Nejstarší cestovní kancelář Thomas Cook každoročně dopraví do všech koutů světa až 19 milionů lidí. Zažije obě světové války, vládu šesti britských monarchů i vzestup a pád Sovětského svazu. Loni však byly její slavné dny sečteny.
Malý Thomas Cook (1808-1892) vyrůstá ve viktoriánském Spojeném království, kde většina nižší třídy pracuje šest dní v týdnu a nemá tak příležitost cestovat dál než po blízkém okolí. Sám ukončí studium již v deseti letech a začíná pracovat.
Již v útlém věku se ve svém okolí setkává s negativními následky alkoholu, jako baptistický kazatel se tak rozhodne proti tomuto nešvaru bojovat. Káže o sociálních problémech spojených s pitím a podporuje tzv.
hnutí střídmosti (The temperance movement), s cílem odradit lidi od přílišného pití.
Připravit jízdenky…
Píše se rok 1841 a zapřisáhlý abstinent se vydává na cestu z tržního města Harborough do Leicestru, aby se zúčastnil protialkoholního setkání. A právě tady ho osvítí osudový nápad.
Ještě téhož roku ve spolupráci s železniční společností Midland Counties Railway zorganizuje výpravu speciálního vlaku z Leicestru na setkání abstinentů v Loughborough.
Tohoto historicky prvního veřejně propagovaného vlakového zájezdu v Británii se účastní přes 500 zájemců, kteří výměnou za jeden šilink získají pohodlné sedadlo, jídlo a odpolední čaj.
Nenávist k alkoholu promění Thomase z chudého kazatele na vizionáře cestovního ruchu.
Výlet za velikány
„Nepij, ale cestuj a poznávej,“ zní krédo Thomase Cooka, který nazývá cestování náhradní drogou. Zájem o zájezdy neustále roste.
Roku 1851 pořádá princ Albert Sasko-Kobursko-Gothajský (1819-1861) v Londýně první světovou výstavu průmyslu a kultury, kde se objeví například přírodovědec Charles Darwin (1809-1882) a spisovatelka Charlotte Brontëová (1816-1855).
V rámci této události dopraví Cook během šesti měsíců do Londýna přes 150 000 lidí z okolních provincií, kterým zajistí i ubytování.
Kolem světa
K podnikání si přizve svého syna Johna Masona (1834-1899) a společně zakládají značku Thomas Cook & Son. První pobočku otevřou v roce 1865 na proslulé londýnské Fleet Street a během následujících 150 let se k ní přidá 560 dalších.
Společně organizují už i letecké cesty, například do Ameriky, Egypta a Palestiny. Na pomyslný piedestal se rodinná firma dostane mezi lety 1872 a 1873. Uspořádá historicky první cestu kolem světa, během které posádka urazí přes 46 000 kilometrů za 222 dní!
Rozmanité barevné plakáty lákají na cesty vnitrostátní i do všech koutů světa.
Smutné rozloučení
Kancelář rozšiřuje o dceřiné společnosti, které provozují hotely a aerolinky. V roce 1896 dokonce zajistí sportovním fanouškům přepravu na první novodobou olympiádu v Aténách.
Další příznivce si získá díky plavbám po Nilu, během jedné z nich načerpá spisovatelka Agatha Christie (1890-1976) inspiraci pro svůj detektivní román Smrt na Nilu (1937).
Žádný strom ale neroste do nebe, a tak se v novém tisíciletí začne cestovka otřásat v základech a je rozdrcena technologickým pokrokem a přibývající konkurencí. Bankrot ohlásí v září loňského roku.
Ve středu 2. října 2019 uspořádají bývalí zaměstnanci protest. Jsou bez práce a neobdrželi ani své platy.
Ve středu 2. října 2019 uspořádají bývalí zaměstnanci protest. Jsou bez práce a neobdrželi ani své platy.
Hana Fišerová