Domů     Olomoucký kraj: Nikdy nekončící procházka
Olomoucký kraj: Nikdy nekončící procházka

O Olomouckém kraji můžeme zjistit mnoho přesných a exaktních informací. Víme, že je rozčleněn do pěti okresů. Známe jeho rozlohu 5 2067 čtverečních kilometrů i to, že v něm žije 634 000 obyvatel.

Snadno si najdeme, že na jeho území leží 401 obcí, z čehož je 31 měst. Jen těch přírodních krás a památek je tolik, že těch se prostě nikdy nedopočítáme a naše procházka regionem tak hned tak neskončí.

Jenom v Olomouci si turista může vybrat opravdu z mnoha lákadel. Je tu radnice s orlojem z 15. století, z jejíž věže vysoké 76 metrů je překrásný výhled na město. Z výšky si rovnou můžeme vybrat, kam se vydáme dál.

Rozhodně můžeme doporučit tématickou procházku po olomouckých barokních kašnách, která nás současně provede nejrůznějšími zákoutími historického centra.

A potom už je čas vydat se na Svatý kopeček – na světoznámé poutní místo, jehož tradice sahá až do počátku 17., století.

Od dob původní osamocené kaple se tu ale leccos změnilo a dnes tu najdeme rozsáhlý komplex, jemuž vévodí poutní bazilika Navštívení Panny Marie s osmi bočními kaplemi.

Bouzov
Bouzov

Pohádkový hradní mumraj

I když jste třeba všechna zajímavá místa Olomouckého kraje dosud nenavštívili, některá vám nejspíš už při prvním pohledu přijdou povědomá. Třeba hrad Bouzov, který každý z nás určitě už viděl ve slavných českých pohádkách.

Vždyť si zahrál třeba v seriálu Arabela nebo v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Než hrad objevili filmaři, prožil dlouhých sedm století vzestupů a pádů a dnes jím korzují turisté v šesti prohlídkových okruzích.

Každoročně v létě se také sjíždějí na Bouzovský mumraj – tradiční hradní hradní jarmark s pohádkovými postavami, vystoupeními šermířů či s maškarním karnevalem na nádvoří.

Pověsti se skrývají v podzemí

Na hrady a zámky je ostatně kraj obzvláště bohatý. Západně od Prostějova bychom si neměli nechat ujít pozoruhodný zámek Plumlov.

Jeho stavitel, Karel Eusebius z Lichtenštejna, se na sklonku 17. století rozhodl na troskách starého hradu vybudovat nejúžasnější rezidenci na celé Moravě.

Nakonec sny byly větší než schopnosti a možnosti, a tak v Plumlově stojí jen jediné křídlo ze zamýšleného projektu. Díky tomu ovšem získalo výjimečnou podobu.

Štíhlá a plochá stavba nemá obdoby a zajímavá je rozhodně i uvnitř, kde na návštěvníky čekají expozice se sbírkami keramiky, zbraní a nábytku, k vidění jsou třeba i historické ornáty nebo hudební nástroje a ve sklepeních se zase příchozí dozvědí hodně i o zdejších pověstech.

Po prohlídce se pak můžeme pohodlně usadit v zámecké kavárně s padesáti druhy kávy nebo s pravým ibiškovým čajem dovezeným přímo z Egypta.

Úsov mezi Olomoucí
Úsov mezi Olomoucí

Čím pálí panstvo a čím pytláci

Jme-li v Plumlově, jen necelých padesát kilometrů nás dělí od dalšího zajímavého objektu. Zámek Úsov mezi Olomoucí a Šumperkem se tak trochu vymyká z obvyklého stereotypu historických objektů.

Je současně jedním z nejstarších moravských hradů, ale také barokním zámkem. Oba objekty v průběhu staletí splynuly v jediný, aniž by ale ztratily svou svébytnost a originalitu.

Díky bohatým lichtejnštejnským sbírkám má zdejší Lovecko-lesnické muzeum tolik cenných exponátů, že si zaslouží podrobnější prohlídku. Uchovává totiž nejen na 4000 kusů přírodnin, ale také velkou kolekci zbraní, a to nejen panských, ale i pytláckých.

Tam, kde vyrábějí živou vodu

Ještě větším překvapením pro návštěvníky možná bude zámek Dřevohostice.

Nabízí totiž nejen dobové interiéry, starožitnosti, sbírky a vzácné obrazy jako většina hradů a zámků, ostatně je považován za jednu z nejcennějších památek moravské renesance, ale má i něco navíc: ve svých zdech skrývá tématické muzejní expozice.

Je tu třeba Hasičské muzeum vystavující kromě historických dokumentů i dobovou hasičskou techniku v čele se vzácnou koněspřežnou stříkačkou z roku 1842. Prohlédnout si tu ale můžeme i muzeum léčitelství a psychotroniky s virgulemi, zařízením na výrobu živé a mrtvé vody, rušičkami geopatogenních zón či anténami usměrňujícími pozitivní energii.

Velké Losiny
Velké Losiny

Zámek nešťastných čarodějnic

Při návštěvě výstavného zámku ve Velkých Losinách se v nás nejspíš pro změnu bude prát obdiv a zděšení.

Možná nás totiž překvapí krvavá historie se zámkem spjatá, ať už se týká pověsti loupežníkovi vydávajícím se za nápadníka ucházejícího se o ruku dcery zámeckého pána, nebo zda se odhodláme hlouběji proniknout do dějin inkvizice, která si Velké Losiny vybrala za dějiště obávaných čarodějnických procesů.

Dojem z úchvatné architektury nám to ovšem zkazit nemůže. Zámek se ve skutečnosti skládá ze zámků dvou.

Takzvaný velký zámek je renesančního původu a zdobí ho proslulá sgrafitová výzdoba, vedlejší zámek označovaný jako nízký je barokní, navíc s mladším empírovým křídlem.

Vše dohromady ale dokonale ladí a není divu, že zámek ve Velkých Losinách byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky.

Návštěvníky pak potěší i zámecká kavárna Bellis vybudovaná v objektu barokního letohrádku ze 17. století, vybavená rukodělným nábytkem a s s výstavními prostory v patře.

Tady šlechta po schodech nechodí

A ještě jeden významný objekt se sluší připomenout. Zakladatel šternberského hradu byl podle pověsti hrdina, který v boji s obléhateli města prokázal takovou odvahu, že mu panovník s vděčností věnoval funkci královského číšníka a zdejší pozemky.

Hrad zažíval dobré i zlé časy. Stal biskupskou rezidencí, ale prodělal také ničivý požár. Až Lichtenštejnové ho na sklonku 19. století přivedli k bývalé slávě a proměnili ho mimo jiné v centrum svých bohatých sbírek.

Dnes tak můžeme při procházení jednotlivých prohlídkových okruhů obdivovat nejen kolekce dobového umění nebo třeba slavnou sbírku kachlových kamen, ale také technické vymoženosti, které ve své době rozhodně nepatřily k běžnému vybavení podobných paláců.

Zdejší osobní výtah je třeba jedním z nejstarších, jaké kdy šlechta ve svých rezidencích používala. Hrad ostatně můžeme obdivovat i při pohledu z oken přilehlé restaurace s venkovní zastřešenou terasou vybavenou venkovním grilem a vlastní udírnou.

Nahlédněte do bezedné propasti

Není ale nutné stále setrvávat mezi čtyřmi stěnami. Leckterý turista se po svém výletě rád pochlubí, že na svých cestách navštívil něco opravdu výjimečného, co jinde na světě není k vidění.

Přesně něco takového mohou vyprávět ti, kdo navštíví Hraniční propast v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic.

Její změřená hloubka 473 metrů z ní činí nejhlubší zatopenou propast světa, a to ještě geologové tuší, že skutečná hloubka může dosahovat až několika kilometrů.

A všichni, kdo se k propasti vypraví, si mohou výlet rozšířit ještě o další unikát – o nedaleké Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Výjimečné postavení mezi našimi i světovými podzemními komplexy zaujímají díky tomu, že jeho krápníkovou výzdobu netvoří kalcit jako v jiných jeskyních, ale díky specifickému klimatu mnohem vzácnější aragonit.

Ročně se dovnitř podívá na 60 tisíc návštěvníků a stojí za to se mezi ně zařadit.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
21stoleti.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. [caption id="attachment_86710" align="alignnone"
Jsem ráda, že jsem se přišla rozloučit
skutecnepribehy.cz
Jsem ráda, že jsem se přišla rozloučit
V lásce jsem bohužel neměla štěstí. Provdala jsem se za agresivního alkoholika, život s ním byl nesmírně těžký a také smutný. S manželem jsme se po dvaadvaceti společných letech nenáviděli na život a na smrt. Po rozvodu jsem přemítala, zdali mám nějakou hezkou vzpomínku, alespoň třeba jedinou, ale mozek mi ji odmítal vydat. Vybavovaly se mi jen samé zlé věci,
Nerezová ocel: Zajímavosti, které možná neznáte!
epochaplus.cz
Nerezová ocel: Zajímavosti, které možná neznáte!
Nerezová ocel se na první pohled může zdát jako běžný materiál. Je přítomná v kuchyních, koupelnách, veřejných prostorách i v dopravě, a získala si pověst odolného a estetického řešení. Ale víte, že skrývá mnoho opravdu zajímavých faktů? Zde je šest zajímavostí o nerezové oceli, které vás mohou překvapit – a všechny jsou založené na skutečných
Vitamíny z louky
epochalnisvet.cz
Vitamíny z louky
Vitamínové doplňky a preparáty, kterými se na jaře bráníme proti hrozící chřipce a nachlazení a draze je kupujeme v lékárnách, nám už vzhledem k mírné zimě rostou přímo pod okny anebo na nejbližší louce.   Kopřiva dvoudomá Výhonky mladých kopřiv mají vynikající čisticí účinky pro organismus. Navíc obsahuje velmi mnoho minerálních látek, vitamin C, provitamin A,
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
panidomu.cz
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh
Elektrické Toyota bZ4X Touring pro rodinná dobrodružství
iluxus.cz
Elektrické Toyota bZ4X Touring pro rodinná dobrodružství
Toyota odhalila model bZ4X Touring, nový přírůstek do rodiny elektromobilů bZ4X, který zvyšuje atraktivitu modelové nabídky ještě silnějším a všestranněji využitelným výkonem v kombinaci s výrazně vět
Stýská se Pachlové po lásce s cizincem?
nasehvezdy.cz
Stýská se Pachlové po lásce s cizincem?
Dokonalé štěstí Malvíny Pachlové (34) má trhliny. Zatímco by si měla užívat rodiny, stále častěji se jí prý stýská po bývalém milenci. A tenhle návrat by možná nebyl bez šance! Lásku jako z pohádky
Úložné prostory v kuchyni
rezidenceonline.cz
Úložné prostory v kuchyni
Provoz gastronomické zóny v domácnosti je spojen s nepřeberným množstvím předmětů, pro něž je nutno najít adekvátní místo, a to tak, aby jejich uložení bylo nejen přehledné, ale také odpovídalo ergonomickým parametrům. Aktuální uspořádání pak vyplývá jak z konkrétní dispozice kuchyně, tak z toho, pro kolik a jakých uživatelů je určena. Vždy je však žádoucí
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
historyplus.cz
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503),
Voynichův rukopis: Může jít o největší podvod v lidských dějinách?
enigmaplus.cz
Voynichův rukopis: Může jít o největší podvod v lidských dějinách?
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usm
Dávná příhoda mě dodnes děsí!
nejsemsama.cz
Dávná příhoda mě dodnes děsí!
Příběh, který jsem slyšela vyprávět od své tety, budí hrůzu i po tolika letech. Stalo se to už kdysi na začátku minulého století a pak se ta děsivá příhoda tradovala napříč generacemi. Tak jsem se o ní dozvěděla i já od své tety. Pohřeb byl dramaticky přerušen Tenkrát ještě bývaly vesnické pohřby prováděny zásadně do
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz