Ačkoliv lze zpozorovat trend v podobě narůstajícího počtu nabíjecích stanic pro dobíjení elektromobilů, navíc dojezd elektromobilů se rok od roku prodlužuje, tak bez pořádného plánování se stejnak vaše cesta zatím úplně neobejdete.
Technologii baterií předchází marketing, ale žádný technický zázrak se nekoná.
Akumulátory spíše radikálně zlevňují výrobu, takže dříve velmi drahé akumulátor do notebooku dnes mohou plnit podlahy elektromobilů.
Abyste předešli tomu, že se vám uprostřed cesty do zahraničí vybije baterie, tak máte několik možností. Jednou z těch vůbec nejlepších a nejsnazších je využít webovou aplikaci a to například abetterrouteplanner.
Ta je dostupná i jakožto aplikace pro telefony (iOS i Android), takže ji můžete mít kdykoliv u sebe.
Už sama situace, že k cestování potřebujete aplikaci je tristní. Nicméně je to nutné. Aplikace ať už jakákoliv vám otevře řadu dalších možností – například si můžete nechat vypočítat ideální trasu na základě aktuálního počasí a provozu.
Bohatě však stačí základní verze, která vám dokáže ušetřit nervy spojené s odtahem vozu v případě jeho vybití, který sice může být součástí připojištění, případně jej může obsahovat i havarijní pojištění, avšak dovolenou by vám zajisté pořádně znepříjemnil.
Jak funguje aplikace pro plánování cest?
Ovládání této aplikace je snadné – stačí si vybrat model vozu, kterým pojedete, a začátek a konec cesty. U svého elektromobilu pak můžete měnit spotřebu dle libosti (standardně se počítá s průměrnou spotřebou udávanou výrobcem automobilu).
Dle toho vám následně bude vypočítána ideální trasa beroucí v úvahu i rychlost dobíjení vozu a výkon jednotlivých dobíjecích stanic (abyste u nich strávili co nejméně času).
Pokud se vám v minulosti osvědčily nějaké dobíjecí stanice, tak si je můžete snadno přidat do plánu cesty, stejně tak si můžete cestu doplnit i o mezizastávky.
Velice žádoucí funkcí je ukládání naplánovaných tras, můžete si je tedy spustit na jakémkoliv zařízení, zároveň si můžete připomenout třeba to, kudy jste jeli na loňskou dovolenou.
V mobilní aplikaci se vám budou zobrazovat i všechny klíčové informace – stav baterie či místo další zastávky. Pokud zjistíte, že se vám baterii vybíjí rychleji, můžete si nechat trasu přeplánovat (u Tesly je to dokonce možné automaticky).
Před delší cestou můžete navštívit autoservis a nechat si zkontrolovat stav baterie, v případě kolapsu baterie by totiž veškeré plánování přišlo vniveč.
Šáhněme si na srdce, zda není jednoduší nacpat hadici s benzínem do nádrže. Není ještě tato technologie příliš mladá pro reálný provoz? To je skutečně reálná otázka do pranice.
FOTO: PX FUEL