Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech.
Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce.
Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě
Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánské proudy. Původní koryto řeky se mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou hluboko zařezává do skalnatého údolí. V minulém století byla tato část Vltavy pro voraře jedním z nejobávanějších úseků.
Řeka tu byla rychlá, divoká a peřejnatá. Díky výstavbě přehrad Vltavské kaskády jsou původní Svatojánské proudy zaplaveny hluboko pod dnešní hladinou řeky. Ta tudy dnes proudí klidným tokem, který umožňuje plavbu výletních lodí.
Až pod hráz přehrady Slapy doplujete s parníkem Vltava pražské Paroplavby každou sobotu a neděli.
Pokud nechcete plout i zpět, doporučujeme vylodit se u Slapské přehrady, napojit se na zeleně značenou turistickou stezku a pěšky se vydat po jedné z našich nejkrásnějších naučných stezek do Štěchovic na autobus zpět do Prahy.
Čistě teoreticky se dá stihnout parník Vltava ve štěchovickém přístavu při jeho zpáteční plavbě do hlavního města, avšak touto dodnes divokou krajinou plnou trampských chat byste museli projít rychlostí blesku.
Nezastavit se, nepokochat se výhledy a nenadechnout se čistého vzduchu by tu byla velká škoda.
Vltava a Labe z jednoho místa aneb z Mělníka po dvou řekách
Co se lidem vybaví, řekne-li se královské město Mělník? Někomu snad vinařská tradice, jinému zas soutok našich dvou největších řek. Právě příhodné umístění Mělníka umožňuje lodím plout jak po Vltavě, tak i po Labi.
Během sezóny z podzámčí vyplouvá výletní loď Fidelio, která má v nabídce hned několik různých plaveb. Tou nejkratší je hodinová plavba pod Mělníkem, kde si užijete výhledy na zámek a kostel sv. Petra a Pavla snad ze všech úhlů a zaplujete také k soutoku Vltavy a Labe.
Další varianty jsou dvouhodinové okružní plavby do širšího okolí. První vede Vraňansko-hořínským kanálem. Technická památka vznikla na posledních kilometrech řeky Vltavy a její pomyslnou korunu tvoří secesní zdymadlo s plavební komorou.
Druhá dvouhodinovka je po Labi do Obříství, kde Bedřich Smetana zkomponoval Prodanou nevěstu.
Tím nabídka plaveb lodě Fidelio rozhodně nekončí. Výletní loď má zimoviště v Praze, a proto vždy na začátku a na konci sezóny nabízí její kapitán plavbu Praha–Mělník a Mělník–Praha.
Během celodenní plavby po Vltavě uvidíte plavební kanál, zámek a rodiště Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, skalní stěny Přírodního parku Dolního Povltaví, přemyslovské hradiště Levý Hradec a zažijete průplav několika plavebními komorami.
Zní to lákavě a nechce se vám čekat na konec plavební sezóny Fidelia? Tak mrkněte na stránky pražské Paroplavby, která během léta pluje na Mělník a zpět vždy jednou za měsíc.
Labe: Z Poděbrad po proudu i proti němu
K pravé lázeňské pohodě patří také odpočinkové aktivity. Vedle koštu minerálních pramenů, zábalů a masáží, lze v Poděbradech navštívit sklárnu, osedlat kolo anebo si pohled na lázeňské město vychutnat z paluby výletní lodě.
Vydat se po i proti proudu řeky Labe můžete na palubě hned tří lodí. Největší se jmenuje Král Jiří, dvě menší lodě se nazývají Blanice a Kapitán Korkorán. Podle jízdního řády plují buď na soutok Labe a Cidliny nebo do Nymburka. Oba směry však představují perfektní výlet.
Nedaleko soutoku Labe a Cidliny najdete Slavníkovské hradiště. Tady to vlastně skoro všechno začalo, když Přemyslovci vyvraždili Slavníkovce. Připomenout si tuto dávnou historii můžete v pamětní síni v Libici nad Cidlinou.
Pro cestu zpět do Poděbrad máte více možností. Loď, vlak, autobus, kolo nebo vlastní nohy. Místa spojuje Labská stezka podél vody, která vybízí k příjemné procházce či vyjížďce.
Královské město Nymburk najdete po proudu Labe a turisty láká svým romantickým vzhledem i místy spjatými s Bohumilem Hrabalem. Za hradbami i před nimi, které jsou jakýmsi symbolem města, se ukrývají gastronomické zážitky a zajímavé architektonické kousky.
S cestou zpět je to i tímto směrem velmi jednoduché. Do Poděbrad je to jen pár zastávek vlakem či autobusem. Můžete také opět využít loď a užít si pohled i na druhý břeh.
Nebo obujte pohodlné boty, osedlejte věrné kolo a po Labské stezce podél Labe se proti proudu vydejte zpět za lázeňskými kúrami.
Další tipy na vodní dobrodružství najdete na www.strednicechy.cz nebo www.pustitkvode.cz.