Technické památky nám připomínají, jak se žilo před mnoha lety, a vylákají na procházku mnohé z nás, které procházení se po zámeckých interiérech nebo výšlapy na rozhledny moc nebaví. Nechte se inspirovat následujícími tipy na výlet.
1. Knížecí vodárna v Kroměříži
Zajímá-li vás, jak to bylo s vodovodem před stoletím či dvěma, rozhodně se vydejte do Kroměříže. Zdejší knížecí vodárna tu stojí již nějakou dobu. První zmínky o její existenci pocházejí ze 17. století. Tenkrát byla součástí arcibiskupského mlýna.
Právě mlýnský náhon pomáhal zásobovat vodou místní zámek, pivovar, kapitulní domy nebo městské kašny. Na počátku 20. století na místě původní vodárny byla postavena nová. Poháněl ji plynový motor, který byl později v roce 1912 nahrazen třemi elektromotory.
Technik bydlel poblíž, a tak mohl v případě havárie včas zasáhnout. V provozu byla vodárna do roku 1963, kdy byla nahrazena systémem, přečerpávajícím vodu z řeky Moravy.
Nyní je v areálu vodárenská expozice, kterou mohou dospělí zhlédnout za 90 korun, děti za 45 korun.
2. Buškův hamr u Trhových Svinů
Víte, k čemu se používal hamr a jak pracoval? Že ne? V tom případě si naplánujte výlet do Trhových Svinů a podívejte se na vlastní oči. Na Klenském potoce zde jeden kompletně zachovalý hamr stojí.
Tato technická památka je unikátní, podobné najdeme již jen na dalších dvou místech v Česku. Postaven byl již v roce 1780 a od té doby se toho na něm mnoho nezměnilo. Vidět můžete tři vodní kola, buchar, dmychadla i výheň.
A pokud budete mít štěstí a v potoce bude dost vody, uvidíte všechno v plném provozu tak, jak to před lety chodilo. Zaplatíte 50 korun za sebe a za vaše děti 25 korun.
3. Výklopník na Baťově kanále
V Sudoměřicích na Baťově kanále stojí dodnes cihlový výklopník. Řada cyklistů, kteří projíždějí po okolní stezce, jej považují za ideální cíl vyjížďky. Podivná stavba zkrátka lidi přitahuje, aniž tuší, k čemu vůbec sloužila.
Výklopník byl postaven v roce 1938 jako nezbytná pomůcka při překládce uhlí. To se po kanálu plavilo do elektrárny v Otrokovicích. Výklopník se samozřejmě dávno nepoužívá, a tak jeho jediným účelem je momentálně sloužit jako vyhlídková věž.
Pokud by byl někdo obzvlášť zvědavý, může si zaplatit také komentovanou prohlídku interiéru.
4. Hornický skanzen Mayrau jako by vypadl z hororu
Nedaleko Kladna se nachází obec Vinařice. A právě ta skýtá unikátní komplex, který ve vás vyvolá dojem, že se nacházíte někde na Ostravsku, nikoli ve Středočeském kraji.
Hornický skanzen Mayrau působí, jako by horníci prostě jen nepřišli do práce, ačkoli v té oblasti těžba skončila již někdy v 90. letech 20. stol. Uvidíte ukázky těžby uhlí, veškerou techniku a mnoho dalšího.
Zajímavostí také je, že jako průvodci zde pracují bývalí horníci, kteří zde dříve sami pracovali. Veškeré informace tak dostanete doslova z první ruky. Vstup vás rozhodně nezruinuje, pro dospělého činí 40 korun a pro dítě 20 korun.
5. Řetězový most u Stádlece
Řetězové mosty jsou považovány za jedny z nejkrásnějších. Možná to netušíte, ale jeden opravdu překrásný najdete v jižních Čechách poblíž malé obce Stádlec. Je postaven v empírovém slohu, 157 metrů dlouhý a 6 metrů široký. Zavěšen je na dvojitých řetězech.
Je velmi oblíbeným cílem výletů a fotografové jej rádi využívají pro své projekty. Pokud budete mít poblíž cestu, malá zajížďka se rozhodně vyplatí.
6. Atom Muzeum Brdy s nádechem válečné atmosféry
Atom Muzeum Javor 61 je ukázkou všeho, co souvisí s jaderným zbrojením. Mezi obcemi Míšov a Borovno v Brdech stojí bývalý sovětský sklad jaderné munice.
V době studené války zde byly skladované jaderné hlavice, které měly být připraveny k odpalu ze sovětské raketové základny v Rokycanech. Pokud vás army tematika zajímá, rozhodně doporučujeme k návštěvě.
Od letoška si můžete prohlédnout unikátní jadernou minu vážící 80 kilogramů. V případě použití by vyhloubila jámu hlubokou až 50 metrů. Tím chtěly armády Varšavského paktu zajistit, že žádná vojenská technika přes toto místo neprojede.
Prohlídky se konají od dubna do listopadu každou sobotu. Dospělého bude stát vstupenka 100 korun, dítě 50.