Jednou z nejznámějších světových památek je proslulá šikmá věž v italské Pise. Tato zajímavá stavba vyvolává zdání, že popírá fyzikální zákony. Spadne? Nespadne?
Vědci se jí podívali na zoubek a mají pro obyvatele Pisy a její návštěvníky dobrou zprávu: věž je ukotvená dobře.
Věž, která byla dokončena v polovině 14. století, byla stavěna na nepříliš šťastném místě. V místech základů totiž býval kanál a nestabilní podloží způsobilo její charakteristický náklon.
Ve 20. století to bylo s věží opravdu nahnuté, a to doslova. Naklonila se do vzdálenosti 4,5 metru, což bylo nebezpečně blízko ke kritické pětimetrové hranici. Proto byla na celé desetiletí uzavřena a zpevňována.
Poslední měření pak ukázala, že památka je bezpečná, a rozhodně se k zemi poroučet nebude.
Během rekonstrukce mezi lety 1990 a 2001 byla věž v Pise dokonce mírně narovnána. Nyní je rozdíl mezi vrchním ochozem a patou věže čtyři metry. V takovém stavu byla stavba naposledy před 300 lety.
To se podařilo za pomoci několikatisícitunové protiváhy v základech a zajištění silnými ocelovými lany. Od té doby probíhá monitorování stavu věže.
Jeho výsledky ukazují, že kampanila je v dobrém stavu, nenaklání se dál, a může tak otevírat svou náruč turistům z celého světa. Doba životnosti věže je podle technologů z římské univerzity odhadována na 300 let.
Zásah, který vyšel na 28 milionů eur, se tedy vyplatil. V jednom z plánů bylo i úplné napřímení věže, to ovšem místní odmítli s logickým odůvodněním, že by město přišlo o svou největší turistickou atrakci.
Zvolená technologie upevnění ocelovými lany a odsání měkkého jílovitého podloží nebyla jedinou navrhovanou. V soutěži na záchranu stavby se objevily jak uskutečnitelné, tak i kuriózní nápady.
Mezi ně patřilo třeba postavení druhé šikmé věže, která by tu původní podpírala, takže by vznikla zvláštní brána.
Do kategorie komiksů o Asterixovi a Obelixovi pak spadá i nápad postavit k věži sochu patrona města svatého Ranieriho, který by svou rukou sochu podpíral.
Věž v Pise je mezi šikmými stavbami tou nejznámější, ovšem zdaleka není jediná na světě. Podobně nakloněné stavby lze nalézt i v Bologni, německém Bautzenu nebo polské Toruni.
Šikmou věž nalezneme i v Praze, je jí známá Šítkovská vodárenská věž stojící u Vltavy v sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes. Od své svislé osy je vychýlená o 115 centimetrů.