V podhradí hradu Velhartice je otevřen skanzen lidové architektury z Pošumavska. Tvoří ho dvě obytná stavení s hospodářskou částí a dva špýchary, přenesené sem ze šumavských obcí, kde už pro jejich využití nebyly podmínky.
Kde se původně která roubenka nacházela, je popsáno na tabulkách u jednotlivých staveb.
Přemístění chalup probíhalo tradičně, tedy tak, že stavba byla rozebrána a opět složena, ale jeden ze špýcharů se před třinácti lety podařilo přesunout v kompletní podobě, vcelku.
Díky tomu se v něm dochovaly autentické hliněné omítky a mezitrámové výplně z období napoleonských válek. Ojedinělé je také to, že se pro usazení lidových staveb podařilo využít původní základy starých staveb v podhradí.
„U jedné obytné chalupy jsme dokonce v diferenci nějakých sedmi centimetrů včetně komínů a části s pecí,“ pochvaluje si velhartický kastelán Matěj Mejstřík.
Lidové stavby pocházejí z počátku 19. století a od roku 2009 měli návštěvníci možnost obdivovat je pouze zvenčí. Teprve v létě loňského roku se poprvé podařilo zpřístupnit i interiéry.
Díky tomu je možné si udělat lepší představu, jak se před dvěma stoletími na Šumavě žilo, jak byl uspořádán nábytek v interiérech apod. Dojem rozhodně učiní nízké stropy a malá okénka, což ve výsledku vytváří potemnělý a stísněný prostor.
S prohlídkou ale klidně můžeme počkat až po návštěvě hradu. Exteriéry skanzenu jsou volně přístupné bez ohledu na jeho otevírací dobu.