Domů     Romantika starých lomů
Romantika starých lomů

Zatopené lomy jsou malebným cílem výletů a za teplého počasí některé z nich jako bonus nabízejí i koupání v křišťálově čisté vodě.

Zatopených lomů máme u nás nespočet. Jsou pohádkově krásné a vynikají průzračnou vodou. Ta je ovšem o poznání chladnější, než na koupališti nebo v rybníku. Lákají všechny milovníky panenské přírody.

Ty, ve kterých je dovoleno se koupat, také lidi toužící po soukromí a také dobrodruhy, kteří mají rádi adrenalin. Často je totiž vstup do vody hodně náročný. Proto je v některých lomech dokonce koupání z bezpečnostních důvodů zakázáno.

Přesto se vyplatí vyrazit na jejich obhlídku. Úchvatný pohled za to prostě stojí. K některým lomům se dostanete zdarma, jinde musíte zaplatit parkovné.

Český Grand Canyon

Vápencový lom zvaný Velká Amerika najdete v Českém krasu při cestě na Karlštejn na území obce Mořina. Je nejen rájem trampů, ale také filmařů, vznikl tady například Limonádový Joe. Právě tento lom ale patří k těm trvale uzavřeným a s přísným zákazem koupání.

Stejně jako jeho menší bráška Malá Amerika. Oba lomy si však můžete prohlédnout, protože jsou obklopeny několika krásnými vyhlídkami. Určitě nezapomeňte doma fotoaparát.

Pořídíte alespoň dech beroucí snímky a načerpáte nevšedním zážitkem při pohledu na opravdu kouzelné místo.

Tip Paní domu: Málokdo ví, že Velká a Malá Amerika nejsou jediné lomy na tomto místě. Když si dáte práci, můžete jich zde najít celkem 19, z nichž známé jsou ještě Mexiko a Kanada.

Lom Borek na Vysočině

Vypadá romanticky a oblíbili si ho potápěči. Pod hladinou na ně čeká hned několik překvapení, vedle autobusu, ponorky a auta je tam ukrytá také víla nebo zatopený les.

Maximální hloubka díky přírodnímu pramenu každým rokem o pár centimetrů vzroste, aktuálně je kolem 30 metrů.[V průzračně čisté vodě se prohánějí například kapři, štiky, okouni, ale také sumci, candáti a raci. Rybolov je ale přísně zakázaný.

Lom najdete mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem a dá se k němu dojet autem, když před obcí Borek zatočíte doprava. Koupání sice zakázáno není, je ale na vlastní nebezpečí.

Kromě lomu zde objevíte krásnou tichou krajinu vklíněnou mezi skaliska a obklopenou bohatou zelení.

Lom Rampa u Jeseníku

Panenská, čarokrásná příroda vás přivítá, když si zvolíte výlet k lomu Rampa u Černé Vody nedaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Určitě si ho zapamatujete díky obří kolmé skalní stěně, která mu dominuje a bezpečně ho odlišuje od všech ostatních lomů.

Romantické místo s pěkným koupáním je umocněno také tím, že tady nenajdete žádné stánky s občerstvením, žádné atrakce, žádné toalety, žádné sprchy… Zkrátka jen divokou přírodu v celé její kráse. K lomu se dostanete pohodlně autem.

Na první křižovatce ve směru ze Žulové na Černou Vodu odbočte vpravo a pak po červené až k lomu. Vhodné parkování najdete asi sto metrů od lomu. Ovšem i zde je koupání povolení pouze na vlastní nebezpečí.

Lom Výkleky

Je jedním z nejkrásnějších míst ke koupání nejen na Přerovsku, ale v celé České republice. Na majestátnosti mu dodávají obří skaliska. Voda, která je opravdu průzračná, dává nahlédnout až do tří metrů hloubky. Povoleno je tady tako potápění a rybolov.

Ve vodě žije neuvěřitelný počet raků a také candáti, štiky, okouni, ploštice, kapři… Ryby jsou dokonce zvyklé na potápěče a nechají se od nich krmit. Dokonce tady uvidíte i raritu – medúzu sladkovodní.

K lomu, který najdete v obci Výkleky (z Olomouce asi 20 km směrem na Ostravu), se dostanete po dálnici, odbočíte na Exitu 290 (Velký Újezd), sjedete až k vesnici Výkleky a odbočka vlevo na polní cestu vás dovede na placené parkoviště, které je asi 200 metrů od lomu po lesní pěšině.

Zakázáno je tady stanovat, tábořit, rozdělávat oheň, kácet dřeviny a využívat přilehlé soukromé pozemky. Koupání je i tady na vlastní nebezpečí a platí zákaz koupání psů.

Naprostá většina lomů nabízí nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu.
Naprostá většina lomů nabízí nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Toto malebné místo si pozornost určitě zaslouží. Potěší nejednu romantickou duši. Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou doplňují bělostné písčité pláže.

Vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a patří k nejkrásnějším skalním jezírkům u nás. Milovníci pohádek si na břehu jezera určitě vzpomenou na pohádku Třetí princ, která se zde natáčela. Bohužel koupání v jezírku je kvůli spodním proudům přísně zakázáno.

Zato se můžete projít po jeho břehu, kde ne připravený 1,5 km dlouhý prohlídkový okruh s několika vyhlídkami. Projdete ho za necelou hodinku a pak si můžete sednout na pláž a nechat své myšlenky, aby je odplavila křišťálová voda.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu krajiny, která už nechce být obětí vlastního úspě
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se střídá hustý les
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Malebné ulice, které lákají k toulkám, světla podvečerních měst i úžasné ticho hor. Evropa má jedinečné kouzlo v každém období. Nové číslo Světa na dlani Speciál vás zve na cestu plnou inspirace, dobrodružství i romantiky. Přinášíme vám 111 skvělých tipů, kam vyrazit. Objevte krásu Evropy v celé její podobě. Města s neopakovatelnou atmosférou Vydejte se s námi na prohlídku měst, která patří k
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Objev kostry obřího dinosaura v Thajsku odhaluje skrytou kapitolu evoluce
21stoleti.cz
Objev kostry obřího dinosaura v Thajsku odhaluje skrytou kapitolu evoluce
To, že i v jihovýchodní Asii se vyskytovali velcí dinosauři, dokazovaly jen ojedinělé nálezy obřích kostí. Nyní se však týmu vedenému paleontologem a odborníkem na dinosaury Sitou Manitkoonem z Mahasa
Tipy pro skvělou náladu
nejsemsama.cz
Tipy pro skvělou náladu
Během pohybu se v těle uvolňují látky, které mají na starost dobrou náladu. Jenže jak to udělat, když bolí klouby? Poradíme vám. Většina lidí se při prvním zabolení kloubů vzdává toho, co mají rádi, a tím je cvičení či oblíbený sport. Toto omezení ale vůbec není nutné. Důvodem bolesti kloubů je zpravidla několik chyb, kterých je
Věděla jsem, co se stane
skutecnepribehy.cz
Věděla jsem, co se stane
Není asi člověk, který by alespoň jednou za život nezatoužil mít nadpřirozené schopnosti. Mně se to před deseti lety na krátkou dobu přihodilo. Celý život jsem byla přesvědčená o tom, že magie a kouzla patří jen do pohádek a že ve skutečném životě se nic nadpřirozeného stát nemůže. Jenže jsem se spletla. Musíte to sami
Pudink v prášku, aneb když se dezert z laboratoře přestěhuje do sáčku
epochaplus.cz
Pudink v prášku, aneb když se dezert z laboratoře přestěhuje do sáčku
Pudink dnes vypadá jako jedna z nejjednodušších věcí na světě: otevřít sáček, nasypat prášek do mléka, zamíchat a za chvíli je hotovo. Jenže cesta ke kuchyňskému zázraku začíná alergií jedné anglické ženy na vejce a pokračuje přes chemickou laboratoř vyjadřuje touhu lidí uvařit něco dobrého bez toho, aby u sporáku strávili půl života. Kalendář ukazuje
Polišenská výrazně hubne a má k tomu pádný důvod…
nasehvezdy.cz
Polišenská výrazně hubne a má k tomu pádný důvod…
Je za tím větší drama, než by se mohlo zdát? Herečku ze seriálu Polabí Lucii Polišenskou (40) lidé chválili, jak báječně hubne. Skutečně se do toho opřela a svěřila se do rukou fitness trenéra a die
Kruhy v obilí: Kdo vytváří tajemné obrazce?
enigmaplus.cz
Kruhy v obilí: Kdo vytváří tajemné obrazce?
Ráno je pole ještě obyčejné. O několik hodin později se ale v obilí objevuje dokonalý kruh, několik propojených prstenců nebo geometrický obrazec, který je ze země téměř nemožné přečíst. Zpráva se šíř
Káva, tentokrát pro zdraví
panidomu.cz
Káva, tentokrát pro zdraví
Divíte se? Přesto je to tak. Medicína otočila a změnila názor na kávu. Kde dřív nabádala k opatrnosti nebo přímo varovala, tam dnes naopak doporučuje. Samozřejmě s mírou… Co se změnilo? Ukázalo se, že studie o vlivu kávy na zdraví – a že jich byly stovky- neměly dostatečně promyšlenou metodiku. Jinak řečeno, neoddělovaly působení kávy
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Švýcarská mechanika Favre Leuba potkala haute couture dům Gaurav Gupta
iluxus.cz
Švýcarská mechanika Favre Leuba potkala haute couture dům Gaurav Gupta
Jedna z nejstarších švýcarských hodinářských značek a jeden z nejvýraznějších současných návrhářů haute couture otevírají společnou kapitolu. Hodinářská značka Favre Leuba spojila síly s Gauravem Gupt
Vědci na stopě deváté planety: Skrývá se uvnitř Sluneční soustavy dosud nespatřený obr?
epochalnisvet.cz
Vědci na stopě deváté planety: Skrývá se uvnitř Sluneční soustavy dosud nespatřený obr?
Vědci již delší dobu předpokládají, že se někde za Neptunem skrývá dosud neobjevená devátá planeta. Existují sice náznaky vypovídající ve prospěch této teorie, ale jednoznačné důkazy stále chybějí. Ten zatím nejpřesvědčivější přichází v podobě dvou infračervených snímků pořízených s odstupem 23 let.   Kolik je planet v našem slunečním systému? Správná odpověď je osm, i
Jak se hřešilo v socialistickém Las Vegas?
historyplus.cz
Jak se hřešilo v socialistickém Las Vegas?
Komplex Haludovo Palace Hotel patří k nejambicióznějším projektům své doby a je určen pro boháče z celého světa. Na jugoslávském ostrově Krk vyrůstá díky penězům amerického vydavatele erotického časopisu, který věří, že by se jeho „palác hříchů“ mohl stát pomyslným mostem mezi Východem a Západem. Jugoslávie diktátora Josipa Broze Tita (1892–1980) byla specifickým státem, který
Čerstvý okurkový salát s ovocem
tisicereceptu.cz
Čerstvý okurkový salát s ovocem
V našich poměrech může tento salát vypadat poněkud exoticky, ale dobře vychlazený přináší skvělé osvěžení a hlavně je zdravý. Ingredience 1 salátová okurka 1 avokádo 4 kiwi, hrstička listů baz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz