Pokud nevíte, kam se vydat třeba na kratší dovolenou, zkuste jihovýchodní Moravu. Slovácko, kraj natolik rozmanitý, že si vybere každý.
Slovácko není jen oblast živých lidových zvyků, cimbálové muziky, slivovice a vína. Najdete tu také rozlehlé listnaté lesy na svazích Chřibů, legendární orchidejové louky Bílých Karpat a spoustu památek.
Můžete chodit pěšky, jezdit na kole, lodí nebo vychutnávat víno a pohled na barvící se stráně.
Do skanzenu
Ideálním způsobem, jak poznat historii místa, je návštěva skanzenu. Ten ve Strážnici je světově proslulý.
Jsou tu zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství.
Celkem můžete vidět 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí. Vinařovo srdce zaplesá nad ukázkou vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem. Mimochodem je to jediná expozice svého druhu na našem území.
Na vodu
Turistickým tahákem je Baťův kanál, unikátní technická památka, která byla vystavěna v letech 1934–1938. Měla zajistit závlahový systém pro oblast Moravského Slovácka a sloužit k dopravě hnědého uhlí do Otrokovic pro Baťovy závody.
Dnes je vyhledávanou turistickou atrakcí. Poplujete romantickou lužní přírodou, poznáte ptačí rezervace, slovácké víno, vinné sklepy, historická města, naučné stezky i ojedinělé technické památky.
Navíc se nabízí možnost spojit plavbu s cyklistikou, a tak svůj pobyt můžete doplnit cyklistickým výletem do Bílých Karpat nebo Chřibů a návštěvou chráněných přírodních lokalit.
Víno budiž pochváleno
Období vinobraní je jako stvořené k ochutnávání, minulé úrody a těšení se na další. Začít můžete třeba ve starobylém městě Bzenec.
Bzenecký ryzlink rýnský, kterému tady ovšem nikdo neřekne jinak než lipka, patří mezi ve světě nejvíce ceněná vína české provenience. Co by kamenem dohodil od Bzence stojí malebná vesnička Petrov se souborem chráněných vinných sklepů Plže.
Zahloubené, vápnem bílené sklípky tu postupně vznikaly už od 15. století, a patří tak mezi nejstarší památky lidové architektury u nás. Až tudy budete procházet, všimněte si, že některé sklípky mají na spodní straně pruh modrý, zatímco jiné modro-červený.
Červená barva tady podle tradice dává najevo, že majitelé mohou nabídnout nejen dobré víno, ale i děvče na vdávání. Proslulé sklepní uličky najdete i v Prušánkách, Nechorách nebo v Blatnici pod svatým Antonínkem.
Tady se ale nadzemní části sklepů určené ke společenské zábavě říká častěji búdy.
Něco od žaludku
Slovácká kuchyně je rozmanitá a i v této oblasti se mohou recepty v různých rodinách trochu lišit. Na tom ale není nic divného. Takže až vám zakručí v břiše, vyzkoušejte třeba báleše, lokše s mákem a povidly nebo třeba trnkovou omáčku.
A kdyby vám někdo nabídl kravinec, neváhejte, je to dobrota. Dříve se toto jídlo, taky se mu říkalo nádenica, dávalo sezónním pracovníkům za dobrou práci. Je to vlastně taková placka ze zelí, brambor, cibule a slaniny, která se sype ovčím sýrem.
Ej, od Buchlova větr…
Tuhle písničku určitě znáte už proto se na hrad musíte podívat. Stojí asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný. Jeho počátky se datují do 1. poloviny 13. století.
Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a je jedním z nejstarších hradů u nás. Návštěvnických okruhů je několik, takže si můžete vybrat, do jaké hloubky chcete hrad poznat.
Ale určitě nezapomeňte vystoupat na věž, která slouží jako rozhledna a je z ní krásný kruhový výhled.
V Hodoníně
Asi budete vědět, že právě tady se narodil prezident Masaryk. Ale možná nevíte, že jsou tu také lázně. Mimochodem i takhle se dá pojmout dovolená. A víte, jak se tu léčí?
Přírodním léčebným zdrojem používaným v Lázních Hodonín je jodobromová minerální voda solanka. Jedná se o minerální vodu třetihorního původu.
Působí na pojivovou tkáň cévního a pohybového systému, a proto je využívána při léčbě cévních a neurologických nemocí, při chorobách pohybového systému, gynekologických potížích, stavech po popáleninách. Má výrazné celkové protizánětlivé a lokální hojivé účinky.
Zámek Milotice
Nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Najdete ho kousek od Hodonína a je to opravdu skvost. V jeho areálu najdeme jízdárnu, konírnu, oranžerii a francouzský park.
Zámecká instalace nabízí pohled do životního stylu a zvyklostí posledních majitelů rodu Seilern-Aspang, kteří museli odejít v roce 1945. Můžete se vrátit ale do historie hlouběji za pomocí kostýmů. Můžete si je obléci v kostymérně na 30 minut.
Během této půlhodiny máte možnost se v kostýmu vyfotografovat a procházet se francouzskou zahradou, anglickým parkem nebo nádvořími sami, bez průvodce. Do interiéru zámku se v kostýmech nechodí (výjimkou jsou pouze kostýmové školní prohlídky v květnu a červnu).
A nemusíte se bát, že se na vás nedostane, kostymérna disponuje 160 kostýmy různých velikostí.
Zajímavé adresy
www.slavnostivinauh.cz
www.hrad-buchlov.cz
wineofczechrepublic.cz
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock, hausbotempobataku.cz, topzine.cz, laznehodonin.cz, straznice-mesto.cz, zamekmilotice.cz, Wikimedia Commons