Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky.
Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit!
Užijte si cestu do pivního ráje
Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní ráj. Tomuto ráji vévodí tři velké pivovary: Pivovar Litovel, hanušovická Holba a přerovský Zubr – tahle „velká trojka“ v roce 2020 doslova ovládla soutěž České pivo, kdy vyhrála čtyři hlavní kategorie.
A nejen to, pivovary zazářily i na Světové pivní pečeti 2020 – Zubr Gradus získal stříbrnou světovou pivní pečeť a Holba kvasnicová bronzovou světovou pivní pečeť.
Pivovary nabízejí zájemcům exkurze, ochutnávky, v Hanušovicích můžete navštívit pivovarské muzeum, a v Litovli si dokonce můžete uvařit vlastní pivo. V Olomouckém kraji navíc najdete neuvěřitelné množství minipivovarů, které vaří nespočet pivních speciálů.
Často také nabízejí možnost exkurzí, ochutnávek a setkáte se i s pivními lázněmi. Zkrátka, kde se pivo vaří, tam se dobře daří!
Pivovary a minipivovary
Pivovar Litovel, a. s., Litovel
Pivovar Zubr, a. s., Přerov
Pivovar Holba, a. s., Hanušovice
Axiom Brewery, Prostějov
Buchťák Olomouc, Lepší pivovar, s. r. o., Olomouc – Nemilany
Rodinný pivovar Cestář, Ostružná
Chomout Olomouc, Pivovar a hostinec Chomout, Olomouc
Pivovar CHORS, s. r. o., Černotín
Hanácký pivovar, s. r. o., Olomouc – Holice
Pivovar Helf, Osek nad Bečvou
Řemeslný pivovar Husar, Koválovice-Osíčany
Pivovar Jadrníček, Náměšť na Hané
Jelpl Kobeřice, Minipivovar Kobeřice
Minipivovar Jeseník
Minipivovar a restaurace Kolštejn, Branná
Pivovar Kosíř, s. r. o., Lhota pod Kosířem
Pivovar Mazal, Prostějov – Vrahovice
Pivovárek Melichárek, Horka nad Moravou
Hostinský pivovar Moritz, a. s., Olomouc
Náměšťský pivovar, Náměšť na Hané
Pivovar Němčice, Němčice nad Hanou
Novodvorský pivovar, Lipník nad Bečvou
Panský pivovar Týn nad Bečvou
Minipivovar Parník, Přerov
Pidipivovar Pod Kalousem, Žerotín
Svatokopecký pivovar, Olomouc – Svatý Kopeček
Svatováclavský pivovar, Olomouc
Svatovar Lipník, První soukromý pivovar společenský v Lipníku, s. r. o., Lipník nad Bečvou
Tvarg Velká Bystřice, Tavoretus, a. s., Velká Bystřice
U Císařské cesty, Držovice
Minipivovar U Jirsáka, Vikýřovice
První hanácké domácí pivovar U krále Ječmínka, Prostějov
Koliba a Pivovar U Tří Králů, Prostějov
Velkorakovský minipivovar, Prostějov
Welzl Zábřeh, Upper Brewing, s. r. o., Zábřeh
Minipivovar Z-Stage, Velká Bystřice
Zámecký pivovar Alebert, Sobotín
Pivovar Zlosin, Velké Losiny
Palírna U Zeleného stromu
Palírna U Zeleného stromu je pravděpodobně nejstarší nepřetržitě fungující palírnou v Evropě.
Její historie se začala psát už v roce 1518. Pro zájemce pořádá exkurze, při nichž návštěvníci vidí stáčecí linku, projdou část sklepů, kde v dubových sudech a nerezových tancích zrají statisíce litrů značkových lihovin, a samozřejmě mohou ochutnat vybrané výrobky, které je možné následně zakoupit v podnikové prodejně.
Už v 16. století se zde zrodila unikátní česká whisky s názvem Stará žitná myslivecká.
Tento ušlechtilý žitný destilát zraje v dubových sudech a všechny jeho ingredience jsou po staletí smíchávány ve stále stejném poměru a za dodržování stejného výrobního procesu. Přesnou recepturu Staré žitné myslivecké znají pouze tři lidé.
V roce 2020 získala speciální edice Staré žitné myslivecké v prestižní celosvětové soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2020 v Londýně nejvyšší možné ocenění Master a porazila renomované světové značky.
Tōsh destilery
V roce 1973 vznikla v Těšeticích whisky s názvem King Barley (Král Ječmínek – jsme přece na Hané), která se záhy díky své chuti a kvalitě stala známou v celém tehdejším Československu a sbírala ocenění v potravinářských soutěžích na území východního bloku.
Byla tak úspěšná, že následně vznikla další značka a celá řada whisky s názvem Gold Cock.
Přestože výroba v Těšeticích v devadesátých letech minulého století zanikla a značku Gold Cock získala společnost Rudolf Jelínek, dnes tradice výroby whisky v Těšeticích znovuožila.
V roce 2018 byla založena rodinná palírna s názvem TŌSH DISTILLERY s cílem navázat na slavnou tradici výroby lihovin v Těšeticích.
První lahve whisky King Barley, která respektuje originální recepturu, byly uvedeny na trh koncem léta 2020. Pro zájemce nabízí palírna možnost exkurze spojené s ochutnávkou. Tož na zdraví.
Bairnsfather Family Distillery
Ochutnali jste někdy absint? Nápoj bohémů je opředen tajemstvím a současně má svádivou chuť zakázaného ovoce.
Tomuto silnému alkoholu zelené barvy, který se vyznačuje hořkou chutí, byly v minulosti připisovány halucinogenní účinky, a možná právě proto bývá často označován jako zelená víla nebo múza.
Ale nebojte, i přesto, že v minulosti byla konzumace absintu zakazována, je dnes absint již zcela legální a jeho složení je regulováno.
Takže pokud jste dostali chuť absint vyzkoušet, doporučujeme Absinth Bairnsfather vyrobený v srdci Jeseníků ve firmě Bairnsfather Family Distillery. Kromě absintu se v likérce vyrábějí i další bylinné likéry, vše ze 100% přírodních surovin a zdejší čisté vody.
Je možné si domluvit exkurzi a přímo v likérce je samozřejmě možná i ochutnávka a zakoupení výrobků značky Bairnsfather.
Hanácká kyselka
Společnost Hanácká kyselka, a. s., patří mezi nejvýznamnější výrobce minerálních vod v České republice. Ke stáčení minerální vody se využívá nejmodernější špičková technologie, která zaručuje vysokou kvalitu produktů při maximální kontrole hygienické čistoty. Stáčení probíhá ve výrobním závodě Hanácké kyselky v Horní Moštěnici.
Ondrášovka
Při vší úctě k pivu jako českému národnímu nápoji, žízeň dokáže stejně dobře zahnat i voda. Ideálně tedy středně mineralizovaná, jako je právě Ondrášovka.
Z malé obce Ondrášov v podhůří Nízkého Jeseníku se tato oblíbená kyselka každý den dostává nepřetržitě na stoly zákazníků. Již v 18. století byly zřízeny mezisklady v Olomouci, Brně, Praze i Vídni.
Baťkovy sirupy
V rodinné sirupárně přímo v centru Olomouce vyrábějí denně čerstvé bylinkové sirupy. Zakládají si na nejvyšší kvalitě vstupních surovin a vyvážené bylinkové chuti a vůni.
Bylinky v BIO kvalitě zpracovávají zvláště šetrným způsobem tak, aby v nich zůstaly zachovány léčivé látky a vonné silice, proto sirupy nejen dobře chutnají, ale také mají blahodárný vliv na náš organismus.
Navíc jsou bez umělých aromat, barviv, umělých sladidel či zahušťovadel. Mezi nejoblíbenější patří například sirup zázvorový, heřmánkový, jitrocelový, sirup z květů bezu, z meduňky či šalvěje.
Mošty z Ovocnářství Mezice
Ovocnářství zahrnuje ovocnou školku, sady a moštárnu. Firma hospodaří na polích a v sadech nedaleko Olomouce uprostřed rovinaté Hané již přes dvacet let. Přírodní ovocné mošty z moštárny Mezice získaly ocenění Regionální produkt Haná.
Jablečnou šťávu při výrobě neředí, nefiltrují, nepřislazují ani nepřibarvují. Možná i proto jablečný mošt získal ocenění Výrobek Olomouckého kraje.