Domů     Spolek Cesta Česka pořádá 8. ročník Poutě Českého Anděla s názvem Poznej českou zemi a sám sebe
Spolek Cesta Česka pořádá 8. ročník Poutě Českého Anděla s názvem Poznej českou zemi a sám sebe

Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024.

Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět.

V obci je připraven bohatý doprovodný program. U příležitosti desetiletého výročí spolku se zde navíc uskuteční křest kalendáře Cesty Česka a vyhlášení vítězů fotografické soutěže z obou tras Poutní cesty Blaník–Říp a Poutní cesty Říp–Blaník.

Celodenní akce s výstupem na horu Říp a bohatým odpoledním programem.
Celodenní akce s výstupem na horu Říp a bohatým odpoledním programem.

Po zahájení akce se účastníci vydají na pouť, která má sedm zastavení a měří necelých pět kilometrů. Cesta na Říp vede přes pramen Hamlouf k úpatí hory, okolo Řípu a dále až pod rotundu svatého Jiří.

Na horu se zároveň společně vydá skupinka malých dětí, pro které je připraven společný dobrodružný výstup. Putování bude zakončeno na stejném místě ve Ctiněvsi pod kostelem, kde je připraven program až do pozdního odpoledne.

Vracející se poutníky přivítá svým vystoupením písničkář Honza Vopařil, uskuteční se ukázky lovecké kynologie a nejen pro nejmladší účastníky jsou určena nová představení loutkového Divadla Volfi.

Budou zde řemeslné stánky s tvořivými dílnami a ukázkami lidových řemesel.

Na stáncích je jako vždy zajištěno rozmanité občerstvení, poutníkův krajíc, ručně pražená káva, oblíbená domácí zmrzlina, steaky ze zvěřiny od místních myslivců, výběr piv z Podřipského rodinného minipivovaru a další.

Nově bude pro děti připraven program po celý den také na návsi obce. Po celou dobu akce bude otevřena místní restaurace U Praotce Čecha.

Na akci se uskuteční křest prvního kalendáře spolku Cesta Česka a setkání s vítězi fotografické soutěže mapující trasy Poutních cest Blaník–Říp a Říp–Blaník.
Na akci se uskuteční křest prvního kalendáře spolku Cesta Česka a setkání s vítězi fotografické soutěže mapující trasy Poutních cest Blaník–Říp a Říp–Blaník.

„Říká se, že každý Čech by měl alespoň jednou za život vystoupat na Říp. Říp je neodmyslitelně spojen s naší historií.

Je to místo, kde se podle pověsti rozhodlo, že česká kotlina bude domovem Čechů, a proto dodnes zůstal Říp symbolem domova českého národa,“ říká Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka.

„Na trase pouti jsou nainstalované tabulky s texty k zamyšlení, týkající se témat, co pro nás znamená domov, jaký máme vztah ke své zemi, ke společnosti, v níž žijeme a jak se zapojujeme do dění kolem sebe.

Myslím, že největším přínosem této akce je, že si lidé mohou popřemýšlet nad tématy při cestě a odpoledne se pak setkat s přáteli a popovídat si s nimi. Je to taková příjemná akce beze spěchu a v přátelské atmosféře.

Navíc letos se spolkem oslavíme desetileté výročí a při té příležitosti vydáváme náš první kalendář.

Na akci oceníme vítěze fotografické soutěže a přivítáme také zástupce odborné poroty, kterou tvoří designérka Lucie Koldová, letecký fotograf Jiří Jiroušek a grafik a výtvarník Ondřej Dostál.“

Více informací o Pouti Českého Anděla, Poutní cestách Blaník–Říp a Říp–Blaník je k dispozici na adrese www.cestaceska.cz.

