignorujte. Kdy být v klidu, a kdy jednat rychle? Sedíte u kávy a díváte se z okna. Najednou si všimnete, že vám před okem „plavou“ malé černé tečky, tenké nitky, nebo dokonce shluky připomínající pavučinu. Když pohnete okem jinam, přesunou se také, jako
Zpátky do země předků: Vzácné antilopy už jsou v Africe
21stoleti.cz
Zpátky do země předků: Vzácné antilopy už jsou v Africe
Zvíře opatrně našlapuje a nejistě se rozhlíží kolem sebe. Opouští transportní box a pod bedlivým dohledem dělá první kroky na keňské půdě. To je země jeho původu. Zatím znalo jen výběh v zoologické za
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Od hlučné obludy k tichému pomocníkovi. Bez vysavače nedáme ani ránu
epochaplus.cz
Od hlučné obludy k tichému pomocníkovi. Bez vysavače nedáme ani ránu
Dnes ho schováváme do poličky ve skříni. Stačí zmáčknout tlačítko a během pár minut zmizí drobky, prach i chlupy domácích mazlíčků. První vysavače ale připomínají spíš parní stroje než elegantní domácí spotřebiče. Jsou obrovské, hlučné a některé se dokonce nevejdou do domu. Cesta od rachotícího monstra k tichému robotovi trvá více než sto let. Na
Hermelínová pomazánka s česnekem
tisicereceptu.cz
Hermelínová pomazánka s česnekem
Hermelínové chlebíčky jako od profesionála! Suroviny na 4 porce 50 g šunky špetka soli dle chuti 4 stroužky česneku 2 lžíce rostlinného oleje 50 g taveného sýra 2 lžíce zakysané smetany 2
Teror v Dechmontském lese: Co brutálně napadlo skotského seniora?
enigmaplus.cz
Teror v Dechmontském lese: Co brutálně napadlo skotského seniora?
Při neobvyklém incidentu se otřesený lesní dělník ocitá ve zuboženém stavu a 20 minut stráví v bezvědomí. Později muž vypovídá, že na něj zaútočily zvláštní létající koule. Jde o jediné pozorování
Luminox rozšířil kolekci Pacific Diver o nové barvy inspirované přírodou
iluxus.cz
Luminox rozšířil kolekci Pacific Diver o nové barvy inspirované přírodou
Luminox posouvá hranice svých potápěčských hodinek a představil dvě nové barevné varianty z řady Pacific Diver Chronograph 3140. Nové barvy, lesní zelená (Forest Green) a grafitově šedá (Graphite Grey
Měla první řiditelná vzducholoď problémy s větrem?
historyplus.cz
Měla první řiditelná vzducholoď problémy s větrem?
I když fouká slabý větřík, Giffard se nedokáže se svou vzducholodí otočit a letět nazpět. Je zklamaný, nicméně radost mu udělá alespoň to, že s ní může zatáčet. Je to pro něj důkaz, že plně řiditelná vzducholoď není hloupým výmyslem. Chce to jen víc času a peněz, aby ji byl schopen sestrojit…   Síla páry ho
Jak do toho, když se opravdu nechce?
panidomu.cz
Jak do toho, když se opravdu nechce?
Chronická tendence odkládat plnění většinou náročných nepříjemných povinností a úkolů na později se odborně nazývá prokrastinace. Je to lenost, nebo nerozhodnost? Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale když se rozhodnete ji zdolat, najednou jste jako paralyzovaní. Jak dochází k tomu, že člověk odsouvá své povinnosti až po nejzazší možnou mez nebo je
Vyměnil Pazderkovou krasavec během chvíle za jinou?
nasehvezdy.cz
Vyměnil Pazderkovou krasavec během chvíle za jinou?
Herečce dobře známé ze seriálu Sex O’Clock Ivě Pazderkové (46)partnerské štěstí opět dlouho nevydrželo? Vloni na Vánoce se poprvé pochlubila novým přítelem. Dobře stavěný sympaťák se sexy strništěm.
Proč mizí světové lesy? Skutečné příčiny odlesňování
epochalnisvet.cz
Proč mizí světové lesy? Skutečné příčiny odlesňování
Lesy jsou jedním z nejdůležitějších ekosystémů na Zemi. Ukládají uhlík, chrání půdu i vodní zdroje a poskytují domov milionům druhů. Přesto z planety každoročně mizí rozsáhlé lesní plochy. Co za tím skutečně stojí – a které rozšířené představy jsou spíš mýtem? Co lesy skutečně ohrožuje, kde je situace nejvážnější a jakou roli v tom hraje
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz