Letadlem jste na této jihozápadní výspě Evropy za dvě hodiny, takže neváhejte. Ocitnete se v zemi příjemných teplot, dobrého vína a krásné, přiměřeně hornaté krajiny, která má co nabídnout.
Romantiku, pohodlí, moře, památky a lidi, kteří jsou v pohodě. Ideální pro podzimní dovolenou.
Z Prahy se létá do Lisabonu i menšího Porta, takže začněme v hlavním městě. Leží na sedmi strmých kopcích kolem řeky Tejo, je plné historických památek – a má moře.
Velkým zážitkem je už jen jízda místními starými tramvajemi, které se proplétají uzounkými uličkami a jdou často do ostrých stoupání.
Najdete tu největší oceanárium v Evropě, a k tomu nejdelší evropský most – přes Lisabonský záliv se klene most Vasco da Gamy dlouhý přes 17 kilometrů!
Vstup do zálivu hlídá bělostná kamenná Belémská věž z počátku 16. století, postavená ve skvostném pozdně gotickém manuelském stylu. Další dominantou zálivu je středověká, pěkně opravená pevnost Castelo de São Jorge.
Jedeme do Porta
Pěkně shora si Lisabon prohlédnete z vyhlídky Elevador de Santa Justa, obřího historického výtahu z roku 1901, který vás vyveze do výšky 52 metrů ze čtvrti Baixa do vyšší čtvrti Chiado. Pěkná je procházka náměstím Plaza de Rosio a zajděte na kávu do nejslavnější kavárny A Brasileira.
Cestou do druhého největšího města Porta si vychutnejte krajinu a vůni údolí Douro, kde vzniká slavné, sladké a silné portské víno. V Portu je to na přímořské promenádě hospůdka vedle hospůdky.
Historické centrum Ribeira s dvoupatrovým mostem Ludvíka I. je úchvatné, a ještě úchvatnější je terasovité panorama domů a kostelů na svazích kopců kolem řeky Douro. I tady se městem proplétají staré tramvaje.
Za pohodou jihu
Stejně tak pěkná je Coimbra ve středním Portugalsku na řece Mondego, s univerzitou založenou roku 1290, s nádhernými katedrálami Sé Velha a Sé Nova, jedna kamenná románská z 12.
století, druhá barokní. Pak vyrazit na jih do Algarve, kde se ocitnete v ráji liduprázdných pláží a konečně uvidíte „konec světa“, mys sv. Vincenta s majákem, viditelným prý i na 100 kilometrů.
Hlavní město kraje, Faro, nabídne centrum z 9. století a podzimní, mimosezónní klid. S trochou štěstí potkáte na pobřeží rybáře s jejich vodními psy Cao de Agua Portugués, místní rasou, která má mezi prsty tlapek plovací blány. Vidět je v moři, to je zážitek! Pěkných míst s bungalovy je na Algarve spousta.
Armageddon v Lisabonu
Lisabon býval jednou z nejbohatších metropolí Evropy díky zámořskému obchodu, Portugalsko bylo koloniální mocností – až do 1. listopadu 1755. To vypuklo možná nejničivější a nejvíce smrtící zemětřesení v dějinách Evropy. V Lisabonu zahynulo dnešním odhadem 60 000 osob v troskách budov, ve vlnách následného tsunami a vlivem požárů bezprostředně po zemětřesení.
Zemětřas vypukl dopoledne a dost lidí pohřbily zřícené kostely. Zničena byla budova opery, královský palác i cenná sbírka uměleckých předmětů nevyčíslitelné hodnoty. Odklízení trosek trvalo rok.
Hrdinou se stal královský kancléř, markýz Sebastião de Pombal, který řídil záchranné práce a poté novou výstavbu města, které propříště má zemětřesení odolat.
Právě tehdejší výzkumy položily první základy vědy zvané seismologie. Markýz má zaslouženě v Lisabonu monumentální pomník.