Foto: Spolek Cesta Česka
Související články
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu krajiny, která už nechce být obětí vlastního úspě
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se střídá hustý les
Existují dny, které jsou naprosto obyčejné a rychle upadnou v zapomnění, a pak jsou tu dny, které se nesmazatelným písmem otisknou do lidské historie, a je jedno, jestli dojde k významnému objevu nebo děsivé katastrofě. Vezměte si k ruce kalendář a projděte společně s námi historii křížem krážem. Je 10. dubna roku 49 př. n. l. a na břehu říčky Rubikon pronáší Gaius Julius Caesar svou slavnou vě
Malebné ulice, které lákají k toulkám, světla podvečerních měst i úžasné ticho hor. Evropa má jedinečné kouzlo v každém období. Nové číslo Světa na dlani Speciál vás zve na cestu plnou inspirace, dobrodružství i romantiky. Přinášíme vám 111 skvělých tipů, kam vyrazit. Objevte krásu Evropy v celé její podobě. Města s neopakovatelnou atmosférou Vydejte se s námi na prohlídku měst, která patří k
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky  Váhu je proslulé termálními prameny
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velkoformátové obklady a dlažby
rezidenceonline.cz
Velkoformátové obklady a dlažby
Tenké a lehké prvky, používané k realizaci podlahových i stěnových povrchů, jsou díky velikostí až 320 x 160 cm a minimálním spárám velmi efektní. Obytný prostor opticky zvětší a sjednotí, jsou rovněž vstřícné ke snadnému udržování hygieny a čistoty. Výrobci je nabízejí v celé řadě působivých dekorů a materiálů. Velkoformátové obklady a dlažby věrně imitují
Plzní otřásl spojenecký úder na nádraží
historyplus.cz
Plzní otřásl spojenecký úder na nádraží
V dubnu 1945 s sebou jaro přináší naději. Nacisté ztrácejí síly a druhá světová válka se chýlí ke konci. Tomu odpovídá dění na mnoha místech včetně Plzně. Ještě 16. dubna se zdá, že se blíží lepší časy. V noci ale přijde nečekaný útok… „Co se to děje?!“ vytrhne po třetí hodině ranní Plzeňany ze snů
Nový pohled na hluk a vibrace: lze energii tlakových vln řídit?
epochalnisvet.cz
Nový pohled na hluk a vibrace: lze energii tlakových vln řídit?
Hluk tradičně vnímáme jako nežádoucí jev, který je nutné potlačit. Moderní fyzikální přístupy však naznačují, že tlakové vlny nemusíme jen tlumit, ale můžeme jejich energii aktivně řídit. Otevírá se tak nová cesta, jak s hlukem pracovat efektivněji a s menšími ztrátami. Hluk a vibrace patří mezi největší technické problémy současnosti. Vznikají v motorech, turbínách,
Už vás zase „chytly“ kyčle?
nejsemsama.cz
Už vás zase „chytly“ kyčle?
Bolest kyčlí je nepříjemná. Stojí za ní přibývající věk i velká fyzická námaha. Jak ulevit od bolesti snadno a rychle? Nepříjemná bolest může mít několik příčin, ať už jde o artrózu, opotřebení kyčelního kloubu, nebo přetížení svalů. Vždycky se ale ptáme, co dělat, aby to tolik nebolelo. Jak ulevit od bolesti? Jako první vždy upravte zátěž.
Švédský bílý glögg
tisicereceptu.cz
Švédský bílý glögg
My pijeme „svařák“, Švédové zase glögg (čte se gleg). Běžnější je červený s rozinkami a mandlemi, za vyzkoušení ale rozhodně stojí i méně obvyklý bílý, oslazený jemným bezovým sirupem. Potřebujete
Dovolenou nemusíte prostonat
panidomu.cz
Dovolenou nemusíte prostonat
Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá. Riziko na talíři Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další
Viděl Edgar Allan Poe do budoucnosti?
enigmaplus.cz
Viděl Edgar Allan Poe do budoucnosti?
Edgar Allan Poe leží na posteli a před očima se mu míhají naprosto šílené výjevy. Náhle spatří tři námořníky, kteří vraždí svého kamaráda, aby ho mohli sníst. „Už dost! Ať už to proboha skončí!“ vykři
Takovou zradu jsem nečekala!
skutecnepribehy.cz
Takovou zradu jsem nečekala!
Nezůstalo mi skoro nic, jen oči pro pláč. Obrala mě vlastní vnučka, kterou jsem odmala vychovávala, protože její máma se na ni vykašlala. Nepadla mi do oka. Přesně to jsem si pomyslela, když můj syn Petr přivedl domů Dášu. Nedokázala jsem to vysvětlit. Byla milá, usměvavá a slušná, ale v jejím pohledu bylo něco, co mě zneklidňovalo.
G. H. Mumm a František Jungvirt: Unikátní spojení ikonického šampaňského a českého křišťálu
iluxus.cz
G. H. Mumm a František Jungvirt: Unikátní spojení ikonického šampaňského a českého křišťálu
Šampaňský dům G. H. Mumm se spojil s předním českým sklářským výtvarníkem Františkem Jungvirtem. Výsledkem této exkluzivní spolupráce je monumentální umělecký objekt The Mumm Grand Edition a limitovan
Strahovský stadion slaví 100 let!
epochaplus.cz
Strahovský stadion slaví 100 let!
Dne 4. července 1926 je pražský Strahov svědkem velké události! Koná se tu VIII. všesokolský slet, první veřejná akce na zbrusu novém stadionu. Začíná příběh stavby, která svými rozměry ani pestrou historií nemá obdoby! Na počátku je to vlastně jen provizorium. Dřevěná konstrukce s jednou nekrytou tribunou, kterou navrhl český architekt a zároveň sám nadšený
Jak to mají Bočanová se Zounarem?
nasehvezdy.cz
Jak to mají Bočanová se Zounarem?
Měli to mít jako na houpačce. Jednou byli Mahulena Bočanová (59) a její partner Petr Hanák (62) jako hrdličky, poté si prý pomalu nemohli přijít na jméno. Přesto se dlouho zdálo, že jsou si souzeni a
Už půlhodina bez pohybu může zvýšit riziko vzniku nádorových onemocnění
21stoleti.cz
Už půlhodina bez pohybu může zvýšit riziko vzniku nádorových onemocnění
Sedavý způsob života je už řadu let spojován s vyšším rizikem srdečních chorob nebo cukrovky, ale nová rozsáhlá studie ale naznačuje, že roli může hrát i v případě rakoviny. Podle vědců z Glasowské un
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz