Domů     Pískovcové reliéfy u Velkých Opatovic: Kamenný básník uprostřed lesa
Pískovcové reliéfy u Velkých Opatovic: Kamenný básník uprostřed lesa

Uprostřed lesa náhle narazíme na romantické údolíčko, jemuž dominuje rozpolcená pískovcová skála. není ale jen tak obyčejná, shlížejí na nás z ní dvě tváře dvou slavných mužů, vytvořené jejich oddaným přítelem.

Je až s podivem, kolik úžasných umělců naše země dokázala v historii zrodit. Někteří z nich vlastně ani nejsou tak slavní, a přitom by si to rozhodně zasloužili.

Sochař, medailér a kreslíř Karel Otáhal studoval v Praze i v Itálii a zvláštní přátelství jej pojilo s mnoha umělci jiných oborů, především s básníky a hudebníky. Ty také rád zpodobňoval ve svých kresbách, bustách či reliéfech.

A protože velkou část života strávil ve Velkých Opatovicích severně od Brna, zanechal dalším generacím právě tady neobvyklé umělecké dílo.

Místo pro nesmrtelné dílo

Jednoho krásného dne roku 1947 se Karel Otáhal vypravil na další procházku po zdejším kraji, který si tak oblíbil, a ocitl se na kopci Hradisko. Bloudil lesem a přímo před ním najednou vyvstala příkrá kamenná stěna, která potěšila jeho sochařskou duši.

Rozhodl se, že tady vytvoří monumentální dílo, které bude navždy těšit oči kolemjdoucích. Následujících čtrnáct dní v lesním odloučení pilně pracoval s dlátem a perlíkem.

Líbezně zklamaný básník

Přesně věděl, co chce vytvořit. Nejprve samozřejmě musel pískovcovou skálu očistit a vyrovnat, a pak si na ní vyznačil kruh o průměru 170 centimetrů, obrys budoucího reliéfu. Skála v kruhu pomalu dostávala podobu Otáhalova přítele, básníka Petra Bezruče.

Ten měl zanedlouho oslavit narozeniny a tohle by byl skvělý dárek. Vedle reliéfu hned vytesal nápis „Petru Bezručovi k osmdesátinám“. A podařilo se.

Básník skutečně do Velkých Opatovic přijel a přestože se musel opírat o hůlku, dokázal vystoupat až na Hradisko a Otáhalův výtvor obdivovat. Ostatně zanedlouho sochaři zaslal upřímný děkovný dopis.

Jel jsem tam s obrovským strachem, bo jsem pesimista, jenž věří, že jeho obraz vždy zle vypadne, bo nejsem švarný ani za mák. Ale byl jsem líbezně zklamán,“ píše v něm.

Přítel už se portrétem nepotěšil

Ale na pískovcové skále bylo ještě dost místa, a tak se Karel Otáhal na hradisko po pár letech ještě vrátil. Měl totiž v uměleckých kruzích ještě jednoho velkého přítele, a to hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera.

Tentokrát ale zpodobněný přítel svůj kamenný portrét spatřit na vlastní oči nemohl. Otáhal své dílo dokončil v roce 1952, kdy už byl Foerster rok po smrti. Jinak tedy zní i vytesané věnování: J. B. Foersterovi in memoriam.

Ještěr se plazí na výlet

Pozorný návštěvník, který se pořádně rozhlédne, najde na menší skále proti Bezručovu portrétu ještě jeden skalní výtvor. Karel Otáhal tu do nízkého pískovcového bloku vytesal tvar ještěra.

Je to opět nenápadné připomenutí osobnosti Petra Bezruče, který se sám s oblibou podepisoval jako „old ještěr“, což občas doprovázel i vlastní kresbou ještěra s fajfkou, a i svým výletům podobným těm do Velkých Opatovic říkal výplazy.

Můžeme přidat srdce i svatbu

Z Velkých Opatovic je to ke skalním reliéfům slušná procházka jižním směrem. Po červené turistické trase nám výšlap bude trval zhruba tři čtvrtě hodiny a musíme dávat hodně pozor, abychom Otáhalova díla ve vegetaci nepřehlédli.

Zblízka ale jsou krásné jako kdysi, protože nedávno prošly revitalizací. Pokud se cítíme na delší pěší výlet, můžeme se dál vydat po Naučné stezce Hanýsek.

Měří 15 kilometrů a na devíti informačních tabulích seznamuje s přírodními zajímavostmi okolí včetně pískovcového útvaru Rýbrcoulovo srdce nebo skalní formaci řečení Kamenná svatba.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Další článek
Související články
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Hou, hou, hou, kdo nám dá sušenky a mlíčko?! Kanadské ulice jsou jako americké. Kanada Ještě před Štědrým dnem p
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Resort Český les oznamuje novou gastronomickou koncepci pod taktovkou šéfkuchaře Radka Kotlána. Jeho vizí je nabídnout hostům restaurace Hvozd kuchyni ukotvenou v regionu, založenou na sezónních a lokálních surovinách a servírovanou s lehkostí a moderním nápadem. Kotlánova cesta k profesionálnímu vaření začala doma. „Počátky mého vaření sahají do útlého dětství. Pocházím z velké rodiny, takže d
Afrika, kontinent nejchudších zemí světa. Dokázali byste si tipnout, jaké to jsou? Somálsko Somálsko je v současnosti zhroucený stát a existuje pouze formálně, protože nemá uznávanou vládu. Kvůli válce, která vypukla v roce 1991, má i zničené zemědělství, zhruba 60 % obyvatel není trvale usazeno a žije kočovným životem. Jediné, co přináší skutečné peníze, je pirátství. Mladí muži touží být p
Pro nadšené cyklisty, ale i romantické duše je vhodná trasa z Velemína přes Milešovku až na nádhernou Labskou stezku, která končí v Ústí nad Labem. Pokud s námi neudržíte tempo, následujte naše tipy, jak si cestu ulehčit. Každý, kdo s námi však projede i nejnáročnější úseky, bude odměněn krásným výhledem, pocitem vítězství a skvělým zážitkem. Délka trasy: 59 km Náročnost trasy: náročná, občas vel
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jakou moc má pentagram: Nepatří jen Satanovi
enigmaplus.cz
Jakou moc má pentagram: Nepatří jen Satanovi
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit? [gallery size="full" ids="162339
Krmení ptáků má svá pravidla
panidomu.cz
Krmení ptáků má svá pravidla
A není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nestačí jen „cosi“ nasypat „kamsi“ a odškrtnout si „splněno“. Krmením na sebe berete mnohem větší závazek a zodpovědnost.   Máte v plánu sypat v zimě zpěvavým opeřencům nějaké dobroty? Pak byste měli vědět pár pravidel, která je při tom nutno dodržovat. Jinak můžete ptákům víc
Zlatá bula sicilská: Na důležitosti ztratila již 4 roky po vydání
historyplus.cz
Zlatá bula sicilská: Na důležitosti ztratila již 4 roky po vydání
Přemysl Otakar I. se rozhodl. V probíhající válce o říšský trůn opustí svého dosavadního spojence a přidá se k Otovi Brunšvickému. Tratit na tom určitě nebude. Odměnu přislíbil českému králi i mazaný papež, který ho drží v šachu!   Nebere ohledy na druhé, sleduje jen vlastní zájem. Opakovaně porušuje svoje sliby, a přesto mu to prochází. Dokonce i
Štóla bez kynutí
nejsemsama.cz
Štóla bez kynutí
Můžete ji připravit jako jedlý dárek. Těsto rozdělte na 3 díly a připravte malé štóly, které zabalte do celofánu a obvažte stuhou. Ingredience na 1 štólu: ● 500 g polohrubé mouky ● 150 g moučkového cukru ● 200 g másla ● 2 vejce ● 250 g měkkého tvarohu ● 1 prášek do pečiva ● 120 g mandlí ● 250 g rozinek ● 100 g kandovaného ovoce ● špetka soli ● 100 ml rumu ● moučkový cukr na obalení Postup: Mandle krátce svařte
Kérka a zánět: Tetování může dlouhodobě ovlivňovat imunitní systém
21stoleti.cz
Kérka a zánět: Tetování může dlouhodobě ovlivňovat imunitní systém
Věděli jste, že při tetování nezanecháváte stopu jen na kůži, ale také na imunitním systému? Průlomová mezinárodní studie, na níž se podíleli i vědci z Biologického centra Akademie věd ČR, ukazuje, že
Ardbeg House: Legenda z Islay vítá první hosty
epochalnisvet.cz
Ardbeg House: Legenda z Islay vítá první hosty
Slavná palírna Ardbeg, spadající pod skupinu LVMH, poprvé vstoupila do hotelového světa…Na ostrově Islay otevřela Ardbeg House, stylové boutiqové útočiště propojující charakter své legendární produkce s prostředím ostrova, který je proslulý dlouhou tradicí a jedinečným rukopisem místních palíren. Dvanáct pokojů a apartmá, z nichž každý má svůj vlastní příběh, vás vtáhne do atmosféry, která působí jak
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Vánoční koleda Charlese Dickense: Posílám krocana!
epochaplus.cz
Vánoční koleda Charlese Dickense: Posílám krocana!
Na rok 1824 Charles Dickens (1812–1870) nikdy nezapomene. Je mu teprve 12 let, když otce zavřou kvůli dluhům do vězení. Hoch musí z domu, do noclehárny, a začít pracovat ve fabrice na výrobu černi. Milovanou sbírku knih musí dát do zástavy a o škole si může nechat jen zdát. Otce pustí sice za tři měsíce,
Za rozpad vztahu s Kaňokovou může jeho nevěra!
nasehvezdy.cz
Za rozpad vztahu s Kaňokovou může jeho nevěra!
Herečka ze seriálu Ratolesti Beáta Kaňoková (36) přiznala šokující skutečnost. O svém rozchodu s hercem ze seriálu Kamarádi Tomášem Havlínkem (33) neměla dlouho odvahu mluvit. Jen se v tichosti vyro
Montblanc přeje Veselé Vánoce
iluxus.cz
Montblanc přeje Veselé Vánoce
Montblanc vnáší do letošních Vánoc atmosféru zimních dnů, kdy se člověk na chvíli zastaví, vezme do ruky pero a nechá myšlenky plynout po papíru. Ruční psaní je jedním z nejkrásnějších způsobů, jak
Snídaňová galetka
tisicereceptu.cz
Snídaňová galetka
Galetka je taková palačinka z pohankové mouky. Stejně jako sladkou palačinku i slanou variantu můžete naplnit čímkoli, co máte rádi. Ingredience 250 g hladké pohankové mouky 30 g hladké pšenič
Pobíhala snad po horách divoženka?
skutecnepribehy.cz
Pobíhala snad po horách divoženka?
Snadno jsme za šera a v mlze zabloudili. Vítr se zvedl a stromy se ohnuly k zemi. Najednou jsme uslyšeli nelidský výkřik. Kamarádka mi nabídla pobyt na své chatě v Krušných horách. S nadšením jsem přijala a těšila se, jak si budu užívat víkend s manželem a vnoučátky. Nasedli jsme do auta a vypravili se za zdravým prostředím.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz