Jen deset kilometrů od zámku se 3. července 1866 odehrálo největší vojenské střetnutí, ke kterému kdy došlo na území Čech a Moravy.
Po prusko-rakouské bitvě na Chlumu u Hradce Králové, jedné z největších za 19. století, zůstalo téměř 8000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků.
Dnes ji připomíná pietní areál, v němž je rozmístěno téměř pět stovek pomníků, individuálních hrobů, hromadných pohřebišť i symbolických památníků, z nichž nejvýznamnější jsou přístupné po značených turistických a cyklistických trasách.
Zdejší pietní místa začala vznikat už pár let po bitvě, pak přibylo turistické značení a domek pro strážce areálu.
V roce 1899 tu dokonce postavili 25 metrů vysokou vyhlídkovou věž, z níž bývalé bojiště při své návštěvě roku 1923 obhlížel i slavný francouzský hrdina světové války, maršál Ferdinand Foch.
Rozhledna vydržela sto let, než podlehla zubu času a byla v roce 1999 nahrazena novou. Vyhlídková plošina je už o něco výš, ve výšce 34 metrů. V současné době prochází rekonstrukcí, a tak se z ní bohužel na Chlum nepodíváme.
Dnes je na Chlumu už devět let Muzeum války 1866 a na místě se každoročně koná množství vzpomínkových akcí.
Turisticky lákavé jsou zejména bitevní scény na autentických místech, které se pořádají vždy začátkem července a účastní se jich kolem pěti set uniformovaných vojáků.
K vidění bývají i historické kanony, jezdecké oddíly a samozřejmě se nešetří pyrotechnickými efekty.