Domů     Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem
Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem

Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje.

A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské.

Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznejte sladké i hořké srdce Čech!

Pečení koláčů na zámku Žleby
Pečení koláčů na zámku Žleby

Středočeské sladké mámení

Polabské řepánky

Každá rodina i každý kout naší země si střeží své sladké tajemství a recepty předávané z generace na generaci. Máte rádi řepánky? Kde jinde by se mohly ve velkém péct než v úrodném Polabí, kde se pěstuje cukrová řepa?

Kynuté bochánky plněné nádivkou z cukrové řepy a máku jsou příjemně nasládlé a jejich chuť je skutečně originální. Polabské město Kolín se proslavilo svou královskou historií i cukrovarem.

Ke svážení cukrové řepy z polí do cukrovarů nejen v Kolíně, ale i jinde v okolí sloužila téměř 70 let řepařská drážka, ze které se stala oblíbená turistická atrakce.

Muzeum Rožďalovice
Muzeum Rožďalovice

Rožďalovické rohové koláče

Může být kolář rohový, tedy čtvercového tvaru? V Rožďalovicích může, navíc je bohatě posypaný drobenkou a naplněný pěti druhy náplně najednou. Pochutnejte si na nich v místní cukrárně a pak se poohlédněte po okolí.

Rožďalovice na Nymbursku si dodnes dochovaly urbanistickou podobu konce 18. století. Nepřehlédnutelný je památkově chráněný dům v Husově ulici s podloubím z původní dřevěné zástavby. Dnes v něm sídlí Galerie Melantrich.

Knihovník a archivář Jiří Melantrich, který dostal knihy mezi běžný lid, je bezesporu nejvýznamnějším místním rodákem.

Český Šternberk
Český Šternberk

Šternberské koláče z Posázaví

Jak voní hrad Český Šternberk? Po sladkých koláčích, jejichž vůně se line z pekárny přímo pod hradem a přivábí nejednoho výletníka. Hrad s věží Hladomornou láká turisty jako magnet, mimo jiné pro kontrast strohé gotické stavby a překvapivě zdobených interiérů.

Jižní předsunutá bašta bývala součástí důmyslného opevňovacího systému, dnes nabízí krásné výhledy na řeku Sázavu.

Berounské vočepáky

Už jste někdy jedli koláč promazaný z obou stran? Tradiční berounské koláče, někdy označované jako vočepáky, jsou z jedné strany naplněné makovou náplní a z druhé už podle chuti například tvarohem anebo povidly.

Aby se k sobě nepřilepovaly a také aby vyniklo jejich dvojí plnění, navlékaly se původně na nitě. Při prohlídce města nezapomeňte prozkoumat dochované středověké opevnění a brány.

Beroun je také městem keramiky, kterou můžete celoročně obdivovat v místním muzeu.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

A jde se na pivo!

Jak chutná zlatý mok v muzeu?

Ve středních Čechách byste tradiční i nově vznikající pivovary a minipivovary jen těžko spočítali. Co takhle užít si pivo jako cestovatelský zážitek a poznat ho všemi smysly?

Přehled si můžeme udělat třeba návštěvou Národního muzea pivovarnictví, které postupně vzniká v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny v černokosteleckém pivovaru z roku 1842. Zlatý mok si pak vychutnáte v pivovarské restauraci.

Prohlídka v doprovodu majitele

Sládkové jsou mistři svého řemesla, bez nichž by dobrý český ležák neexistoval. Navštivte kancelář pana sládka v historickém parostrojním pivovaru v Lobči. Poznáte oživlou historii i příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku.

Zachráněným pivovarem vás provede sám majitel. Prozkoumáte cenné renesanční jádro pivovaru, ocitnete se na humně a v síni někdejšího „ležatého hvozdu“ a zjistíte, proč se říká točit pivo.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

Kouzelná noc v pivovaru

Ani noc v pivovaru není přání, které by se ve středních Čechách nedalo splnit. V pivovaru v Kácově byl zařízen komfortní hotel.

Ocitnete se přímo uvnitř historické budovy pivovaru z roku 1457, z oken budete mít krásný výhled na řeku Sázavu a exkurze do útrob pivovaru je zážitkem, na který se jen těžko zapomíná.

Městem piva jsou také Velké Popovice, kde v místním pivovaru můžete nejen při exkurzi poznat, jak se pivo vaří, ale dokonce absolvovat školu čepování piva.

Dejte si výtečné Postřižinské!

Pivovarnictví mělo vždy mimořádný přínos pro českou kulturu. U piva se scházely významné osobnosti a tvořily se dějiny. Kde o tom vědí své? V nymburském pivovaru, kde se vaří Postřižinské pivo.

Při exkurzi se dozvíte také o tom, že přímo v pivovaru své dětství strávil slavný spisovatel Bohumil Hrabal. Připomíná ho i pamětní deska, umístěná na jeho přání v místech, kam čurají psi.

Černokostelecký pivovar
Černokostelecký pivovar

Na kole po Pivovarské stezce

Zajímá vás umění českých sládků, pivovarníků a poctivá řemeslná výroba piva, a zároveň jste vášniví cyklisté? Pak právě pro vás vznikla pomyslná Pivovarská stezka, do které se každoročně zapojuje několik středočeských minipivovarů.

Nechte se překvapit, které to budou příští rok, a prozatím se inspirujte letošním výběrem:

Akciový pivovar Libertas v Úvalech, Černokostelecký zájezdní pivovár, Kounický pivovar, Minipivovar Gwern v Nupakách, Pivovar Počerňák v Horních Počernicích, Pivovar Uhříněves, Počernický pivovar v Dolních Počernicích, Říčanský pivovar a Šestajovický pivovar.

Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.
Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.

Za vinařskou tradicí srdce Čech

Odkaz českých králů

Že před pivem dáváte přednost vínu? Ve středních Čechách žádný problém! Vždyť i zdejší oblast můžeme směle označit za vinařskou.

Vínu se tu odjakživa dařilo především na Mělnicku, kde vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinice se tu staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů.

Sám Karel IV. sem údajně přivezl nové odrůdy z dalekého Burgundska, když se v Čechách změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit. Dnes se tu snoubí historie s moderním pojetím vinařské tradice.

Vinice v Kutné Hoře
Vinice v Kutné Hoře

Výhled do dáli i sestup pod zem

Malebnou dominantu Mělníka tvoří zámek, postavený přímo nad pěkně rostlou vinicí. Už z jeho terasy se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Vystoupáte-li až do věže sousedního kostela sv.

Petra a Pavla, budete mít ten nejhezčí výhled na soutok řek Labe a Vltavy. Rozhodně byste neměli vynechat sestup do gotických sklepů pod zámkem. Od roku 1753 jsou v majetku Lobkowiczů, stejně jako samotný zámek, a pořádají se v nich degustace.

Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do regionálního muzea, sídlícího v bývalém kapucínském klášteře na mělnickém náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

V podzemí spatříte také středověkou studnu ze 14. století, která je nejširší studnou v České republice.

Vinice na podzim – Středočeský kraj
Vinice na podzim – Středočeský kraj

Za vínem na všechny strany

Mělnická vinařská podoblast zasahuje také do oblasti kolem Roudnice nad Labem, Kutné Hory, Čáslavi, Karlštejna, Slaného, Klučova i ku Praze. Zakládání vinic a pěstování vinné révy bylo původně vázáno k činnosti klášterů.

Nejinak tomu bylo v Kutné Hoře, kde první vinice zakládali mniši ze sedleckého kláštera. Dnes se za lahodným vínem můžete vypravit do vinných sklepů pod Voršilským klášterem anebo třeba na vinici Pod Barborou v samém srdci města.

V místí části Sedlec, kde mniši pobývali, si nenechte ujít prohlídku slavné kostnice a sedleckého kláštera, na jehož obnově kdysi pracoval i sám mistr Santini-Aichel. Vinici otevřenou veřejnosti si projdete také na okraji královského města Slaný.

Líbit se vám bude i na Karlštejně. Věděli jste, že zdejší Výzkumná stanice vinařská dokonce udržuje část národního genofondu révy vinné České republiky?

Vinné sklepy Mělník
Vinné sklepy Mělník
Foto: www.strednicechy.cz.
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz