Domů     Prachovské skály: Císaře tudy nosili na nosítkách, ale my jsme v mnohem lepší kondici!
Prachovské skály: Císaře tudy nosili na nosítkách, ale my jsme v mnohem lepší kondici!

Kdysi dávno tu lidé ve skalním bludišti žili své všední životy a už dávno asi nevnímali tu krásu majestátní přírody, která je ze všech stran obklopovala.

Pro nás jsou dnes Prachovské skály jedním z nejkrásnějších turistických cílů v naší republice.

Pozvánku do Prachovských skal bychom snadno mohli začít před 120 miliony lety, kdy se gigantická pískovcová kra zalila křídovým mořem a na jeho dně se začaly usazovat vrstvy písku a bahna.

Když pak moře vyschlo, zůstaly na místě ztvrdlé náplavy, které se postupně proměnily v dnešní cíl našich procházek. Dávnověk však můžeme přeskočit stejně jako dobu kamennou, kdy se v Prachovských skalách usazovali první lidé.

Přirozenou pevnost si tu vybudovali i Keltové stejně jako slovanské kmeny, došlo tu i ke krvavé řeži mezi rakouskými a pruskými vojsky. Naštěstí od těch dob se tu už neválčí ani není třeba se tu opevňovat.

Prachovské skály jsou již 140 let rájem turistů a také horolezců.

Za okamžik zrodu zdejšího turistického ruchu bývá zvykem považovat návštěvu národopisce Vojty Náprstka, který se sem roku 1879 vydal v doprovodu básníka Jaroslava Vrchlického a pražského klubu emancipovaných dam.

Od té chvíle se o úžasných scenériích Prachovských skal začalo hodně mluvit. A nepřestalo se dodnes.

Pískovcoví obři vystupují vysoko nad koruny stromů a tvoří skalní mrakodrapy. Turisté procházející po cestičkách se zde míjejí s horolezci šplhající nad jejich hlavami.
Pískovcoví obři vystupují vysoko nad koruny stromů a tvoří skalní mrakodrapy. Turisté procházející po cestičkách se zde míjejí s horolezci šplhající nad jejich hlavami.

Jedna vyhlídka lepší než druhá

Pokud máme ovšem věřit pověsti, pak bychom za prvního známého turistu vstoupivšího do labyrintu Prachovských skal měli považovat samotného císaře Františka I., který se sem prý přijel podívat v rámci návštěvy nedalekého Jičína roku 1804. I když označit jeho návštěvu za pěší by možná bylo až příliš odvážné.

Císaře totiž mezi skalami pronesli na nosítkách, a to dokonce i slavnou soutěskou, která od té doby hrdě nese jméno Císařská chodba. Během pouhého století se pak Prachovské skály proměnily v oblíbený cíl i neurozených turistů.

Od roku 1933 jsou státní přírodní rezervací a ročně se jimi projde na tři sta tisíc obdivovatelů. Ti mají na výběr ze dvou základních prohlídkových okruhů. Oba začínají na centrálním parkovišti u legendární historické Turistické chaty při vstupu do areálu.

Kratší trasa o délce půl druhého kilometru je méně fyzicky náročná a po žluté značce nás provede nejen Císařskou chodbou, ale i dalšími místními pamětihodnostmi včetně slavné vyhlídky Českého ráje, odkud máme takřka celé Prachovské skály jako na dlani.

Druhá, zeleně značená trasa je o dva kilometry delší a nevynechává už takřka nic, co je možné v tomto malebném kraji spatřit. I na této trase máme k dispozici hned několik vyhlídek, a brzy si uvědomíme, že navštívit jen jednu je žalostně málo.

Mokrá pomsta skalního skřítka

Prachovské skály jsou samozřejmě také opředeny řadou pověstí. Nejslavnější postavou z těch, které v nich vystupují, je bezesporu Pelíšek – neposedný skřítek, který své jméno získal proto, že si každý den budoval nocleh na jiném místě.

Nade všechno miloval svou skalní zahrádku, do níž mu květiny věnoval sám Krakonoš. Jednoho dne ale našel svou zahrádku vyrabovanou a brzy se doslechl, že vzácné rostlinky mu ukradl místní mocný rytíř jménem Čéč. Nešťastný Pelíšek se rozhodl pomstít.

V noci nachytal do pytle světlušky, a když pak rytíř projížděl krajem, světlušky rozesadil podél cesty tak, aby ho svedly z cesty rovnou do rybníka. Pelíšek si pak svou zahrádku zařídil znovu, ale sáhnout na ni se pak už nikdy nikdo neodvážil.

Na jeho počest bylo ostatně pojmenováno i zdejší lesní koupaliště U Pelíška, které uchozeným návštěvníkům v letní sezoně rozhodně přijde vhod.

Od Šikmé věže k Myší díře

Turisté, kteří si Prachovské skály oblíbili a jezdí sem častěji, už dobře znají všechna nejkouzelnější místa ve skalách, které se nad jejich hlavami vypínají do čtyřicetimetrové výše.

Kromě Císařské chodby dobře znají třeba Americkou sluj, Šikmou věž, Hlavu obra nebo Myší díru. A vědí také, v jakou denní dobu je nejkrásnější rozhled z vyhlídek, kterými jsou Prachovské skály prošpikovány.

Sami si můžete vyzkoušet, zda vašemu zraku více lahodí vyhlídka Českého ráje, Hakenova vyhlídka, Hlaholská vyhlídka nebo třeba ta Rumcajsova či Skautská.

Minout bychom neměli ani zřícenu skalního hradu Pařez z poloviny 14. století pojmenovaného podle pískovcového bloku připomínajícího pařez, na němž byl vybudován.

Foto: Shutterstock
Související články
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Jen dva kilometry od zámku Hluboká stojí na břehu Munického rybníka lovecký zámeček Ohrada, vystavěný na počátku 18. století, který je o více než století starší než samotná Hluboká. Sídlí v něm Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství s příslušnými expozicemi, a vzhledem k tomu, že funguje již od roku 1842, je vlastně jedním z našich nejstarších muzeí vůbec. My vám však chceme nabídnout kousek
Prázdniny. Slovo, které u dětí vyvolá radostné výsknutí a u rodičů občas lehké zoufalství. Jak zaplnit těch nekonečně dlouhých 62 dní smysluplně a bez věčného „Tati, já se nudím,“? Odpověď může být jednodušší, než se zdá. Vysočina je místo, kde to s dětmi funguje. Autentická a plná zážitků, které si děti budou pamatovat déle než poslední animák v kině. Zvířátka na dosah ruky Malí milovníci z
Kam to bude? No přece za hračkami. Ty milují všechny děti i ty, které se skrývají v naší dospělé duši. Takže výlet pro celou rodinu jako dělaný. Panenkárium – Muzeum panenek v Hradci Králové Stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti najdeme je v Úzké ulici v Hradci Králové. A bude se na co koukat. Uvidíte celou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu a panenky
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou malí i velcí. Každá část zoo nabízí jedinečný zážitek a to po 365
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz