Rovinatá trasa se hodí pro cyklisty začátečníky i pro rodiny s dětmi. Jednotlivé zastávky po cestě nadchnou zejména vášnivé čtenáře knížek Bohumila Hrabala, ale na své si přijdou i fandové mistrovských sochařských děl v zámeckém parku v Lysé nad Labem.
Délka trasy: 38 km
Náročnost trasy: středně náročná, malé převýšení
Povrch trasy: lesní cesty, silnice
Doprava: klidné cesty, výjimečně provoz
Doporučené kolo: trekové, krosové
Město zmiňované už ve 13. století zažilo největší rozkvět za dob panování Františka Antonína Šporka. Nemůžeme minout zdejší zámecký park, který je galerií sochařských děl žáků Braunovy školy pod širým nebem.
Můžeme tu obdivovat alegorie dvanácti měsíců, dne i noci, živlů a světadílů. Dalším zdejším lákadlem je muzeum lyského rodáka, orientalisty Bedřicha Hrozného.
Litol ve stylu první republiky
Dojedeme sem Lysou od zámku. Kdysi samostatná obec je dnes součástí Lysé nad Labem. Může se pochlubit moderním ocelovým mostem z roku 2002, který nese jméno Bohumila Hrabala. Většina litolské zástavby se ale nese v duchu první republiky.
Pozornost si zaslouží i kubistická Beniesova vila, která patřila někdejšímu majiteli starého litolského cukrovaru. Jednalo se o první stavbu svého druhu, která měla na své ploché střeše projektovanou zahradu.
Slavnosti sněženek v Kersku
Přejedeme Litolský most a napojíme se na trasu 0019. Míříme do Kerska. Osada Kersko proslula zejména jako rekreační oblast, bydliště Bohumila Hrabala a místo natáčení legendární komedie Slavnosti sněženek.
V Ateliéru Kouba si můžeme pořídit suvenýry a v hospodě Hájenka, která byla dějištěm slavné rvačky mezi myslivci ve Slavnostech sněženek, se dá dobře poobědvat. A cestou si nabereme vodu u minerálního pramene sv. Josefa.
Venkovský klid, Starý Vestec
Z Kerska nás do Starého Vestce jednoduše dovedou ukazatele.
Malá obec s necelými dvěma stovkami obyvatel byla zmiňována už roku 1320. Zachovala se tu celá řada architektonicky zajímavých hospodářských stavení s původní bránou i dvorem, která jsou doplněna moderní zástavbou.
Malou pauzu si můžeme dát například u kapličky sv. Václava, proti níž stojí Boží muka. Povšimneme si i pomníku, který je věnován obětem první světové války. Pokračujeme podle ukazatelů dále do Přerova nad Labem.
Přerov nad Labem s prastarou historií
První osídlení je tu doloženo už z doby před sedmi tisíci lety, patrně tu bylo hradiště, které postupně obývali Keltové i Slované.
Dnes nás asi nejvíce zaujme dvoupatrový renesanční zámek obklopený zděným vodním příkopem, v němž se natáčela řada televizních pohádek. Za prohlídku stojí i soukromé muzeum motocyklů a jízdních kol nebo opuštěný pivovar a kostel sv. Vojtěcha.