Domů     Prachovské skály: Císaře tudy nosili na nosítkách, ale my jsme v mnohem lepší kondici!
Prachovské skály: Císaře tudy nosili na nosítkách, ale my jsme v mnohem lepší kondici!
od 3.6.2020
1

Kdysi dávno tu lidé ve skalním bludišti žili své všední životy a už dávno asi nevnímali tu krásu majestátní přírody, která je ze všech stran obklopovala.

Pro nás jsou dnes Prachovské skály jedním z nejkrásnějších turistických cílů v naší republice.

Pozvánku do Prachovských skal bychom snadno mohli začít před 120 miliony lety, kdy se gigantická pískovcová kra zalila křídovým mořem a na jeho dně se začaly usazovat vrstvy písku a bahna.

Když pak moře vyschlo, zůstaly na místě ztvrdlé náplavy, které se postupně proměnily v dnešní cíl našich procházek. Dávnověk však můžeme přeskočit stejně jako dobu kamennou, kdy se v Prachovských skalách usazovali první lidé.

Přirozenou pevnost si tu vybudovali i Keltové stejně jako slovanské kmeny, došlo tu i ke krvavé řeži mezi rakouskými a pruskými vojsky. Naštěstí od těch dob se tu už neválčí ani není třeba se tu opevňovat.

Prachovské skály jsou již 140 let rájem turistů a také horolezců.

Za okamžik zrodu zdejšího turistického ruchu bývá zvykem považovat návštěvu národopisce Vojty Náprstka, který se sem roku 1879 vydal v doprovodu básníka Jaroslava Vrchlického a pražského klubu emancipovaných dam.

Od té chvíle se o úžasných scenériích Prachovských skal začalo hodně mluvit. A nepřestalo se dodnes.

Pískovcoví obři vystupují vysoko nad koruny stromů a tvoří skalní mrakodrapy. Turisté procházející po cestičkách se zde míjejí s horolezci šplhající nad jejich hlavami.
Pískovcoví obři vystupují vysoko nad koruny stromů a tvoří skalní mrakodrapy. Turisté procházející po cestičkách se zde míjejí s horolezci šplhající nad jejich hlavami.

Jedna vyhlídka lepší než druhá

Pokud máme ovšem věřit pověsti, pak bychom za prvního známého turistu vstoupivšího do labyrintu Prachovských skal měli považovat samotného císaře Františka I., který se sem prý přijel podívat v rámci návštěvy nedalekého Jičína roku 1804. I když označit jeho návštěvu za pěší by možná bylo až příliš odvážné.

Císaře totiž mezi skalami pronesli na nosítkách, a to dokonce i slavnou soutěskou, která od té doby hrdě nese jméno Císařská chodba. Během pouhého století se pak Prachovské skály proměnily v oblíbený cíl i neurozených turistů.

Od roku 1933 jsou státní přírodní rezervací a ročně se jimi projde na tři sta tisíc obdivovatelů. Ti mají na výběr ze dvou základních prohlídkových okruhů. Oba začínají na centrálním parkovišti u legendární historické Turistické chaty při vstupu do areálu.

Kratší trasa o délce půl druhého kilometru je méně fyzicky náročná a po žluté značce nás provede nejen Císařskou chodbou, ale i dalšími místními pamětihodnostmi včetně slavné vyhlídky Českého ráje, odkud máme takřka celé Prachovské skály jako na dlani.

Druhá, zeleně značená trasa je o dva kilometry delší a nevynechává už takřka nic, co je možné v tomto malebném kraji spatřit. I na této trase máme k dispozici hned několik vyhlídek, a brzy si uvědomíme, že navštívit jen jednu je žalostně málo.

Mokrá pomsta skalního skřítka

Prachovské skály jsou samozřejmě také opředeny řadou pověstí. Nejslavnější postavou z těch, které v nich vystupují, je bezesporu Pelíšek – neposedný skřítek, který své jméno získal proto, že si každý den budoval nocleh na jiném místě.

Nade všechno miloval svou skalní zahrádku, do níž mu květiny věnoval sám Krakonoš. Jednoho dne ale našel svou zahrádku vyrabovanou a brzy se doslechl, že vzácné rostlinky mu ukradl místní mocný rytíř jménem Čéč. Nešťastný Pelíšek se rozhodl pomstít.

V noci nachytal do pytle světlušky, a když pak rytíř projížděl krajem, světlušky rozesadil podél cesty tak, aby ho svedly z cesty rovnou do rybníka. Pelíšek si pak svou zahrádku zařídil znovu, ale sáhnout na ni se pak už nikdy nikdo neodvážil.

Na jeho počest bylo ostatně pojmenováno i zdejší lesní koupaliště U Pelíška, které uchozeným návštěvníkům v letní sezoně rozhodně přijde vhod.

Od Šikmé věže k Myší díře

Turisté, kteří si Prachovské skály oblíbili a jezdí sem častěji, už dobře znají všechna nejkouzelnější místa ve skalách, které se nad jejich hlavami vypínají do čtyřicetimetrové výše.

Kromě Císařské chodby dobře znají třeba Americkou sluj, Šikmou věž, Hlavu obra nebo Myší díru. A vědí také, v jakou denní dobu je nejkrásnější rozhled z vyhlídek, kterými jsou Prachovské skály prošpikovány.

Sami si můžete vyzkoušet, zda vašemu zraku více lahodí vyhlídka Českého ráje, Hakenova vyhlídka, Hlaholská vyhlídka nebo třeba ta Rumcajsova či Skautská.

Minout bychom neměli ani zřícenu skalního hradu Pařez z poloviny 14. století pojmenovaného podle pískovcového bloku připomínajícího pařez, na němž byl vybudován.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
1.6.2023
Nejslavnější příběh o legendárním románovém náčelníkovi Apačů Vinnetouovi a jeho bílém bratrovi Old Shatterhandovi je zpět! Film Poklad na Stříbrném jezeře s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích se stal v roce 1962 celosvětovým hitem. Nyní podle něj ve Westernovém městečku v Boskovicích na jihu Moravy vytvořili velkolepé divadelní představení. Hraje se v tamním přírodním amfiteátru, k
31.5.2023
K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v Bedřichově. Děti i jejich rodiče se budou moci „seznámit“ se zvířátky žijícími v lese prostřednictvím dřevěných soch v nadživotních velikostech. Stezka začíná u informačního centra v Bedřichově, pokračuje kolem Lesní chaty, přičemž cílová destinace je na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka trasy je zhruba 1,5 kilometru. Po stopách g
29.5.2023
Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za rekreaci v přírodě kamsi na periférii, ale mají k ní ideální příležitost přímo v centru. V Berouně stačí z Husova náměstí proběhnout pár ulic a už můžeme začít stoupat na Městskou horu. Lesopark Městská hora západně od historického centra je, jak už název napovídá, skutečně vrch, i když s jeho nadmořskou výškou 290 metrů je možná označení „h
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
24.5.2023
Brány zámeckého parku na Loučeni budou otevřeny pro malé i velké po celé léto každý den v týdnu. Navštívit můžete jak největší Labyrintárium v Evropě, zámek s jeho kostýmovanými prohlídkami, tak speciální akce. Na ubytované v zámku či zámeckém hotelu čeká přírodní koupací jezírko. V červenci se zapojí zámek na Loučeni již poněkolikáté do Mezinárodního dne turistiky naboso. A to v sobotu 29.čer
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
DĚTSKÝ DEN.
epochanacestach.cz
DĚTSKÝ DEN.
Letošních 700 let od založení obce Kly (okres Mělník) je pozvánkou na jednu z akcí. Dětský den. Den plný  soutěží, odměn a závěrečného překvapení. Možná přiletí i vrtulník. Kdy? V sobotu 3.6. od 12:30 Kde? Hřiště TJ Kly  
Moskevský Kreml: Rejdiště duchů despotických vládců i revolucionářů?
enigmaplus.cz
Moskevský Kreml: Rejdiště duchů despotických vládců i revolucionářů?
Snad každé starobylé sídlo mívá svoje obyvatele z jiné dimenze. Výjimkou tedy není ani moskevský Kreml, který je jedním z nejstarších hradů v Evropě, navíc s poměrně krvavou historií. V průběhu dlouhý
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz
PRU58 má zahrádku
Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem po všech stránkách. Fusion asijská kuchyně z převážně českých surovin s nejrozkvetlejším interiérem se stali hlásnou troubou, která láká každý den kr
Jak se mi vymstila zrcadlová magie?
skutecnepribehy.cz
Jak se mi vymstila zrcadlová magie?
Musela jsem si zkusit ten zajímavý magický rituál, a to bez ohledu na varování mé známé. To, co se poté dělo, mě upřímně děsí dodnes. Stalo se to před dvanácti lety. Tehdy jsem se na jednom večírku ocitla ve společnosti podivných lidí, byly to samé nadšené fanynky všeho magického. Já byla těmi věcmi nepolíbená. Jedna
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
epochaplus.cz
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
Říká se, že právě z něj je ten nejkrásnější výhled na Manhattan, jaký můžete v New Yorku najít. Symbol hrdého města, zrozený z potu a krve amerických dělníků. To je Brooklynský most. Stejně jako Nuse
Jeden rostlinný gen tam, druhý sem…
21stoleti.cz
Jeden rostlinný gen tam, druhý sem…
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard.
Se zajíčkem to není tak žhavé?
nasehvezdy.cz
Se zajíčkem to není tak žhavé?
Už několikrát musela zpěvačka čelit otázkám, zda se rozešla se svým mladým partnerem. Lucie Bílá (57) to sice vždy popřela, ale nedávno se objevily dohady o tom, zda je mezi ní a Radkem Filipim (39
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Nad chystanou svatbou Sáry Affašové se prý stahují mračna
nasehvezdy.cz
Nad chystanou svatbou Sáry Affašové se prý stahují mračna
Ještě si ani herečka Sára Affašová (28) a herec Martin Donutil (31) neřekli své ano, a jejich vztah už dostává první trhliny. Herečka ze seriálu Specialisté se totiž nedokáže rozhodnout, jaké příjm
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz
Stubby chytal zvědy za zadek
„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční luxusního hotelu v New Yorku, když uvidí dveřmi procházet staršího a poněkud vystrašeného bulteriéra. Desátník Conroy, který jde za ním, si recep
Žlutá byt rozsvítí
panidomu.cz
Žlutá byt rozsvítí
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem
Lískové oříšky v těstíčku
tisicereceptu.cz
Lískové oříšky v těstíčku
Zdravé zobání večer k televizi Suroviny 200 g lískových ořechů 250 g hladké mouky 20 g cukru moučky 1 vanilkový cukr kůra z 1/2 citronu 200 g másla 1 žloutek moučkový cukr na obalování