Domů     Pozoruhodné přírodní divy České republiky
Pozoruhodné přírodní divy České republiky

Leckterý zcestovalý milovník přírodních krás by si mohl říci, že v naší zemi už všechno podstatné viděl. Jenže ta je naštěstí tak velká a na zajímavosti natolik bohatá, že se vždycky najde něco dalšího, co si zaslouží náš obdiv.

1

Kladské rašeliny

Nachází se: v okrese Cheb

GPS souřadnice: 50°1′34″ N, 12°40′16″ E

Web: www.marianske-lazne-info.cz/naucna-stezka-kladske-raseliny

Kladské rašeliny

Domov masožravých rostlin

Rašeliniště v okolí osady Kladská severně od Mariánských Lázní se začala tvořit už před desítkami tisíc let a dnes představují jednu z největších a nejcennějších přírodních rezervací Karlovarska.

Zaujímá rozlohu téměř tří set hektarů a najdeme tu nejen vzácné živočichy jako čápa černého nebo tetřeva hlušce, ale i mnohé chráněné rostliny včetně masožravých tučnic či rosnatek.

Zdejší národní přírodní rezervace byla vyhlášena už v roce 1933 a skládá se celkem z pěti oddělených lokalit, pojmenovaných Tajga, Lysina, Paterák, Malé rašeliniště a Husí les.

První z nich je nejrozsáhlejší a také jediná veřejně přístupná. Právě Tajgou prochází naučná stezka, dlouhá 1600 metrů.

Začíná kousek od parkoviště na Kladské, pokračuje písčitou cestou až k dřevěným můstkům, které jsou tradiční pro rašeliništní oblasti a chrání také rostlinstvo. Celá stezka je pohodlně rovinatá a najdeme na ní informační panely s naučnými texty.

Vydáme-li se na procházku rašeliništěm, určitě nás zaujme také krásný lovecký zámeček, který si tu ve švýcarském stylu nechal v roce 1875 postavit kníže Otto Friedrich von Schönburg-Waldenburg. Přesněji řečeno se nejednalo ani tak o postavení jako o přemístění.

Během návštěvy národopisné výstavy ve Vídni se mu totiž tak zalíbila švýcarská expozice lidových staveb, že ji celou odkoupil a nechal přesunout právě ke Kladské.

2

SOOS

Nachází se: v okrese Cheb

GPS souřadnice: 50°8′58″ N, 12°24′13″ E

Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soos

Soos

Kde vulkány stále bublají

Návštěvníci pozoruhodné přírodní památky Soos nedaleko Františkových Lázní často dumají, co vlastně ten podivný název zdejší rezervace znamená. Jeho původ můžeme vypátrat až do dalekého středověku k německému slovu Satz, označujícímu sedavou půdu.

Od něj se pak různými úpravami a zkomoleninami dostaneme až k počeštěnému Sos, které se pak v chebském nářečí, s oblibou protahujícím samohlásky, vyvinulo v Soos.

Rezervace je unikátním pozůstatkem slaného jezera z doby před deseti tisíci lety, které se postupně přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Ve střední Evropě bychom nenašli místo, které by se mohlo se Soosem měřit.

Vyhlášeno přírodní rezervací bylo už v roce 1964 a dnes tu najdeme mimo jiné i geopark nebo muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí či výstavou prehistorických ještěrů v životní velikosti Rezervace je známá především díky takzvaným mofetám, bublajícím bahenním sopkám, tvořeným unikajícím oxidem uhličitým jako pozůstatkem vulkanické činnosti.

Sama rezervace má rozlohu 221 hektarů, přístupná je ovšem jen malá část. Prochází jí naučná stezka, která vede po dřevěných chodnících a měří 1,2 kilometru.

V loňském roce tu navíc bylo otevřeno nové návštěvnické centrum se zázemím jak pro turisty, tak pro vědce.

3

Slavenské hřiby

Nacházejí se: v okrese Náchod

GPS souřadnice: 50°54′34″ N, 16°29′85″ E

Web: https://kladskepomezi.cz/priroda/skalni-mesta/skalni-hriby

Slavenské hřiby

Giganti z dávných dob

Národní přírodní rezervace Broumovské stěny je známá nejrůznějšími roztodivnými skalními útvary. To, co ale příroda vytvořila nedaleko obce Slavný, je opravdu něco výjimečného. Pískovcové skály se zde působením eroze proměnily v gigantické kamenné hřiby.

Jejich tvar je způsoben různou pevností pískovcového podloží. Měkčí hornina vespod zvětrávala rychleji než ta tvrdší nad ní. Ostatně o jejich vzniku si zde můžeme udělat docela dobrou představu, protože jsou tu k vidění v různých stadiích svého vývoje.

Skalní hřiby najdeme i na jiných místech republiky, ale ty slavenské jsou považovány za nejdokonalejší.

O stáří zdejších skalních útvarů nás přesvědčí i to, že na nohách kamenných hřibů se dají nalézt pozůstatky schránek mlžů, kteří obývali zdejší moře před 90 miliony lety.

Ke kamenným hřibům nás za vede nejlépe žlutá turistická trasa ze Slavného, abychom ale spatřili opravdu všechny, budeme muset docela hledat a turistické stezky místy i zcela opustit.

4

Axamitova brána

Nachází se: v okrese Beroun

GPS souřadnice: 49°55′1″ N, 14°2′53″ E

Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Axamitova_brana

Axamitova brána

Sídlo bohyně osudu

Udělat si výlet do Koněpruských jeskyní nedaleko Berouna už určitě napadlo kdekoho. Už méně turistů ale ví, že jen kilometr od vstupu do jeskynního komplexu se nachází další přírodní zajímavost.

Zdejší vápencový skalní most byl pojmenován po českém lékaři a archeologovi počátku 20. století Janu Axamitovi, který se výzkumu této oblasti věnoval. Už dříve samozřejmě nosila jiná jména, třeba Zlatá díra nebo Zlatá vrata.

Axamitova brána se klene nad volným prostorem o rozměrech 6 x 4,5 metru a podle všeho vznikla zřícením stropu dávné jeskyně.

Na hřebeni nad branou stávalo keltské hradiště a k Axamitově bráně se také vztahuje stará pověst, vycházející z keltské legendy o krásné bohyni Kotys, řítící se nocí na divokém bělouši. Tady si ovšem místní usedlíci příběh poněkud poupravili.

V jejich podání sice Kotys také vyjíždí z brány na bílém koni, ale není to mladá dívka, nýbrž ohyzdná stařena. V ruce třímá vřeteno, jímž spřádá lidské osudy.

Jen kousek od Axcamitovy brány se nachází jeho o něco menší konkurent, zvaný Jelínkův most, devět metrů hluboká soutěska spojená skalním obloukem, jejíž stěny se k sobě přibližují až na metrovou vzdálenost.

5

Pivnická rokle

Nachází se: v okrese Chrudim

GPS souřadnice: 49°84′40″ N, 16°9′94″ E

Web: www.hrady.cz/prirodni-scenerie-pivnicka-rokle

Pivnická rokle

Skrytá Žižkova odpočívárna

Proč dostala Pivnická rokle své jméno, se historikům nepodařilo úplně přesně zjistit. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je to, že při průchodu tímto hlubokým kaňonem na nás dýchne chlad podobný tomu, jaký se udržoval ve sklepích určených ke skladování piva.

Roli se ale také říkává Žižkovy maštale. Podle pověsti se tu kdysi skrývalo husitské vojsko v čele s Janem Žižkou. Zalesněná rokle byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1998 a nejdeme ji kousek za vesničkou Zderaz nedaleko Skutče.

Unikátní kaňon, dlouhý půl druhého kilometru, který v pískovcových stěnách vyhloubil Pivnický potok, působí jako z jiného světa. V nejužších částech se k sobě skalní bloky přibližují tak, že se dá sotva prolézt, a cestu komplikují i naplavené větve a klády.

Zato nás tu čekají jeskyně, skalní převisy nebo skalní tunel a místo je také známé pro svůj výskyt vzácných mechů a kapradin nebo jako domove chráněného mloka skvrnitého.

Pivnická rokle dlouho unikala pozornosti návštěvníků zejména proto, že k ní vlastně nevedla žádná turistická trasa. A i dnes budeme muset trochu pátrat, než se tento krásný kout světa pod našima nohama konečně otevře.

Foto:
Lokalita:
Související články
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz