Nechte se okouzlit krásou a tajuplností malého tichomořského ostrůvku. Asi nikde jinde na světě nenajdete na tak malém prostoru tolik přírodních krás, ale také míst k odpočinku, dlouhatánských pláží i divokých sopek.
Nadýchněte se omamné vůně kouřících tyčinek a dejte prostor fantazii při sledování záhadných tanců domorodců. Tady si uvědomíte, jak je náš svět uspěchaný.
Na ostrově menším než je plzeňský kraj si každý vybere to své. Bali má totiž mnoho tváří. Jednou z nich jsou úžasná letoviska pro plážové povaleče, kteří hledají jediné – relax. Taková jsou Jimbaran nebo Nusa Dua.
Asi nikde jinde nenajdete písečné pláže tak dlouhé, že sahají až za obzor. Některé jsou černé jako bota, třeba Amed, který ale vyniká křišťálově čistou vodou, kterou lemují nádherné korálové útesy.
Černý písek pochází z místních sopek, je zvláštní a docela pálí na dotek. Takřka liduprázdné jsou zálivy kolem Gilimanuku na západě.
Čím dál pojedete od hlavního města Denpasaru, tím je pravděpodobnější, že se o pláž budete dělit s rybáři, kteří občas na písek vytáhnou kosatku či jinou velrybu.
Poznejte hrdé domorodce
Jestli jste už nějaká místa světa projeli, ihned vás tady zaujmou místní hrdí lidé. Mají svůj vlastní svět, který musíte obdivovat. Seznamte se s mnoha řemesly, která dovedou. Máte jistotu, že jejich dřevěné a kamenné sošky jsou neopakovatelné.
Typické jsou místní loutky. Centrem rukodělných suvenýrů je městečko Ubud uprostřed rýžových polí.
Ostrov zasvěcený božstvům
Kdybyste tady zůstali o něco déle, určitě začnete věřit na místní bohy. Jejich chrámy jsou všude, některé na umělých ostrůvcích v moři, jiné terasovité chrámy sahají až vysoko do nebe.
Na úbočí nejvyšší balijské hory Gunung Agung leží největší a nejznámější chrám Besakih, který se skládá z 22 menších chrámků. Nad rozlehlým komplexem leží magická tajemná atmosféra, kterou ještě podtrhuje lehký opar, který se pozvolna vznáší z přilehlých hor. Klášter Pura Tanah Lot leží na vysokém útesu, vyčnívajícím přímo do moře.
Meditujte a relaxujte
Nezapomeňte, že všechno, co tady budete dělat, má nádech duchovna. Ať jsou to masáže, nebo kurz vaření místních jídel. Za vším je meditace a zamyšlení. Jediným vydechnutím od božstva jsou – kohoutí zápasy.
Jakmile uvidíte větší srocení motorek, většinou vpodvečer, neváhejte. Neostýchejte se a běžte se podívat. Není to atrakce pro turisty, proto zde budete pravděpodobně jediní bílí, což ale vůbec nevadí a místní vás rádi přivítají. Celý život na tu podívanou budete vzpomínat.
Po meditaci vyhládne
Základem balijské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mie) a to buď smažené nebo vařené. Typicky balijské jídlo je prase na rožni babi guling, takové místní „vepřo, knedlo, zelo“, což s českým grilovaným vepřovým nemá moc společného.
Je to ale balijská zvláštnost, protože v jinak muslimské Indonésii se vepřové nejí. Ochutnejte ryby a čerstvé mořské plody, které se podávají grilované. Místní specialitou jsou rybí špízy s kokosem – sate lilit ikan.
Určitě si dejte něco v pouličních stáncích, najíte se velmi levně. Balijské vaření je založené na celé řadě velmi aromatického koření, jako jsou zázvor, muškátový oříšek, kurkuma, citronová tráva nebo koriandr.
Chuťově si přijde na své milovník pikantního i nepálivého. Co nikdy nezklame a neomrzí, je tradiční smažená rýže nasi goreng, která se dá sehnat na každém rohu. Mezi nejběžnější nápoje patří indonéské pivo Bintang. Chcete-li správně vychlazené pivo, stačí říci DINGIN.