Město Mikulov je ideálním místem pro výletníky, kteří nejraději cestují pěšky.
Ať už se vydáte na zámek, Svatý kopeček nebo do jeskyně, můžete si být jistí, že si to skvěle užijete a rozhodně si při tom nestrhnete. Z toho důvodu se tento výlet hodí i pro méně zdatné turisty nebo rodiny s dětmi.
Vrch Turold
Procházku začínáme v Mikulově, na vrchu Turold.
Ten nabízí podívanou, kterou v Česku nikde jinde neuvidíte. Uvnitř skály se totiž nacházejí jurské vápencové jeskyně, které jsou jediné zpřístupněné u nás.
Krápníky v nich nenajdete, zato se můžete těšit na zvláštní „výzdobu“, která vyvolává dojem, jako byste se procházeli po dně korálového útesu.
Chodby a jeskyně vznikly vlivem alpinsko-himalájského vrásnění a díky rozličným chemickým reakcím na vápenci vznikla ona zkamenělá pěna, která je pro tento jeskynní komplex tolik typická.
Kromě jeskyně Liščí díra a několika chodeb vás čeká také Jezerní dóm a velká jeskynní síň s jezírkem, jehož voda má smaragdově zelenou barvu. Vše na vás zapůsobí dojmem, jako kdybyste se ocitli v pohádce.
Pokud přijedete v létě, můžete kromě klasických prohlídek navštívit také noční okruh s velice působivým osvětlením.
Svatý kopeček
Pokračujte dále pěšky za dominantou okolních Pavlovských vrchů, kterou je rozhodně Svatý kopeček, nejvyšší bod Mikulova. Původně se jmenoval Tanzberg, neboli Taneční hora, a to pravděpodobně proto, že zde venkovský lid pořádal různé zábavy a oslavy.
To se však nelíbilo místnímu biskupovi Františkovi z Ditrichštejna a poté, co v 17. století pominula morová nákaza, se rozhodl, že takovému hříšnému počínání musí být učiněna přítrž. Nechal na vrchu zbudovat poutní kostel sv. Šebestiána a tím z něj učinil důležité náboženské místo.
Dodnes je však patrné, že kopec měl pro naše předky takřka magickou moc. Výhled na něj každého očaruje a kromě toho zde rostou vzácné léčivé byliny. Botanici toto místo považují za obzvlášť zajímavé, a proto jej prohlásili za rezervaci.
Pokud máte raději zvířata než rostliny, možná vás také zaujme fakt, že zde hnízdí výr velký, vzácný druh sovy.
Zřícenina Děvičky
Pokud byste se rozhodli, že je vám návštěva předchozích zajímavostí Mikulova málo, můžete se vydat také na zříceninu Děvičky neboli Dívčí hrady.
Od Mikulova je vzdálená 9 kilometrů, a proto je zvládnutí tohoto výletu poměrně náročné, není proto zahrnutý v hlavní trase. Jedná se o pochod pro fajnšmekry také z toho důvodu, že je samotný výstup k hradu poměrně náročný.
Jeho působivé pozůstatky a krásný výhled jsou však skvělou odměnou a rozhodně má smysl se sem vypravit. Hrad byl postaven ve 13. století a jeho úkolem bylo chránit obchodní cestu z Mikulova do Brna a Olomouce.
Ani ne 100 let poté byl však zničen a dochovaly se z něj pouze obvodové zdi, části sklepení a také dominanta kraje – pětiboká obranná věž se střílnami. Pod hradem stojí tři osamocené balvany.
Podle pověsti se jedná o tři zkamenělé dcery hradního pána, které měly natolik špatný vztah se svou matkou, že je jednoho dne proklela. Říká se, že za úsvitu se od balvanů ozývá tichý nářek a pláč zkamenělých šlechtičen.
Jak je vysvobodit, není známo, ale pokud se tam vypravíte, kdoví, možná na něco přijdete!